Jak se dobře vyspat?

Spočítáte, kolikrát jste probděli noc, protože se vám nepodařilo usnout? A kolikrát vaše děti spánek oddalovaly, v noci se neklidně převalovaly, spaly v neobvyklé poloze nebo je probudily těžké sny? Po takové noci jste byli celý den mrzutí a děti se chovaly, jako kdyby měly hyperkinetickou poruchu…

Zetta

Významná česká biochemička a fyzioložka Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. jako první na světě zjistila, že biologické hodiny v mozku, které řídí vyplavování všech důležitých hormonů, jsou načasované právě na noc. Během spánku se probouzí melatonin. Tento „hormon tmy“ ovlivňuje tělesnou teplotu, krevní tlak a tepovou frekvenci, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin, ale také imunitu a sexuální funkce. Pouhá minuta světla a přerušení spánku jeho uvolňování i na další noc. Nejenže jste ráno ospalí, apatičtí a zpomalení, máte špatnou náladu a bolí vás hlava, ale pokud je tvorba melatoninu přerušována opakovaně, může to mít fatální následky. Nejen nedostatek tmy, ale i hluk a teplota v ložnici ohrožují spánek poloviny Evropanů. Denně deset procent dospělých má problémy s usínáním každý den. Výskyt poruch spánku je častý i u dětí a dospívajících (20 až 30 %), a stále narůstá.

ložnice

Podle WHO se na zdraví a kvalitním spánku podepisuje hladina hluku. Už hodnota větší než 30 dB, odpovídající šepotu člověka či zahradnímu šumu, dokáže zrychlit srdeční frekvenci a měnit fáze spánku. Při překročení 55 dB uzavírá svá okna v ložnici 50 % obyvatel, ovšem jejich spánek je paradoxně narušený v důsledku vytápění a nedostatečného větrání. Teplota vyšší než 24 ºC nebo menší než 12 ºC způsobuje, že spánek je mělký, přerušovaný častým buzením. Zpráva z projektu Recetox (2004) uvádí, že celá třetina lidí je připravena o kvalitní spánek připravena z důvodu nedostatečné tmy. Sedmina tento problém řeší i přes snahu o vnitřní zatemnění místnosti. Pro představu: k narušení spánkového rytmu stačí tři dny před úplňkem, kdy má měsíční paprsek hustotu světelného toku kolem setiny lumenu na metr čtvereční. Světlo z veřejného osvětlení má hustotu desetkrát, ale i stokrát větší! Jako příčinu spánkových poruch uvedla pouliční lampy polovina lidí. Stejně nepříjemné je problikávání světelných reklam a poutačů, nasvícení architektury, sportovišť a parkovišť do oken ložnic. Ovšem není to jen světelný závoj na obloze, který ruší přirozený noční stav a metabolické procesy. Stačí, abyste byli hodinu až dvě před spaním vystaveni modrému světlu z monitorů, televizních obrazovek a mobilních telefonů! Zkuste raději relaxovat jinak a před usnutím vypněte všechny zdroje světla – zakryjte osvětlený budík i pohotovostní světélka televizorů a počítačů.

80564_7136-Mara_A_zm

Skvělým opatřením proti „upírům spánku“ je především stínící technika, která je nejlepší prevencí proti hluku, světlu a energetickým ztrátám. Podle výzkumu trhu mezi spotřebiteli v ČR, který nedávno provedla firma B-Inside, je největší zájem o venkovní horizontální žaluzie. Proč? „Lamely žaluzií ve tvaru písmene „S“ nebo „Z“ vytvářejí celistvou plochu a poskytují dokonalé zastínění s možností větrání. V zimních měsících zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci interiéru, v létě účinně brání přehřívání. Večer se při sklopení lamel vrací světlo do místnosti, takže nezpůsobuje světelné znečištění. „ tvrdí Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA. Podstatná část venkovních žaluzií je ovládána motorem a řízena tlačítkovými spínači nebo dálkovými ovladači. Existuje i možnost ovládání pomocí elektronických spínacích hodin nebo čidla, které reaguje na intenzitu slunečního svitu. V určitou dobu se tak žaluzie samy otevřou, aby i probouzení v ložnici bylo přirozené. Podobně vám poslouží i venkovní rolety, jejichž design si stejně jako u venkovních žaluzií rozumí s každým typem architektury. S možností utvářet a přetvářet obytné prostředí máte ve svých rukou kvalitu svého spánku, a především zdraví …

80454_7440 Aida_A_zm

Foto: isotra.cz

FB_post_Mysmas