Martha Elefteriadu zazáří v seskupení Arionas

Společný koncert hudebního seskupení Arionas se uskuteční ve čtvrtek 19. května na čtvrtém Mezinárodním festivalu Koncert akustických kytar. Začátek ojedinělého koncertu, který se uskuteční ve Studiu Švandova divadla v Praze 5, je v 19 hodin. Hudební seskupení Arionas tvoří tři hudebníci: Martha Elefteriadu (zpěv), perský zpěvák Shahab Tolouie (zpěv, kytara, perský setár) a Stanislav Barek (kytara).


Skupina Arionas vznikla v roce 2005 rok poté, co se její členové náhodně setkali na předchozích vystoupeních. Arionas je především založen na spojení dvou vynikajících pěveckých interpretů, Marthy Elefteriadu a Shahaba Tolouie. V sytých barvách jejich hlasů se odráží i jejich exotický původ. Zpěv je doprovázený citlivými aranžmá dvou kytar. Oba kytaristé jsou vynikajícími instrumentalisty a v jejich podání uslyšíte i flamenco kytaru, kterou Shahab několik let studoval přímo
ve Španělsku. Základem repertoáru skupiny Arionas ale zůstávají řecké a perské písně, v nichž se oba interpreti doplňují v druhých hlasech.
Na koncertě zazní á capella nosné řecké lidové balady v hlasovém čarování Marthy a perské lidové písně zpívané Shahabem, doprovázené tradičním perským nástrojem – setár. V řeckých, perských a španělských písních vytváří jejich barevně sladěný dvojhlas neopakovatelný výraz, jehož síla tkví v jeho širokém rejstříku interpretace, od jemností, až po hlasové vzepětí expresivního charakteru.


Zakladatelem a dodnes hlavním dramaturgem festivalu Kytara napříč žánry je Stanislav Barek. Festival vznikl v roce 1998. Důvodem vzniku byla absence kytarového festivalu v Praze, ve městě, ze kterého vzešlo za posledních třicet let několik koncertních kytaristů, o kterých se dá bez nadsázky říci, že patří dnes do světové špičky. Myšlenkou festivalu, bylo představit více žánrů, hraných různými styly na rozdílné druhy akustických kytar. Kromě špičkových kytaristů z mnoha zemí mají každý rok možnost prezentace studenti uměleckých škol. Koncerty se konají v různém prostředí hlavně v Praze, ale i v jiných městech ČR a Německa.
Ojedinělým hostem večera ve čtvrtek 19. května 2011 je velmi zajímavá osobnost – Juan Carlos Vivas (Argentina) a skupina Rehenes Del Tango. Juan Carlos Vivas spolupracoval s nejvýznamnějšími hudebniky Španelska, dále s hudebníky věhlasných jmen jako například s B.B. Kingem, Paco de Lucíou, Brianem Mayem, Eliadesem Ochoaem, Raphaelem, Rosariam atd. Jako producent spolupracoval po léta s EMI, BMG, Warner, Sony, Universal, pro které úspěšně vyprodukoval více nez třicet desek, jichž se prodalo přes čtyři miliony kusů. Sám také komponuje hudbu pro
televizni seriály (například serial Mujeres – Ženy, od producentky Pedra Almodovara), dělá reklamy, scénickou hudbu pro divadla a dalši. Významná je i jeho činnost pro institut LIPA (Liverpool Institute for Performing Arts), kterou založil Paul McCartney, kde často přednášel jako hostující pedagog.


Na tomto společném trojkoncertu vystoupí také nadějný student Jaroslav Rendl, který je v současnosti jedním z nejnadanějších kytaristů mladé generace. Na tomto večeru bude interpretovat latinsko-americkou a španělskou hudbu. Jaroslav Rendl je studentem 4. ročníku Konzervatoře v Praze ve třídě prof. Václava Kučery

Foto: www.recketance.cz