Jak na horečku u malých dětí?

Horečka provází řadu onemocnění, některá z nich jsou velmi častá, jiné choroby se vyskytují méně. Zejména u dětí je dobré mít v zásobě léky, které jim od případných potíží uleví. Dětský organismus se od dospělého v mnoha ohledech liší, a proto i jinak reaguje na podávané léky. Z toho důvodu se dětem přizpůsobují i lékové formy. Pro malé děti, které ještě neumí spolknout tabletu, jsou při horečce vhodné kapky, sirupy nebo čípky.

MUDr. Silvia Bajová_pediatr

V dětském věku jako horečku označujeme stav, kdy tělesná teplota překročí hranici 38,5 °C. Při teplotě přesahující 41 °C pak hovoříme o tzv. hyperpyrexii. Hyperpyrexie je pro děti opravdu riziková, může při ní docházet k velké dehydrataci, křečím a poruchám vědomí a je třeba ji ihned řešit. Naopak zvýšenou teplotu do 38 °C není třeba nijak ovlivňovat, jde o průvodní jev nejrůznějších onemocnění a přirozenou obranu organismu proti infekci. Při horečce nad 38,5 °C už ale teplota neplní svoji fyziologickou roli, a proto je vhodné nasadit léky na snížení teploty, tzv. Antipyretika.

Distribuce léků v dětském těle je jiná než u dospělých, proto je na místě obezřetnost. Jednotlivé orgány dozrávají postupně v průběhu celého dětského věku, a proto jsou na působení léčiv mnohem citlivější. Děti jsou menší a lehčí, mají výrazně větší podíl vody v těle a jinou skladbu jednotlivých látek i počet tělesných buněk. U dospělého člověka dosahuje voda v těle 55 procent, kdežto u novorozence je to až 70 procent, léky tedy budou v obou případech účinkovat odlišně. U dětí je potřeba dávkovat léky nejen podle tělesné hmotnosti, ale je třeba vzít v úvahu i konzistenci a charakter léčiva,“ říká dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce MUDr. Silvia Bajová (na snímku).

PARALEN _dětské

Ke snížení horečky lze využít volně prodejná léčiva, přičemž k nejčastěji aplikovaným lékům patří přípravky s obsahem paracetamolu. Pro děti od tří let jsou vhodné např. tablety Paralen 125. Malé děti mohou mít s polykáním klasických tablet někdy problém. Pro ně jsou v lékárnách dostupné suspenze Paralen sus (pro děti od 3 měsíců) nebo čípky Paralen 100 (pro děti s hmotností 7 kg a více). Kromě horečnatých stavů se dají využít i k léčbě bolestí různého původu –např. při bolestech svalů a kloubů provázející chřipková onemocnění, při bolesti hlavy, zubů apod.

V každém případě je u dítěte s horečkou potřeba zajistit dostatečný příjem tekutin. Kromě léků lze horečku snížit i dalšími metodami – pomohou zábaly či omývání vodou nebo vlažná sprcha. Při zábalech by voda měla mít teplotu zhruba 25 °C. Zábaly se přikládají na max. 15 minut na hrudník a břicho, končetiny přitom zůstávají volné. Po uplynutí této doby je třeba znovu změřit teplotu a případně přiložit nový zábal. Omývání provádíme vodou o teplotě 29–32 °C, vanu naplníme do výšky 3–5 cm. Omýváme trup a končetiny po dobu zhruba 10 až 30 minut, dokud se nepodaří snížit horečku a také v závislosti na reakci dítěte. Pokud se objeví svalový třes nebo husí kůže, omývání ukončíme. Pozor – zábaly ani omývání neprovádíme v situaci, kdy má dítě mramorovanou kůži nebo studené končetiny.

Foto: Nemocnice Na Homolce


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353