Jak na bolest po sportování a jak jí předcházet?

Sport je pro většinu lidí přirozenou a neodmyslitelnou součástí života. Přináší mnoho příjemných zážitků, je zdrojem relaxace a zábavy. Pravidelným sportováním navíc zlepšujeme svou tělesnou kondici, a tím přispíváme ke svému zdraví. Ke sportu ovšem patří také zvýšené riziko úrazů a vzniku bolestivých stavů.

Při sportu se přihodí téměř sedmnáct procent všech úrazů a příčin bývá mnoho. Zrychluje se vývoj sportovních pomůcek i jejich obliba – od nových typů lyží přes kolečkové brusle až po trampolíny. Hry jako fotbal, hokej nebo volejbal jsou zas typické častým fyzickým kontaktem mezi soupeři a spoluhráči. Roste i popularita některých adrenalinových sportů. Úrazy a bolesti spojené se sportem mohou postihnout jakoukoli část těla. Nejčastějším typem jsou různá povrchová zranění, podvrtnutí končetin nebo poranění kloubů, kostí a šlach. Řadě z nich je možné se vyhnout, jiné neovlivníme. Některá zranění vyplynou ze samotné podstaty konkrétního sportu. Jiná jsou důsledkem zdravotního stavu, špatné kondice a přecenění schopností, nedostatečné regenerace mezi cvičeními. Na vině může být ale i nesprávná výstroj či nevhodná obuv. Velmi často se také podceňuje zahřátí svalů před výkonem.
Únava svalů
Po zvýšené fyzické námaze dochází často k únavě a bolestem svalů. Projevuje se poklesem síly, ztrátou rychlosti a jemné koordinace pohybů. Unavené a vyčerpané svaly mají sklon k třesu a křečím. „Dříve se předpokládalo, že tento stav je následkem nahromadění kyseliny mléčné, jež se do svalů vylučuje při intenzivním pohybu. Dnes již víme, že po velké fyzické námaze dochází k nepatrným poraněním svalových vláken a bolest způsobuje zacelování těchto drobných trhlinek,“ říká fyzioterapeutka Tereza Svobodová (na snímku). Bolest tak může trvat několik dní až týden. Znepříjemňuje nám pohyb a signalizuje, že si svaly potřebují odpočinout a zregenerovat. Někdy se následkem námahy ve svalu může objevit i otok.
Jak na bolest po sportu?
Nejlepší je bolesti i možným dalším zraněním předcházet. „Před cvičením je potřeba svaly dobře zahřát, po něm zase uvolnit dostatečným protažením. Pokud ovšem k bolestivým stavům přesto dojde, je vhodné zkusit regenerační techniky – saunu, střídání teplé a studené sprchy nebo koupel ve vířivce. Na otoky zabírá chlazení postiženého místa a správná bandáž,“ radí Svobodová.
Při bolestech vzniklých v souvislosti s některými sportovními úrazy lze také užít léky s obsahem ibuprofenu. Postižené místo můžeme ošetřit i zevně aplikací krému s ibuprofenem – vhodný je například Ibalgin Duo Effect. Používá se k léčbě poúrazových stavů a následků sportovních úrazů, jako jsou otoky, krevní podlitiny, podvrtnutí kloubu, ale také k úlevě od bolesti zad. Na postižené místo se 2–3krát denně lehce vetře do kůže tenká vrstva krému. Ibalgin Duo Effect obsahuje kromě účinné látky – ibuprofenu, jenž potlačuje bolest a zmírňuje otok a zánět, také heparionoid S. Ten zabraňuje místní tvorbě krevních sraženin, snižuje tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Při rozsáhlých a bolestivých výronech lze zpočátku místo ošetřené krémem překrýt neprodyšným obvazem, nejlépe přes noc. Ibalgin Duo Effect je určen k léčbě dospělých a dětí od dvanácti let.

Foto: Allmedia4U s.r.o.