Festival v Salcburku poprvé po deseti letech hostí český soubor

Festival všech festivalů, který každoročně navštíví přes 200 tisíc posluchačů, zahajuje v sobotu 18. července svůj další ročník. Hned druhý den festivalu, 19. července, na něm vystoupí český barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. Na koncertě v salcburském Kollegienkirche, provede Collegium 1704 velkolepou Mši h moll Johanna Sebastiana Bacha, která je úzce svázána s historií Collegia 1704 a provází taktéž oslavy jeho desátého výročí.

16742226309_c29284cc52_k
Pouhých deset let stačilo Václavu Luksovi na to, aby z komorního ansámblu vybudoval jeden nejuznávanějších světových souborů specializovaných na hudbu 17. a 18. století – Collegium 1704. A právě Bachova Mše h moll, toto samo o sobě legendami opředené dílo, se stalo součástí legendy Collegia 1704 a ilustruje neobyčejný posun, ke kterému za uplynulých deset let tento soubor pod vedením Václava Lukse dospěl: od jejího prvního provedení na Pražském jaru v roce 2005, přes mezinárodně oceňovanou nahrávku až právě k pozvání na Salzburger Festspiele, které je vyvrcholením jubilejního roku Collegia 1704.
„Salcburský letní festival je samozřejmě Olympem mezi festivaly. Vzhledem k tomu, že je to festival, který se nespecializuje na starou hudbu, je to pro nás pocta dvojnásobná. Několikanásobný je to pro nás však i závazek a zodpovědnost: nejen že si nás, jakožto český soubor, pozvali do této německy mluvící země se stěžejním dílem německého repertoáru, Bachovou Mší h moll, ale s managementem festivalu se hned domlouváme na dalších ročnících. S naším vystoupením se tedy pojí veliké očekávání,“ říká k pozvání do Salcburku Václav Luks, umělecký vedoucí a zakladatel Collegia 1704. „O pozvání jsme nijak neusilovali, ono to u této kategorie festivalů ani nejde. Prostě nás dramaturg festivalu slyšel v rádiu a pak nám napsal,“ popisuje Luks prozaické okolnosti pozvání. Collegium 1704 bude po letech prvním českým souborem, který na tomto festivalu první kategorie vystoupí: naposledy to byla před více než deseti lety Česká filharmonie.

16742219099_dca4ff8b4d_o
Jako sólisté koncertu vystoupí kmenoví účinkující, kteří se souborem dlouhodobě spolupracují: sopranistka Hana Blažíková, altistky Sophie Harmsen a Alex Potter, tenorista Václav Čížek a basisté Marián Krejčík a Tomáš Král. Týden poté si pak Collegium 1704 koncert zopakuje také v Čechách: v rámci festivalu 9 týdnů baroka v Kladrubském klášteře, který probíhá pod patronací Evropského města kultury Plzeň 2015.
Festival v Salcburku byl v roce 1920 založen s cílem překonat hranice města – Rakušany považovaným za »srdce srdce Evropy« – a stát se vyslancem míru působícím daleko za hranicemi země. Tématem letošního ročníku, který pořadatelé zvolili, je »nerovnost« – tedy vztahy protikladů jako »revolta a podřízenost«, »pán a sluha«, »vrchol a dno«. Přičemž tato témata nezdůrazňují pouze v politickém slova smyslu, ale také jako pojmy, které reflektují nejrůznější úrovně lidské existence: od veřejných až k těm nejprivátnějším. Festival, který si mnozí spojují především se společenským leskem té nejvyšší úrovně, tak působí i jako morální apel.

Aktuality
Toto léto má Collegium 1704 za sebou ještě jeden milník: v červnu absolvovalo třemi koncerty a množstvím doprovodných akcí residenční pobyt na Bachfestu v Lipsku, který platí za ikonu v oboru staré hudby, která přímo navazuje na bachovskou tradici tohoto města.
Týden po koncertě v Salzburku si Collegium 1704 provedení Bachovy Mše h moll zopakuje také v Čechách: v rámci festivalu 9 týdnů baroka v Kladrubském klášteře, který probíhá pod patronací Evropského města kultury Plzeň 2015.
V druhé půli prázdnin čeká Collegium 1704 výjezd na prestižní Menuhin Festival, který se koná v srdci švýcarských Alp, v městečku Gstaad. Gstaad je jedno z nejmalebnějších švýcarských měst, kde Yehudi Menuhin, jemuž je festival věnován, často pobýval. Collegium 1704 zde společně s Dresdner Kammerchor provede Mozartovu Mši c moll.
Na konci srpna se Collegium 1704 po roce od svého residenčního pobytu vrátí do Utrechtu – tentokrát s komorním programem.
V září čekají Collegium 1704 koncerty v polském Gdaňsku (5. 9.), v rámci Svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě (10. 9.), v Ambronay ve Francii (12. 9.) a v Rudolfinu v rámci festivalu Dvořákova Praha 20. září.

Foto: www.collegium1704.com

FB_post_chalupari