Malí umělci budou na ZUŠ Open rozdávat radost z umění po celé republice

Na koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, na taneční, divadelní vystoupení, výtvarné spektákly a výstavy či pouliční představení a průvody, ve kterých mají hlavní roli děti ze základních uměleckých škol, láká 24. května od rána do večera celostátní happening ZUŠ Open. Vstup na několik set akcí, které připravilo na 400 základních uměleckých škol, je zdarma a nabízí zažít umění s dětmi v ulicích či na náměstích, nebo v kostelech, zámcích, muzeích či galeriích. Uměním díky dětem v tento den ožijí ale i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Radost budou rozdávat děti i na místech, kde jejich smích či zpěv není častý. Žáci ZUŠ se tak vydají například do nemocnic či domovů pro seniory. Na řadě míst budou pro malé i velké návštěvníky připraveny nejrůznější dílny. Počtem účinkujících i velikostí publika lze považovat ZUŠ Open za největší kulturní akci v České republice.

ZUS_Open_@Jiri_Slama

Celostátní happening ZUŠ Open, který druhým rokem pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, upozorňuje na význam uměleckého vzdělávání. Dává školám mimořádnou příležitost prezentovat práci žáků jednotlivých škol v celostátním měřítku a také vyzdvihuje práci všech pedagogů, kteří se vzdělávání dětí v oblasti umění věnují. Na základních uměleckých školách studuje na 251 tisíc žáků, kterým se věnuje přes 12 tisíc pedagogů. Význam akce podtrhuje i vzájemná spolupráce řady ZUŠ, které své síly spojily na regionální úrovni a připravily společné akce nebývalého rozsahu. „Velmi si vážím obrovského nasazení všech zástupců a pedagogů základních uměleckých škol při realizaci dalšího ročníku ZUŠ Open. Společně se nám daří vytvořit tradici, díky níž malí umělci mohou veřejně představit výsledky svého studia a zároveň rozdávat radost z umění,“ říká patronka projektu Magdalena Kožená.

V letošním roce se daří naplňovat i další z cílu ZUŠ Open, a to spolupráci dětí a profesionálních umělců. Do akce se tak výrazně zapojil například Karlovarský symfonický orchestr, hudební skladatel Vadim Petrov, beatboxer En.dru, violoncellista Jiří Bárta, pěvkyně Karolína Berková, Petr Kroutil trio nebo klavírista Miroslav Sekera. Do programu ZUŠ Open se samozřejmě osobně zapojí i patronka projektu Magdalena Kožená, která 24. května zamíří hned na několik míst. Významná je i spolupráce škol s našimi předními festivaly jako jsou Pražské jaro, Zlín Film Fest nebo Concentus Moraviae.

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Akce se koná ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol.

Více infa: www.zusopen.cz

Facebook: www.facebook.com/zusopen

PROGRAM ZUŠ OPEN V KOSTCE

První ochutnávka z programu ZUŠ Open se uskuteční již 12. května při zahájení Pražského jara v parku Kampa na Malé Straně. Z různých koutů republiky sem zavítají žáci ze základních uměleckých škol, např. z Prahy, Ostravy, Kroměříže a Karlových Varů.

24. května v rámci ZUŠ Open představí 400 základních uměleckých škol z celé České republiky umění svých nadaných žáků na několika stovkách akcí. Na řadě míst se budou konat akce, při kterých spojilo síly několik ZUŠ, a vydají tak svým rozsahem na samostatný jednodenní festival. Díky aktivnímu nasazení Karlovarského symfonického orchestru budou děti z Karlovarského kraje vystupovat na kolonádě, v hotelích a celém centru města. Celodenní happening v Olomouci spojující školy kraje vyvrcholí provedením opery Tomáše Hanzlíka „Tvarůžkové ódy“. Přehlídka všech škol Libereckého kraje již v dopoledních hodinách nabídne sborové vystoupení 555 mladých zpěváků společně s pěvkyní Magdalenou Koženou. Beroun se může těšit na přehlídku středočeských škol pod patronací houslisty a dirigenta Jana Talicha. V Mikulově se představí nejlepší hráči na lidové nástroje v rámci vyvrcholení celostátní soutěže, Open-air festival SchoolStock 2018 představí ZUŠky z Příbramska. Školy z Vysočiny připravují umělecké putování po stopách Gustava Mahlera. V Litomyšli bude uvedena premiéra tanečního vystoupení inspirované knihou J. K. Rowlingové Fantastická zvířata a kde je najít. Brněnské ZUŠ opět chystají rozsáhlý společný program, kterým bude provázet En.dru.

V hlavním městě bude v rámci oslav ZUŠ Open oficiálně zahájen nový stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené MenART společným koncertem mentorů Ivo Kahánka, Lenky Nové a Beaty Hlavenkové a jejich žáků v rámci festivalu Pražské jaro v Anežském klášteře, kde též Národní galerie v Praze připraví speciální výtvarný program pro studenty ZUŠ. ZUŠ Open v Praze vyvrcholí programem na půdě Senátu České republiky ve Valdštejnské zahradě, do kterého se zapojí hudební soubory, sbory, taneční i divadelní skupiny ze všech krajů ČR. Kromě hudebních a tanečních vystoupení ožije Valdštejnská zahrada výtvarným uměním či tvořivými dílnami zejména pro rodinné publikum. Účastníci se budou mimo jiné ucházet o zápis do Guinessovy knihy rekordů o největší dětskou tištěnou grafiku na světě.

ZUŠ Open se také zapojí 25. května do Noci kostelů nebo do slavnostního zahájení mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Fest. Řada akcí se ponese v duchu oslav 100. výročí republiky.

Kompletní program je k dispozici na: www.zusopen.cz

PRAHA

ZUŠ Open 2018 ke 100 letům České republiky ve Valdštejnské zahradě

V rámci celostátní akce ZUŠ Open a v rámci oslav 100 let republiky budou moci Pražané i návštěvníci města zažít celodenní kulturní program ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR zakončený slavnostním večerním koncertem. Během odpoledne vystoupí v Sala Terrena Valdštejnského zámku a na improvizovaných pódiích v prostředí zahrady ty nejúspěšnější hudební soubory, sbory, taneční i divadelní skupiny ze všech krajů ČR, aby se při této výjimečné příležitosti představily tím nejlepším ze svého repertoáru. Nebudou chybět tvůrčí dílny pro děti i dospělé.

O zápis do Guinessovy knihy rekordů se bude ucházet i realizace největší dětské tištěné grafiky na světě.

Čas a místo konání: 24.5., 13:30 – 18:30 hod., Valdštejnská zahrada, Letenská ul., Praha 1

Společný koncert pražských základních uměleckých škol

Celodenní kulturní program ve Valdštejnské zahradě Senátu bude zakončený slavnostním večerním koncertem za účasti samotné patronky nadačního fondu, pěvkyně Magdaleny Kožené, garantů jednotlivých uměleckých oborů a řady dalších významných hostů.

Čas a místo konání: 24.5., 19:30 – 21:00 hod., Valdštejnská zahrada, Letenská ul., Praha 1

ZUŠ Open 2018 ke 100 letům České republiky v Anežském klášteře

Ve spolupráci s Národní galerií a pod patronací Pražského jara poběží v Anežském klášteře odpolední program, jehož součástí bude prezentace prací žáků výtvarných oborů ZUŠ, kteří byli vybráni do programu MenART, tvůrčí dílna pro děti vedená lektorským oddělením NG a odpolední koncert významných českých hudebníků – lektorů programu MenART – a jejich žáků.

Čas a místo konání: 24.5., 14:00 – 18:00 hod., Anežský klášter, Anežská, Praha 1

DUCHOVNÍ KONCERT VARHANNÍ HUDBY

Pořádající škola: církevní Základní umělecká škola Veselá škola, Praha 1

Přehlídka žáků pražských i mimopražských varhaníků v malebném prostoru nově zrekonstruovaného sálu školy.

Koncert se koná pod patronací varhaníka Přemysla Kšici

Čas a místo konání: čtvrtek 24.5.2018, 18hod., Koncertní sál školy, Soukenická 10, Praha 1

ZUŠ OPEN 2018 – happening na Zbraslavském zámku

Společný koncert žáků ZUŠ Zbraslav a jejich hostů ze ZUŠ Josefa Rosinského v Nitre (Slovensko).

Čas a místo konání: 24.5.,11:00 Divadelní představení za účasti Slovenského souboru

17:00 – 20:00 hod., Elišky Přemyslovny 433, Zbraslav

GARDEN OPEN – aneb všem Spořilovským

Velká zahradní slavnost prezentující umění všech oddělení otevřená široké veřejnosti. V rámci bohatého programu vystoupí i hostující soubor ze Slovenska. Patron projektu je hudební skladatel Vadim Petrov.

Čas a místo konání: 14 – 18 hod., Dunická 3136/1, 141 00 Praha 4 – Spořilov

Další tipy: Košířský ples, Koncerty v Českém muzeu hudby, Atriu na Žižkově, na HAMU, slavnostní otevření sálu školy ZUŠ Klapkova, Koncert ve FN Motol, výstava v Národním Muzeu, koncerty na Noci kostelů a mnoho dalších


STŘEDOČESKÝ KRAJ

Středočeský kraj se bude těšit osobní účasti řady umělců včetně pěvkyně Magdaleny Kožené, garantky dramatické výchovy režisérky Alice Nellis, violoncellisty Jiřího Bárty, dirigenta a houslisty Jana Talicha a dalších.

Benátky nad Jizerou:

Pořádající škola: ZUŠ J.A.Bendy, Benátky nad Jizerou

Společný koncert ZUŠek Benátky, Mladá Boleslav, Nymburk, Mnichovo Hradiště, Poděbrady – výstava výtvarného oboru, vystoupení tanečních oborů, literárně dramatických oborů. Slavnostní zahájení bude za přítomnosti pěvkyně Magdaleny Kožené, se kterou zazpívá 200 členný dětský sbor společnou píseň. Od 13:00 do 17:00 poběží hudební, taneční a divadelní vystoupení na různých místech v centru města. K vidění bude také výstava prací žáků výtvarného oboru ve sklepení zámku.

Čas a místo konání: 24.5., 13:00 – 17:00 hod., náměstí, zámek a kulturně vzdělávací centrum Benátky

Koncert žáků a učitelů začne v 18:00 v Kulturně vzdělávacím centrum Záložna, host MgA. Miroslav Sekera – klavír.

Čas a místo konání: 24.5., 18:00 – 20:00 hod., Kulturně vzdělávací centrum Záložna Smetanova, Benátky nad Jizerou

Beroun:

Pořádající škola: ZUŠ Václava Talicha Beroun

Participující školy: ZUŠ Černošice, ZUŠ Řevnice, ZUŠ Dobřichovice, ZUŠ Hořovice,

ZUŠ Open Středočeského kraje s patronem Janem Talichem

Celodenní bohatý program a přehlídka všech uměleckých oborů za přítomnosti řady vzácných hostů včetně dirigenta a houslisty Jana Talicha, který osobně vystoupí s žáky spojených zuš.

Od 10.00 do 13.00 bude probíhat houslový workshop s Janem Talichem.

Od 15:00 do 18:00 poběží koncert na hlavním pódiu na Husově náměstí. V programu se představí orchestry, sbory, komorní uskupení i sólisté všech zúčastněných škol. Nebude chybět ani taneční vystoupení.

Od 18:15 se můžete těšit na představení literárně-dramatického oboru s názvem Divadelní praktikum.

Čas a místo konání: 24.5., 10:00 – 19:00 hod., Husovo nám., Beroun

Kutná Hora:

Pořádající škola: ZUŠ Kutná Hora

ZUŠ Open

Během odpoledního programu se na nádvoří Spolku budou prezentovat všechny obory ZUŠ: hudební (dechový, kytarový a smyčcový orchestr, akordeonový soubor, pěvecké sbory Muscina, Koťata a Cvrčci), taneční a literárně dramatický. Výtvarný obor připraví v prostorách školy výstavu. Ambasadorem je violoncellista Jiří Bárta.

Čas a místo konání: 24.5., 15:00 – 18:00 hod., Lierova 146 – Spolkový dům, Kutná Hora

Příbram:

Pořádající škola: ZUŠ Příbram I, nám. T. G. Masaryka 155

Program v Příbrami začne už v 9:00 vystoupením pěveckého sboru pro MŠ (Krátká 351). Na stejném místě v 15:00 proběhne vernisáž výstavy výtvarného oboru a v 17:00 odstartuje Divadlo o páté – představení LDO pro veřejnost. Navečer se přesuneme na náměstí TGM, kde den zakončíme programem SchoolStock – Ladies and Gentlemen, VVK – vystoupení školních kapel (19:00 – 20:00)


JIHOČESKÝ KRAJ

Soběslav:
Pořádající škola: ZUŠ Soběslav

Den v Soběslavi odstartuje programem Busker music žáků dechového oddělení. Saxofonové kvarteto letos poprvé vystoupí pod názvem Saxbanda na náměstí v Soběslavi (10:00 – 11:00 hod., náměstí Republiky). V 17:00 se uskuteční vernisáž prací žáků VO v soběslavské knihovně (17:00 – 18:00, Horní příkopy 76/23). Výstava VO je průřezem námětů celoroční tvorby žáků všech věkových skupin. V letošním roce se zaměřením na ekologická, filmová a pohádková témata. Vernisáž bude zahájena hudebním programem žáků houslového oddělení. Den bude zakončený koncertem žáků, učitelů a hostů ZUŠ. Koncert je koncipován jako vzpomínková akce na bývalého ředitele Jiřího Blažka, od jehož úmrtí uplyne 10 let. Patronkou a hostem soběslavské ZUŠ bude mezzosopranistka Karolína Berková. Na koncertě vystoupí žáci, absolventi a učitelé ZUŠ, večer slavnostní intrádou zahájí Soběslavský žesťový kvartet.

Čas a místo konání: 24.5., koncert: 19:00 – 21:00, Kulturní dům města Soběslavi, Jirsíkova


Písek:
Pořádající škola: ZUŠ O. Ševčíka

Den ZUŠ Open v Písku začne koncertem pro mateřské školy (9:00 – 10:00 hod., Tylova – divadlo Fr. Šrámka). Následovat bude vernisáž výstavy prací žáků výtvarného oboru (11:00 – 12:00 hod., Nádražní -výstavní galerie školy). Den bude zakončen Velkým koncertem – přehlídkou školního orchestru a školních souborů (18:00 – 20:00 hod., Tylova – divadlo Fr. Šrámka)

Čtvrtek, 24.5.2018

Český Krumlov:
Pořádající škola: ZUŠ Český Krumlov

Den ZUŠ Open zahájí v Krumlově Swingový koncert pro studenty krumlovského gymnázia orchestr žáků ZUŠ (od 10:00, synagoga, Za Soudem 282, Český Krumlov). Odpoledne si nenechte ujít Promenádní koncert Dechového orchestru a Krumzušbandu v očích malířů. Pestrý repertoár v podání Dechového orchestru žáků ZUŠ a výtvarné tvoření žáků výtvarného oboru, inspirovanými leskem hudby, nástrojů a jedinečnou atmosférou bude k poslechu a vidění na náměstí Svornosti v Českém Krumlově (14:30 – 16:30, Náměstí Svornosti). Den zakončí pořad „Hrajte, zpívejte, malujte, tancujte s námi!“, určený předškolním i starším dětem a jejich rodičům o tom, co vše se mohou naučit a prožít v krumlovské základní umělecké škole (17:30 – 19:00, Kostelní 162).

Strakonice:

Pořádající škola: Základní umělecká škola, Strakonice, Kochana z Prachové 263

Umění napříč městem

Na prostranství před Strakonickým hradem vystoupí během odpoledne taneční orchestr L Band, Dechový orchestr, Malá dudácká muzika ZUŠ Strakonice, keltský soubor Ádh Mór.

V sále Šmidingerovy knihovny proběhne loutková tragikomedie „Šnofonius a Mordulína“  žáků LDO. Doprovodnou akcí je výstava výtvarného oboru na téma VODA v kapitulní síni Strakonického hradu. Vernisáž výstavy bude v úterý 24. 4. 2018 od 17:00, celá výstava probíhá od 25. 4. do 27. 5. 2018. Doprovodnou akcí je výstava výtvarného oboru na téma VODA v kapitulní síni Strakonického hradu. Vernisáž výstavy bude v úterý 24. 4. 2018 od 17:00, celá výstava probíhá od 25. 4. do 27. 5. 2018.

Čtvrtek 24.5.2018, od 14. do 17:00 hod., Zámek 1, Strakonice

Další tipy: město bude žít uměním v Trhových svinech, Sezimově Ústí, v Táboře, ve Vimperku a na mnoha dalších místech

PARDUBICKÝ KRAJ

Litomyšl:

Pořádající škola: ZUŠ Bedřicha Smetany

Litomyšlská škola již tradičně nabízí přebohatý program:

Dopoledne začne premiérou tanečního vystoupení žáků ZUŠ Bedřicha Smetany inspirované knihou J. K. Rowlingové „Fantastická zvířata a kde je najít“. Vystoupení je výsledkem mezioborové spolupráce tanečního, hudebního, výtvarného a dramatického oboru ZUŠ (10:00 – 11:00, Smetanův dům Litomyšl, Komenského náměstí 402, toto vystoupení se bude opakovat pro širokou veřejnost ještě od 17:00). V rámci programu Hudební zastavení na podsíni budou návštěvníkům kaváren Chocco Caffé, Caffé Gold Bar a Kavárny Andrie zpříjemňovat posezení nejrůznější seskupení žáků hudebního oboru (13:00 – 17:00). U Regionálního muzea mladí výtvarníci nainstalují výstavu svých prací pod širým nebem a také nabídnou veřejnosti možnost vyzkoušet si svoji kreativitu v rámci tvůrčí dílny (13:00 – 17:00, sluneční terasy Regionálního muzea v Litomyšli, v případě nepřízně počasí se projekt přesouvá do knihkupectví Paseka). Od 13:00 můžete v ulicích potkat šestičlennou hereckou sestavu, která sehraje krátké dramatické výstupy. A aby toho nebylo málo, v 15:00 ožije centrum města a náměstí průvodem žáků ZUŠ (lidový soubor Heblata, oddělení bicích nástrojů, taneční oddělení a LDO).

Ústí nad Orlicí:

Pořádající škola: ZUŠ Jaroslava Kociana, Ústí nad Orlicí

Celodenní program v Ústí nad Orlicí začne už v 9:00 Ranním zastavením u altánku. V prostoru zahradního altánku a jeho okolí se odehraje představení inscenace „Nejím a Všesním“ od Ákose Tordona (úprava Jiří Zajíček a žáci literárně-dramatického oboru). Program je doplněn společným zpěvem známých písní pro děti i dospělé za doprovodu žáků klavírního oddělení.

Čas a místo konání: 24.5., 9:00 – 12:00 hod., Hernychova vila, 17. listopadu 72, Ústí nad Orlicí

Hudba ke kávě

Hudební „zákusky“ v podobě skladeb a písní v podání mladých klavíristů a kytaristů.

Čas a místo konání: 24.5., 14:30 – 15:30 hod., Café Max, ulice Komenského 160, Ústí nad Orlicí

Pasážová mozaika

Hudební vystoupení kytarového souboru Sweet Wood a žáků pěveckého oddělení školy. Program je obohacen o výtvarnou dílnu pro veřejnost.

Čas a místo konání: 24.5., 15:30 – 17:00 hod., Nákupní galerie Nová Louže, Polská 1308, Ústí nad Orlicí

Slavnost mezi sloupy

Program tohoto hudebního odpoledne se uskuteční v prostoru před budovou ZUŠ a je rozdělen do čtyř samostatných hudebních bloků, v přestávce mezi vystoupeními souborů a orchestrů se představí žáci tanečního oboru.

Čas a místo konání: 24.5., 17:00 – 20:00 hod., Smetanova 1500, Ústí nad Orlicí

Jam session

Jazzové setkání s patronem projektu ZUŠ Open 2018, kontrabasistou a rodákem z našeho města, Františkem Uhlířem.

Čas a místo konání: 24.5., 21:00 – 22:00 hod., Hotel Poprad, Smetanova 470, Ústí nad Orlicí

Choceň:

Pořádající škola: ZUŠ Choceň

Nabitý program pro tento den nabízí ZUŠ v Chocni. Na mnoha místech se uskuteční drobné události či náročná vystoupení: V Caffé 59 vystoupení dechového orchestru (15:00 – 17:00, Tyršovo nám.), v altánu parku Pelliny komorní koncert dřevěných dechových nástrojů (15:00 – 17:00), v altánu u městské policie akordeonový koncert (15:00 – 17:00, U Hřiště), v pasáži MÚ pěvecké vystoupení (15:00 – 17:00), ve vestibulu Hlavního nádraží vystoupení kytarového souboru (15:00 – 17:00), na nádvoří ZUŠ proběhne nejdřív komorní koncert (15:00 – 17:00) a po něm vystoupení tanečního oboru (17:30 – 18:30, Pernerova 1, Choceň), mezi 15:00 – 17:00 městem také projde divadelní průvod v podání žáků LDO, ve stejné době na Tyršově nám. zahrají Malý smyčcový soubor a Smyčcový orchestr, po celé odpoledne poběží v prostorách školy výtvarné workshopy

KARLOVARSKÝ KRAJ


Karlovy Vary:

Hlavní pořadatel: Karlovarský symfonický orchestr, Zapojené školy: ZUŠ Ostrov, ZUŠ J. Labitzského, Bečov nad Teplou

ZUŠ open na Mlýnské kolonádě

Mimořádný projekt v rámci celostátního happeningu základních uměleckých škol ve veřejném prostoru připravil na 24. 5. 2018 Karlovarský symfonický orchestr. Akce bude probíhat pod názvem „ZUŠ open na Mlýnské kolonádě“ od 15.00 do 18.00 hodin. Centrem dění bude největší karlovarská kolonáda – domovská letní scéna KSO – ve které se představí hudební a taneční soubory, prezentovat se budou také výtvarné obory některých škol.

Čas a místo konání: 24.5., 15:00 – 18:00 hod., Mlýnská kolonáda, Mlýnské nábřeží, Karlovy Vary

Loket:

Pořádající škola: ZUŠ Horní Slavkov

ZUŠ Open – Loket

Přijďte na městské hradby u loketského mostu: čeká na vás výstava „Namaluj báseň“ , pouliční festival a tvořivé dílny

Všechny barvy duhy, koncert pěveckého sboru, vystoupení tanečního oboru „Jak roztančit barvy“ , výtvarné divadlo Daniely Fischerové „Duhové pohádky“.

Čas a místo konání: 24.5., 16:30 – 19:00 hod., Městské hradby u loketského mostu

Den vyvrcholí společným vystoupením hráčů Karlovarského symfonického orchestru a žáků uměleckých škol Karlovarského kraje. V rámci koncertu chce škola představit a ocenit osobnosti jednotlivých ZUŠ KK. Tedy osoby, bez kterých si činnost jednotlivé školy nedokáží představit a které jim pomáhají v činnosti.

Čas a místo konání: 24.5., 19:00 – 21:00 hod., Městská knihovna, Tomáše Garrigue Masaryka, Loket

Horní Slavkov:

Pořádající škola: ZUŠ Horní Slavkov

ZUŠ Open – Horní Slavkov

Happening uměleckých škol ČR – dvůr Pluhova domu a muzeum města Horní Slavkov: výstava výtvarného oboru , vystoupení tanečního oboru a orchestru ZUŠ Band či „Živé obrazy“ – komentované herecké prohlídky města Horní Slavkov s Petrem Baťkem . Nebude chybět ani občerstvení v „Hladomorně“.

Čas a místo konání: 24.5., 15:00 – 21:00 hod., dvůr Pluhova domu a muzeum města, Pluhova ulice 497, Horní Slavkov

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Hradec Králové:

ZUŠ Habrmanova:

Program ZUŠ Open zahájí škola už o den dříve. Dne 23. května 2018 v prostorách Knihovny města Hradce Králové jubilejní, již dvacátý Koncert generací, kterého se dosud zúčastnilo přes 90 rodin

Čas a místo konání: 24.5.2018, 18:00 – 19:30, Knihovna města HK.

Zahradní slavnost a Střezina GALA

Pořádající škola: ZUŠ Střezina

Veřejnosti se otevřeme prostřednictvím zajímavého programu v našich Jesličkách. Tak říkáme budově, kde sídlí náš literárně-dramatický a částečně i výtvarný obor.  24. května se tam sejdou divadelníci, tanečníci, zpěváci i výtvarníci, aby příchozím předvedli, co se v oborech naučili. Akce se budou konat na zahradě i uvnitř budovy. Chystáme divadelní i taneční představení, koncerty menších kapel a výtvarné workshopy.

Čas a místo konání: 24.5., 9:30 – 21:00 hod., Třebechovická 836, Hradec Králové

Týniště nad Orlicí:

Hrajeme si Ježka

Pořádající škola: ZUŠ Týniště nad Orlicí

Odpoledne s melodiemi skladatele Jaroslava Ježka. Celým odpolednem nás provedou žáci ZUŠ s připraveným tématickým programem. Pozvání přijal i vzácný host: Petr Kroutil trio z Prahy.

Čas a místo konání: 24.5., 16:00 – 18:00 hod., kulturní centrum, Tyršovo náměstí 478, Týniště nad Orlicí

Úpice:

Pořádající škola: ZUŠ A. M. Buxton, Úpice

Celodenní program odstartuje již v 9:00 vypravením hudebního autobusu, který se společně s výtvarným a tanečním oborem rozjede do mateřských škol v okolí. Odpoledne se v centru města na různých místech budete moct setkat se skupinkami hudebníků (15:30 – 16:30). V 16:00 vyrazí průvod městem s dechovým orchestrem a mažoretkami. Zastavení na náměstí TGM – zde vystoupení klavíristů a zpěváků před cukrárnou a Beránkem, pokračování průvodu do ZUŠ. Pak se přesuneme do zahrady školy na koncert různých souborů a sólistů včetně vystoupení žáků tanečního oboru (16:30 – 17:30). Na zahradě bude otevřena výtvarná dílna pro všechny návštěvníky. Den bude zakončený vernisáží výstavy žáků výtvarného oboru ZUŠ v muzeu J. W. Mezerové v doprovodu zobcových fléten – Alenka v říši divů (19:00 – 20:00).

Čas a místo konání: 24.5., nám. T.G.M. A okolí, Úpice

Nové Město nad Metují:

Pořádající škola: ZUŠ Bedřicha Smetany

ZUŠ Open 2018 – Smetanovské dny

Od 16. hodin se v různých prostorách zámku postupně představí všechny obory školy. Těšte se na sbor Paleček, dechový soubor, představení tanečního a literárně-dramatického oboru, práce výtvarného oboru i na závěrečný koncert žáků hudebního oboru.

Čas a místo konání: 24.5., 16:00 – 20:00 hod., Husovo náměstí 1201 zámek J. M. Bartoně – Dobenína, Nové Město nad Metují

Další tipy v bohaté nabídce KK: Celodenní happening v Jičíně, premiéra autorského muzikálu a happening v Rychnově nad Kněžnou, ZUŠ Open napříč městem a okolí s ve Dvoře Králové a řada dalších

LIBERECKÝ KRAJ

Liberec:

Pořádající škola: ZUŠ Liberec

Celodenní happening všech 20 ti základních uměleckých škol Libereckého kraje za účasti Magdaleny Kožené, generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a řady dalších významných hostů.

Během dopoledního programu se na ozvučeném pódiu představí sólisté a pěvecké sbory všech základních uměleckých škol Libereckého kraje převážně. Hlavní událostí bohatého programu bude osobní účast patronky projektu pěvkyně Magdaleny Kožené, která vystoupí společně se sborem 555- ti dětí v interpretaci úpravy lidové písně jazzmanem Emilem Hradeckým. Bohatý odpolední program se bude odehrávat v režii obou libereckých zuš. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení hudebních souborů, orchestru a řady dalších. Program vyvrcholí vystoupením big- bandů z partnerské školy v Helsinkách a ZUŠ Liberec.

Celodenní program ZUŠ Open v Liberci bude přenášen na velkoplošné obrazovce a je pro všechny návštěvníky zcela zdarma. Čas a místo konání: 24. 5. 2018, nám. Edvarda Beneše, 9:30 – 18 hod., vstup Magdaleny Kožené a dalších hostů je předběžně plánován na cca.10.hodinu

Speciální poděkování za realizaci ZUŠ Open v Liberci patří statutárnímu městu Liberec a PhDr. Mgr. Ivanu Langerovi, Partnerem velkoplošné obrazovky je Liberecký kraj.

Jablonec nad Nisou:

Pořádající škola: ZUŠ Jablonec nad Nisou

Celodenní program zde odstartuje představením pro děti z mateřských škol s názvem ZUŠ dětem (10:00 – 11:00). Uskuteční se na krytém pódiu před radnicí. Na stejném místě ve 12:00 odstartuje program SHOW ZUŠ – komponované vystoupení sólistů, hudebních souborů a tanečního oboru. Pod názvem MUSIC EXPORT SELECTION se skrývá společný koncert pěveckého sboru Iuventus, gaude! a vynikajícího klavíristy Adama Skoumala v kostele sv. Anny (18:00 – 20:00, Kostelní 1). Den bude zakončený vystoupením žáků literárně-dramatického oddělení – Město nad propastí (20:00 – 21:30, Jiráskova 1)

Čas a místo konání: 24.5., 10:00 – 21:30 hod.

Lomnice nad Popelkou: Umění na Zámku

ZUŠ Lomnice nad Popelkou připravila kombinovaný pořad, na kterém se budou podílet všechny čtyři obory školy.  Akce začne v 15.00 výtvarnými dílnami před lomnickým zámkem. Pokračovat bude v 16.00 koncertem, kde na začátku vystoupí školní orchestr ZUŠKOMOR. Další část programu obstarají úspěšní žáci, kteří nás reprezentovali v okresních i krajských kolech soutěží v tomto školním roce. Následovat bude blok vystoupení tanečního oboru.

Součástí akce bude absolventské vystoupení žáků 1. a 2. stupně a jejich slavnostní vyřazení. Celý blok zakončí vystoupení souboru Amadeus.

Čas a místo konání: 24.5., 16:00 – 18:00 hod., zámek, Lomnice nad Popelkou

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Ostrava

Múza – sdružení základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje:

Vernisáž výstavy „Múzy v muzeu“ – Výstava je součástí V. ročníku Festivalu uměleckých škol Moravskoslezského kraje. Výtvarná přehlídka „MÚZY V MUZEU“ bude instalována v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí v centru Ostravy koncem letošního května. Ve čtvrtek 24. 5. 2018 v 15:00 bude slavnostně otevřena a zpřístupněna veřejnosti. Zúčastní se jí výtvarné obory z celkem 17 škol.

Čas a místo konání: 24.5., 15:00 hod., Masarykovo nám. 1, Ostrava

Janáčkova konzervatoř v Ostravě: Talenty regionu

Koncertní přehlídka žáků základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje, která se koná již 9 let. Na tuto přehlídku vysílají jednotlivé školy své úspěšné žáky či soubory.

Čas a místo konání: 24.5., 11:00 – 14:00 hod., Českobratrská 958/40, Ostrava

Hlučín:

Pořádající škola: ZUŠ P. J. Vejvanovského

Srdeční záležitost- den poté

Druhý ročník festivalu Srdeční záležitost se bude konat v pátek 25. května 2018 opět v Hlučíně na zámeckém nádvoří. Tato akce je určena pro žáky ZUŠ z Moravskoslezského kraje a amatérská hudební tělesa. Na venkovním pódiu s profesionálním ozvučením a osvětlením se během celého dne vystřídá přibližně 500 hudebníků, kteří zahrají to nejlepší z filmové hudby. Pro místní ZŠ bude připraven doprovodný program Vidět slyšené. V rámci tohoto projektu budou animátoři s dětmi pomocí interaktivních metod rozebírat vážnou hudbu, která se v dnešní době zdá být dětem tak vzdálená. Mimo jiné proběhne i speciální koncert, ve kterém se speciální tlumočníci pokusí přeložit hudbu pomocí pohybů pro neslyšící. A naopak ostatní si budou moci vyzkoušet, jaké to je, když nemohou sluch používat.

Škola pořádá mj. bohatý program školy, koncert pro seniory, workshop pro maminky s dětmi „Múzičky“ v malířské souboje – prezentace VO na nádvoří zámku, „Živé sochy aj. Den vyvrcholí Večerem s Einaudim  v rámci Noci kostelů ve 20h.

Čas a místo konání: 25.5.2018, hlavní program od 9:00 – 20:00, nádvoří Hlučínského zámku

Opava:

Pořádající škola: ZUŠ Opava

Colours of ZUŠ

Škola představí veřejnosti tvorbu všech čtyř oborů školy (výtvarný obor, hudební obor, taneční obor a literárně – dramatický obor) a to formou hudebních a tanečních vystoupení, ukázkami výtvarné práce v plenéru, happeningy, výtvarnými akcemi a dílnami, které mají za cíl umělecky oživit část opavského parku.

Čas a místo konání: 24.5., 14:00 – 18:00 hod., Sady svobody, Opava

Další tipy: pocta Karlu Svobodovi uvedením tematického autorského muzikálu v Klimkovicích, koncert duchovní hudby ve Frýdku-Místku aj.

PLZEŇSKÝ KRAJ

Výstava výtvarných oborů škol na krajském úřadě

Plzeň:

Soukromá ZUŠ Trnka o.p.s.:

Trnková zahrada – Kořeny

Budeme prezentovat pod širým nebem práce žáků výtvarného oboru, které budou nainstalovány v překrásném prostředí městského sadového okruhu. Trnková zahrada není jen výstavou, ale také velkým herním odpolednem, během kterého se do společné tvorby zapojují všichni kolemjdoucí.

Čas a místo konání: 24.5., 14:00 – 18:00 hod., Šafaříkovy Sady, Plzeň

Soukromá ZUŠ Zámeček:

Lidská tvář

Workshop pro děti i dospělé na téma lidská tvář/obličej/maska – na stanovištích si návštěvníci mohou vyzkoušet toto téma zpracovat různými technikami. Součástí akce bude prezentace (výstava) masek vytvořených žáky ZUŠ Zámeček.

Čas a místo konání: 24.5., 15:00 – 18:00 hod., Smetanovy sady, Plzeň

ZUŠ B. Smetany, ZUŠ T. Brzkové:

Plzeňské doteky

V rámci velmi bohatého odpoledního programu se dotknou a propojí všechny čtyři obory školy. Kromě vystoupení HO, TO a LDO se návštěvníci budou moct podílet na vzniku výtvarného komixu. Cílem je propojít všechny obory „dlaněmi“ návštěvníků.

Čas a místo konání: 24.5., 15:00 – 18:00 hod., Kopeckého a Smetanovy sady, Plzeň

Klatovy:

ZUŠkaFEST

Pořádající škola: ZUŠ Josefa Kličky

Jedná se o tradiční festival školy, který škola pořádá již od roku 2010. Během celého dne je nejprve pro školy a posléze pro širokou veřejnost představena veškerá činnost školy, která zahrnuje hudební, taneční a literárně-dramatický obor. Výtvarný obor tradičně připravuje workshop pro mladší i starší návštěvníky. 

Čas a místo konání: 24.5., 8:00 – 22:00 hod., Mercandiniho sady, městský park, Klatovy

Dobřany

Výchovné koncerty a průvod městem v den konání ZUŠ Open

Dopoledne začne výchovnými koncerty pro ZŠ Dobřany. V kombinovaném programu se představí všechny obory, které se na škole vyučují – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický (8:00 – 12:00, Sokolovská 1011, Dobřany).

Od 15.00 budou žáci akordeonové a klarinetové třídy hrát občanům, kteří vystoupí na hlavním nádraží v Dobřanech. Po skončení hudební produkce se vydají za zvuku svých nástrojů městem Dobřany a svůj pochod zakončí u Dobřanského řeznictví.   26.5.2018 se rámci kulturně-společenské akce „Dobřanské Zuškování“ představí žáci ZUŠ J. S. Bacha Dobřany, ZUŠ Stod, ZUŠ Holýšov, ZUŠ Nýřany a ZUŠ Třemošná. Odpolední happening „Dobřanské Zuškování“ organizauje MAS Radbuza a je oficiálním partnerem ZUŠ OPEN 2018.

Další tipy: výrazné výstavy a prezentace výtvarného oboru v rámci tradičních festivalů a projektů: Cesta 2018, Klenová aj.

ÚSTECKÝ KRAJ

Pořádající škola Rumburk

Hudební vlak Šluknovským výběžkem

Vystoupení ve vlacích projíždějících obcemi a na nádražích: Rumburk 11:00h, Šluknov 11:32, Velký Šenov 13:43, Krásná Lípa 16:07, kde bude v průběhu celého odpoledne hrát Big Band ZUŠ Rumburk a další žáci i učitelé k dobré odpolední pohodě, den vyvrcholí absolventským koncertem nadané pianistky a Kateřiny Nedvídkové a jejích hostů v Domu kultury od 19 ti hodin

Litoměřice:

Pořádající škola: ZUŠ Litoměřice

Brána umění otevřená

Od 16:00 budou v prostorách parku vedle budov ZUŠ připravené workshopy pro návštěvníky. Souběžně s tím bude možné nahlédnout do výuky všech oborů – hudebního, výtvarného, literárně dramatického a tanečního. Od 18:00 se pak uskuteční koncert orchestrů, souborů i sólistů ZUŠ v parku. 

Čas a místo konání: 24.5., 16:00 – 19:00 hod., Masarykova, Litoměřice


Bílina:

Pořádající škola: ZUŠ Gustava Waltera

Hudební toulky Bílinou – komponovaný program hudby, tance a slova věnovaný 1025. výročí města Bíliny, na který bude navazovat volný blok hudby v podání sólistů i souborů. V průběhu hudebního programu si mohou děti vyzkoušet různé výtvarné techniky pod odborným vedením učitele ZUŠ; své práce budou v reálu tvořit také žáci výtvarného oboru.

Čas a místo konání: 24.5., 16:00 – 19:00 hod., Žižkovo náměstí, Bílina

OLOMOUCKÝ KRAJ

Olomouc:

ZUŠ Olomouckého kraje společně – patronem je hudební skladatel Emil Vilkický

Pořádající škola: ZUŠ Iši Krejčího

další zúčastněné školy: ZUŠ Uničov, ZUŠ Campanella, Olomouc, ZUŠ Žerotín

Společný odpolední program toho nejlepšího, co v letošním roce připravili žáci a pedagogové hudebních oborů výše jmenovaných škol. Kromě orchestrů a souborů uslyšíte také operu „Tvarůžkové ódy“ T. Hanzlíka, která vznikla ve spolupráci všech škol.

Čas a místo konání: 24.5., 15:00 – 20:00 hod., Horní náměstí, Olomouc

Dědo, babi – pojďte zpívat s námi!

Pořádající škola: ZUŠ CAMPANELLA

V rámci ZUŠ OPEN přiblíží žáci svoji uměleckou činnost seniorům, kteří žijí v domech či domovech pro seniory a je pro ně obtížné, aby sami přijeli za kulturou mimo své současné působiště. Program zajišťují pěvecké sbory Zelená a Červená Campanella a sólisté (duo, komorní zpěv a hra na zobcovou flétnu).

Čas a místo konání: 24.5., 10:00 – 11:00 hod., Domov seniorů POHODA Olomouc, 10:30 – 11:00 hod., Dům seniorů FRANTIŠEK Náměšť na Hané, 13:00 – 14:00 hod., Domov důchodců Prostějov

Litovel:

ZUŠ OPEN Litovel

Pořádající škola: ZUŠ Litovel

Na velkém pódiu se představí žáci hudebního oboru. Litovelské veřejnosti zahrají jak sólisté, tak nejrůznější hudební uskupení až po školní Miniband a soubor bicích nástrojů Crazy Stiks. V parku budou svou činnost představovat žáci výtvarného oboru. Jednak budou sami tvořit a nechají tak nahlédnout do svého umění, jednak dají možnost přihlížejícím lidem, aby si sami zkusili něco namalovat, případně vytvořit pod odborným vedením. Ani letos nebude chybět nějaké překvapení.

Čas a místo konání: 24.5., 16:00 – 19:00 hod., Náměstí Přemysla Otakara, Litovel

Prostějov:

ZUŠ OPEN Prostějov 2018

Pořádající škola: ZUŠ Prostějov

Žáci ZUŠ Vadimíra Ambrose se představují prostějovské veřejnosti v ulicích města. V rámci bohatého programu se můžete těšit na: výtvarné aktivity (příkop a nádvoří zámku, 15:00 – 16:30), přehlídku tanečního oboru (15:30 – 16:00) a následně koncert dechového orchestru (16:00 – 16:30) na Nám. T. G. Masaryka, přehlídku žáků klavírního oddělení (14.30 – 15:30, kavárna Avatarka), přehlídku žáků kytarového oddělení (15:00 – 16:30, zámecká kavárna Dvořák), přehlídku žáků literárně-dramatického oboru s názvem Werichiáda (15:00 – 16:30), přehlídku dechového a pěveckého oddělení (15:00 – 16:30, kavárna Národního domu) a koncert žáků ZUŠ Vl. Ambrose Prostějov na nádvoří zámku (od 17:00)

Čas a místo konání: 24.5., 14:30 – 18:30 hod., nám. TGM, zámek, kavárny – Národní dům, Dvořák, Avatarka

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Brno:

Setkání všech brněnských ZUŠ v centru Brna

V Brně se již podruhé sejde 15 základních uměleckých škol v centru města ke společné oslavě umění pod širým nebem. V rámci bohatého programu budou moci návštěvníci zažít přehlídku hudebních souborů a vybraných sólistů škol, ochutnávku z výtvarného umění, taneční a divadelní performace, kostýmovaný průvod městem a v neposlední řadě veřejné ukázky z výuky zábavnou formou pro rodinné publikum. Průvodcem a moderátorem celého odpoledne bude oblíbený a světoznámý beatboxer EN:DRU.

Čas konání: 24.5.2018, 14 – 19 hod, místo bude upřesněno

Společný varhanní koncert žáků ZUŠ města Brna

Pořádající škola: Základní umělecká škola varhanická Brno

Společný varhanní koncert žáků ZUŠ města Brna je jedinečná akce, kterou pořádá ZUŠ varhanická již řadu let. Koncert je příležitostí pro setkání lidí, jež spojují láska a obdiv ke královskému nástroji. Atmosféra setkání je vždy velice přátelská a obohacující nejen interprety, ale také pro pedagogy a posluchače. Čas a místo konání: 24.5., 18:30 – 19:30 hod., kostel sv. Tomáše, Lidická 1981/6

Mikulov:

Pořádající škola: ZUŠ Mikulov

Ústřední kolo soutěže MŠMT ve hře na lidové nástroje a lidových souborů – přehlídka nejlepších účastníků, koncert vítězů ve spolupráci s MHF Concentus Moraviae

24.5.2018- 26.5.2018

Velké Opatovice:

Pořádající škola: ZUŠ Velké Opatovice

Program ZUŠ si určitě nenechte ujít, jeho sjednocujícím tématem je Afrika. Dopoledne se škola otevře dětem z MŠ, které se v dílnách všech oborů zevrubně seznámí s tímto tématem. Od 14:00 do 17:00 bude probíhat výtvarná dílna pro děti i dospělé s africkou tématikou (před Moravským kartografickým centrem, Zámek 14). Africká témata se objeví i ve varhanním koncertě (15:00 – 15:45, kostel sv. Jiří, nám. Osvobození). Následovat bude site specific divadelní představení Cesta připravené pro Moravské kartografické centrum (16:00 – 16:30, Zámek 14). Na stejném místě bude program pokračovat koncertem žáků hudebního oboru všech oddělení. Zazní populární, jazzové skladby v podání sólistů i souborů (17:00 – 18:00). Den bude zakončený koncertem souboru mladých začínajících jazzových hudebníků Jazz justice, kteří zahrají blues, funk, jazz, jazzrock (18:30 – 19:30, Zámek 14). V průběhu celého dne mohou návštěvníci ve vestibulu kina shlédnout výstavu s názvem Afrika a jiná dílka (9:00 – 16:00, Zámek 14).

VYSOČINA

Kaliště:

Pořádající škola: ZUŠ Gustava Mahlera Humpolec

ZUŠky kraje Gustava Mahlera křížem krážem

Bohatý tematický program k poctě skladatele G. Mahlera

Čas a místo konání: 24.5., 18:00 – 20:00 hod., Rodný dům Gustava Mahlera, Kaliště 9


Havlíčkův Brod:

Pořádající školy: ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod

VELKÝ KONCERT aneb Přehlídka všeho, co se děje v ZUŠ

Přijďte na Havlíčkovo náměstí a podpořte účastí celostátní happening základních uměleckých škol!

Čas a místo konání: 24.5., 14:00 – 16:30 hod., Havlíčkovo nám., Havlíčkův Brod


Telč:

Pořádající škola: Základní umělecká škola Telč

Bohatý celodenní program čeká obyvatele a návštěvníky města Telč. Odpolední open – air koncert na náměstí, hudba pod hradbami, vernisáž a tematická výstava výtvarného oboru „Malé mořské dobrodružství“, kytary na zámku či hudba v podoubí. Poctu 300 let starému nástroji v Kostele sv. Ducha složí varhaníci v rámci dvou koncertů během dne, který bude zakončen společným improvizováním všech interpretů s pozváním publika na náměstí města.

Čas a místo konání: Telč 10:00 – 20:00

ZLÍNSKÝ KRAJ


Zlín:

ZUŠ OPEN a ZLÍN FILM FEST

Pořádající organizace: ZUŠka?ZUŠka!

Participující školy: ZUŠ Zlín – Jižní Svahy, ZUŠ Zlín – Malenovice, ZUŠ Kroměříž, ZUŠ Bojkovice, ZUŠ Hulín, ZUŠ Uherský Ostroh

Zuška?Zuška!: ZUŠ Open 2018

To nejlepší ze všech veřejných ZUŠ ve Zlínském kraji. Společně se známými hosty vystoupí talentovaní žáci ZUŠek. Představíme všechny čtyři obory, některé interaktivní formou. A pozor! Bude to velké!!

Doprovodnými programy bude projekt Malí velcí herci – camp na prknech Městského divadla Zlína Zlin Film Fest – Zuška?Zuška! (veřejné krajské zušky) opět připravují s Mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež dění v parku Komenského po celou dobu prestižní akce.

Čas a místo konání: 25.5., 15:00 – 21:00 hod., park Komenského, Zlín


Rožnov pod Radhoštěm:

Pořádající škola: ZUŠ Rožnov pod Radhoštěm

ZUŠ OPEN

Škola zve na velký koncert pod širým nebem u Hudebního altánu v parku v Rožnově pod Radhoštěm. V programu vystoupí žáci hudebního oboru včetně cimbálových muzik, souborů a hudebních skupin, dále žáci taneční oboru se čtyřmi choreografiemi a také literárně-dramatický obor se dvěma dialogy. Během koncertu budou žáci výtvarného oboru přímo tvořit výtvarná díla a také proběhne výstava již hotových děl.  Do tvoření se může zapojit i široká veřejnost prostřednictvím krátkého happeningu a land-artu.

Čas a místo konání: 24.5., 15:30 – 17:30, Hudební altánek, Rožnov pod Radhoštěm

Uherské Hradiště:

Pořádající škola: ZUŠ Uherské Hradiště

Slovácko, do ulic!

Hudební a taneční vystoupení, ale i výtvarný workshop v centru města. Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější umělecká seskupení a hudební žánry. Za podpory města tak náhodným kolemjdoucím i příznivcům hudby oživí mladí umělci naší školy nejedno všední i historické místo centra.

Čas a místo konání: 24.5., 10:30 – 15:00, centrum, Uherské Hradiště

Další tipy: V den konání ZUŠ Open zve 22 škol ZK do svých měst, které ožijí open-air happeningy, průvody, koncerty i výstavami.

OSOBNOSTI NA ZUŠ OPEN

ZUŠ Open má kromě patronky mezzosopranistky Magdaleny Kožené a spolupatrona Davida Marečka, generálního ředitele České filharmonie, také garanty za jednotlivé obory. Za taneční obor to jsou Jiří a Otto Bubeníčkovi, designér Maxim Velčovský zastřešuje obor výtvarný a režisérka Alice Nellis obor literárně-dramatický. Do druhého ročníku se ale aktivně zapojí celá řada dalších umělců, kteří tak podpoří malé umělce. Symbolickou podporu akci vyjadřuje i celá řada dalších umělců či osobností.

Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat.“ Magdalena Kožená

Zuška pro mne byla místem, kde jsem mohla být sama sebou. A věřím, že takové místo potřebuje každé dítě.“ Alice Nellis

V dětství pro mne Liduška byla zásadním a určujícím místem, které mne nasměrovalo do dalšího života.“ Maxim Velčovský

ZUŠ, to je opravdu srdcovka. ZUŠ Eduarda Marhuly v Ostravě jsem považovala a považuji za svůj druhý domov.“ Terezie Kovalová

ZUŠ je jedinečné a skvělé místo, kde se děti mohou nenásilnou formou seznámit s hudbou. Umění přináší do našich životů, a zvlášť životů dětí, určitou kultivovanost, kterou v dnešní době obzvlášť potřebujeme.“ Jan Talich

ZUŠky jsou startovacím můstek k probuzení kreativního ducha v každém dítěti a tudíž neuvěřitelným přínosem pro naši společnost!“ Josef Špaček

VÝZNAM ZÁKLADNÍCH UMĚLECKÝCH ŠKOL

V České republice v aktuálním školním roce funguje 492 základních uměleckých škol, ve kterých studuje přes 251 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Zájem o studium na ZUŠ má stále vzrůstající tendenci a každoročně počet dětí na ZUŠ stoupá. Za posledních 10 let se počet žáků v ZUŠ navýšil o necelých 29 tisíc. Hledat a upevňovat vztah k umění, lásku k múzám a rozvíjet dovednosti a talent dětem pomáhá 11 637 stálých a 1040 externích pedagogů.

Jakýkoliv tvůrčí proces je nenahraditelnou součástí dětského zrání a osobnostního růstu. Umělecké vzdělávání podporuje a rozvíjí v dětech potenciál vlastní tvorby i citlivé estetické vnímání světa a souvislostí v něm, které jim posléze pomohou v orientaci v mnoha oblastech života. „Dětem umělecké vzdělávání poskytuje nejen základy ve zvoleném oboru, ale i širokou škálu pro další život velmi užitečných a důležitých schopností a dovedností: tvořivost, porozumění, estetické vnímání či komunikativnost a zdravou vůli k sebeprosazení. A nezapomeňme rovněž na trpělivost, vytrvalost a píli, které dnešní hektická doba mnohdy potlačuje,“ říká členka správní rady nadačního fondu a prezidentka Asociace základních uměleckých škol Jindřiška Kudrlová. Unikátní systém základních uměleckých škol, který nemá ve světě obdoby, dává možnost podchytit a rozvinout talent i zájem o studium uměleckých oborů v celé České republice. Disponuje tradičně vysokou úrovní pedagogů a v neposlední řadě finanční dostupností. Díky pestrosti oborů zde mohou děti podporovat svůj nejen hudební, ale i výtvarný či pohybový talent. Spolupatron ZUŠ Open a generální ředitel České filharmonie David Mareček význam kvalitního a dostupného uměleckého školství shrnuje: „ZUŠky pro profesionální orchestry a soubory objevují budoucí špičkové hráče, pěvce a sólisty a současně vychovávají vnímavé, citlivé a poučené publikum, což je snad ještě důležitější, protože bez něj by jakákoliv umělecká práce neměla vůbec žádný smysl.“

ZUŠ Open 2017 – ohlédnutí

Do prvního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskutečnil 30. května 2017, se zapojilo 355 základních uměleckých škol z 280 měst a obcí Čech a Moravy. Dohromady bylo uspořádáno na tisícovku koncertů, tanečních i divadelních představení nebo výstav, na kterých odhadem účinkovalo okolo 130 000 malých umělců. ZUŠ Open se tak zřejmě stala nejrozsáhlejší kulturní akcí v historii České republiky. Malí umělci si na řadě míst zahráli s profesionály. Pražský program proběhl například v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se lidé těšili z duchovního koncertu sólistů a souborů z jedenácti pražských škol za účasti hostů z České filharmonie. Malostranské náměstí ožilo společným muzicírováním s handicapovanými za účasti režisérky Alice Nellis.
Nejvýznamnější akcí moravské metropole byla přehlídka souborů a sólistů brněnských základních uměleckých škol na Moravském náměstí za účasti zakladatelky a patronky nadačního fondu Magdaleny Kožené. V celé řadě měst jako jsou České Budějovice, Sokolov, Teplice, Ústí nad Labem, Česká Lípa, Zlín a řadě dalších se konaly společné akce místních základních uměleckých škol.

MenART

Nadační fond Magdaleny Kožené rozšiřuje své aktivity. Pod názvem MenART otevírá unikátní roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé. Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény, které reprezentují 3 obory zastoupené v programu: klasickou hudbu, autorskou tvorbu a výtvarný obor: dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Ti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku 2018/2019 pravidelně setkávat. Nadační fond se tak soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů.

Nadační fond Magdaleny Kožené

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Posláním fondu je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

Více podrobností o aktivitách fondu na www.nfkozena.cz

Foto: www.zusopen.cz / Jiří Sláma


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353