Nedělní Rudolfinum prozáří violoncellová hvězda Mischa Maisky

Hned dvě hudební lahůdky nabídne tuto neděli pátý abonentní koncert aktuální sezony PKF – Prague Philharmonia. Kromě šéfdirigenta Jakuba Hrůši opět stane v čele orchestru světový violoncellový virtuos Mischa Maisky, jehož s PKF spojuje dlouholetá úspěšná spolupráce, a svého premiérového uvedení se dočká čerstvá novinka současného českého skladatele Miroslava Srnky. To vše bude doplněno schumannovským tématem, které tvoří spojující linku napříč některými orchestrálními koncerty této sezony.


„Chystáme se provést tři kontrastující kompozice: Schumannovu skrznaskrz romantickou předehru Manfred, plnou zamyšleného patosu, filozofující reflexi slavné Byronovy předlohy, dále českou premiéru nového díla skladatele mé generace Miroslava Srnky, který pravidelně uspívá na zahraničním fóru a zkomponoval skladbu No Night No Land No Sky na základě společné objednávky PKF – Prague Philharmonia a Kölner Philharmonie (pokračujeme tak v linii, již jsem si přál vytyčit, a podařilo se to – totiž v uvádění minimálně jedné nové skladby v každé sezoně PKF), a proslulý Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka,“ představuje program nedělního koncertu šéfdirigent a hudební ředitel PKF Jakub Hrůša.
Právě v posledním díle se sóla ujme zmíněný Mischa Maisky, který brzy nato bude následovat orchestr na zájezd do Japonska. „Považujeme si za čest hrát s umělcem, který Dvořákův koncert prováděl a natáčel s nejlepšími orchestry světa a mistry taktovky, jako byli či jsou Leonard Bernstein nebo Zubin Mehta. Díky spojení s japonskou cestou vystoupí i pro naše abonentní publikum v Praze,“ dodává Hrůša, který si ve funkci šéfdirigenta PKF nyní zadiriguje již svůj předposlední koncert.
Vstupenky na koncert, který se uskuteční v neděli 18. ledna od 19.30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina, je možné rezervovat či zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty. Zbývající vstupenky budou v prodeji hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina. Další informace jsou k dispozici na webu nebo na Facebooku.


Začátek večera bude patřit přednímu skladateli raného romantismu Robertu Schumannovi a jeho předehře k dramatu Lorda Byrona – Manfred. Jedná se o dílo, jež má v Schumannově tvorbě neobyčejný význam, sám autor jej nazval jako »nejsilnější ze svých dětí«. Schumann nejprve zkomponoval předehru, kterou později následovala kompletní scénická hudba k dramatu Manfred. Již při prvním uvedení kompozice roku 1852 bylo z ohlasů publika patrné, že právě předehra je její nejúspěšnější částí.
Jako tradičně přináší orchestr PKF každou sezonu českému posluchači alespoň jednu skladbu v české či světové premiéře. Tentokrát představí jeden z nejnovějších kusů českého skladatele Miroslava Srnky. Skladba s názvem No Night No Land No Sky, jež vznikla na spoluobjednávku PKF a Kölner Philharmonie, se zrodila na přelomu let 2013–2014. Ve světové premiéře ji provedli 18. května 2014 v Kolíně nad Rýnem hudebníci Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod vedením Azize Shokhakimova.
„Vznik této kompozice je v autorově dosavadní tvorbě a vlastně i v tvorbě jiných soudobých autorů neobvyklým počinem. V souladu se zadáním bylo třeba zkomponovat dílo zasazené do obvyklého klasického obsazení komorního orchestru, bez možnosti využití jakýchkoliv přidaných nástrojů (dvě flétny, dva hoboje, dva klarinety, dva fagoty, dvě horny, dvě trubky a tympány). Autor byl tedy zvukově »striktně omezen« a nemohl se spolehnout na pomoc zvláštních, v soudobé hudbě hojně užívaných instrumentů, nebo i mimohudebních zvuků,“ vysvětluje muzikoložka Hana Dohnálková.
Po premiéře vyjádřil Miroslav Srnka hudebníkům z Deutsche Kammerphilharmonie svůj obdiv a dík nejen za to, že dílo premiérovali, ale rovněž ocenil, že jej obohatili o různé podněty a nápady, které se vytříbily během jeho nastudování. Tento fakt kromě jiného přispěl ke skladatelově rozhodnutí kompozici po premiéře podrobit rozsáhlé revizi. Posluchači nedělního koncertu tak budou svědky nejen české premiéry skladby No Night No Land No Sky, ale zároveň její přepracované verze. Dalšího uvedení se skladba dočká 27. července 2015, kdy ji na festivalu v Bregenzu provedou Vídeňští symfonikové.
Večer nabitý lákavou dramaturgií vygraduje ve společnosti slavného violoncellisty Mischy Maiského, který zas a znovu okouzlí publikum svým charismatem a vydařenou směsí poetické jemnosti, brilantní hráčské techniky a velkého temperamentu zároveň. V jeho podání zazní Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 h moll oplývající melancholií, plný rozezpívaných melodií a monumentálního výrazu, dílo plné nepřetržitého toku a hudebních nápadů, jež se zcela odlišuje od autorových předešlých kompozic.

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě.
PKF – Prague Philharmonia je ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.
V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008-09 šéfdirigent a hudební ředitel Jakub Hrůša, který se už ve svém mladém věku těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Od počátku sezony 2015–16 se postu šéfdirigenta a hudebního ředitele ujme významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume.
PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství a za některé z nich získal prestižní ocenění.
V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím vlastního projektu Orchestrální akademie. Navíc jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální koncerty pro děti a jejich rodiče, koncerty pro školy v českém i anglickém jazyce. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit dětské estetické cítění a rozšířit okruh aktivit dětí ve volném čase.
Sezona 2014–15 znamená pro PKF – Prague Philharmonia důležitý okamžik v její historii. Připomene si totiž 20. výročí založení, jež náležitě podtrhne mimořádnými událostmi, a to nejen koncertními. Kromě abonentní sezony, již zahájila speciálním projektem »20 let stylově« a která je bohatá na elitní dirigentská a sólistická jména (Emmanuel Villaume, Mischa Maisky, Isabelle Faust a další), se chystá také do Ománu nebo na zájezd do Japonska.

Foto: www.pkf.cz