Festival svobody připravuje výjimečné oslavy výročí 17. listopadu

Sedm občanských iniciativ společně připravuje oslavu 27. výročí Sametové revoluce. Letošní oslavy 17. listopadu proběhnou v Praze pod hlavičkou Festivalu svobody, a to na místech, která jsou s touto událostí přímo spjata. Sedm občanských iniciativ se spojilo a společně připravilo na čtvrtek 17. listopadu koncerty, besedy, průvody, či tradiční předávání Cen paměti národa a další akce.

©2015 Miroslav Vlček                  160 00 Praha 6 Evropská 52 Czech Republic vlllk@email.cz      infoforma@seznam.cz Sametové posvícení 2015 - satirický průvod na 17.listopad
©2015 Miroslav Vlček 160 00 Praha 6 Evropská 52 Czech Republic vlllk@email.cz infoforma@seznam.cz
Sametové posvícení 2015 – satirický průvod na 17.listopad

Na Národní třídě proběhne pouliční slavnost Korzo Národní, na Václavském náměstí Koncert pro budoucnost a nebude chybět ani satirický průvod masek středem města nazvaný Sametové posvícení. „Spojením několika iniciativ různého názorového spektra chceme ukázat, že i přes určité odlišnosti všechny zúčastněné pojí dohromady stejná myšlenka – apel na společnost a touha oslavit svobodu a demokracii jako hodnoty, na kterých musíme aktivně pracovat,“ dodává za občanské iniciativy koordinátor Festivalu svobody, Jan Gregar.
Festival svobody se zaměřuje na podporu hodnot svobodné demokratické společnosti a jeho program proběhne na několika lokacích. Na pouliční slavnosti Korzo Národní, za kterou stojí iniciativa Díky, že můžem, z.s. se návštěvníci mohou těšit na divadelní představení, hudební vystoupení, výstavy, netradiční pietní akt a mnoho dalšího na prostoru celé Národní třídy.

dimir_stastny5

Satirický průvod masek nazvaný Sametové posvícení, který odstartuje na Kampě, organizuje iniciativa FÓR – UM. Na Hradčanském náměstí se uskuteční průvod Nezapomínáme!, organizovaný iniciativou Proti projevům nenávisti. Již po šesté proběhne letos ve Státní opeře předávání Cen paměti národa, jež pro diváky bude živě přenášet ČT2, ČRo Plus a RTVS. Cena je každoročně udělována těm, kteří během svého života prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Nebude chybět ani studentské setkání na Albertově: představení studentských spolků z celé republiky, vystoupení rektorů, studentů i významných osobností akademické a veřejné sféry. Program přímo navazuje na pietní akt, který v 9 hodin proběhne u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Vzpomínkové akce a oslavy 17. listopadu završí na Václavském náměstí Koncert pro budoucnost, na kterém vystoupí celá řada osobností a umělců nejrůznějších žánrů. K oslavám znovunabyté svobody a demokracie se připojí například Olga Sommerová, Petr Placák, Helena Illnerová, Tomáš Sedláček či Václav Malý. Vystoupí Michal Pavlíček, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, N.O.H.A., Barbora Poláková, Zrní, Laura a její tygři, Márdi (Vypsaná fiXa), Matěj Ruppert a Tonya Graves (Monkey Business), Pokojové duo, Emma Smetana, Jiří Dědeček, The Prostitutes a mnozí další.

fs_finale_fin_f-01
Festival svobody je platforma spojující jednotlivé akce k oslavám listopadových událostí pořádané různými iniciativy. Cílem spojení je vytvořit pro návštěvníky ucelený program, vzájemně se podporovat a především společně připomenout hodnoty spojené se 17. listopadem. Iniciativy k této příležitosti vydaly memorandum, kterým chtějí jasně deklarovat společnou myšlenku: „Slavíme výročí událostí a osobností, díky kterým dnes žijeme svobodně. Jsme vděční všem, kdo se zasloužili a kdo se nadále zasazují o to, aby naše země byla moderním evropským demokratickým státem, který hájí lidská práva a prosazuje spolupráci evropských národů, hájí svobodu, demokracii a rovné postavení pro všechny. Máme radost, že můžeme žít ve svobodné zemi. Zároveň však znovu zažíváme, jak jsou svoboda a demokracie ve své síle křehké a ohrožené. Svoboda je naší současností. Chceme, aby byla také naší budoucností. Chceme dnes nejenom slavit a připomínat, ale též dát najevo naše odhodlání – odhodlání prosazovat základní demokratické principy a hodnoty, a tím hájit naši svobodu a svobodu všech lidí. Protože to za nás nikdo jiný neudělá. Proto se sejdeme. Protože máme co slavit a kam směřovat!“

foto_festival-svobody1

Kompletní program Festivalu svobody bude zveřejněn v průběhu listopadu na webových stránkách: www.festivalsvobody.cz

Festivalová událost na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/309132756134850

Festival Svobody – předběžný program

AKCE: Ceny paměti národa
INICIATIVA: Post Bellum o.p.s
MÍSTO: Národní divadlo

AKCE: Korzo Národní – Díky, že můžem!
INICIATIVA: Díky, že můžem, z.s.
MÍSTO: Národní třída

AKCE: Koncert pro Budoucnost
INICIATIVY: Vraťte nám stát!, Kroměřížská výzva (Peloton z.s.)
MÍSTO: Václavské náměstí

AKCE: Nezapomínáme!
INICIATIVA: Proti projevům nenávisti
MÍSTO: Hradčanské náměstí

AKCE: Sametové posvícení
INICIATIVA: FÓR – UM
MÍSTO: centrum Prahy (Kampa- Karlův most – Smetanovo nábřeží – Národní třída – Můstek – Václavské náměstí)

AKCE: Uctění památky 17. listopadu na Albertově
INICIATIVA: Centrum spolků, studentů a absolventů Univerzity Karlovy, z.s. a Studentská část Akademického senátu Univerzity Karlovy
MÍSTO: Albertov

foto_festival-svobody6

O INICIATIVÁCH
Centrum spolků, studentů a absolventů UK
Akce je organizována studentskou částí Akademického senátu Univerzity Karlovy, studenty a studentskými spolky a je koncipována jako celodenní festival k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii, kteří obzvláště v letech 1939 a 1989 riskovali pro naši společnost a budoucnost vše. Zároveň chceme ukázat, že mladé generaci a akademické obci v České republice záleží na stavu veřejných záležitostí v naší zemi i ve světě a na demokratických principech, lidské důstojnosti a svobodě. Tedy hodnotách, na nichž je naše moderní společnost postavena.
https://www.facebook.com/events/1830405447178030/

Díky, že můžem, z.s.
Korzo Národní (s mottem „Díky, že můžem!“) je živou pouliční slavností pořádanou současnými studenty na Národní třídě. Cílem je poděkování a vzdání cti účastníkům 17. listopadu ’39 a ’89 a vytvoření atraktivní tradice do dalších let, vytvoření českého National Day pro širokou veřejnost.
http://www.dikyzemuzem.cz/

FÓR – UM – Sametové posvícení
Satirický průvod masek se hravou formou vyjadřuje k současným společenským problémům. Občanské iniciativy pomocí masek v nadživotní velikosti zhmotňují palčivá témata, kterými se dlouhodobě zabývají, nebo která se jich momentálně dotýkají.
http://www.sametoveposviceni.cz/

Kroměřížská výzva – Hledáme prezidenta
Iniciativa je celorepublikovou sítí aktivních občanů, která si klade za cíl podporovat demokratické kandidáty v příštích prezidentských volbách a která pomůže zvolit důstojnou a odpovědnou hlavu našeho státu.
http://kromerizskavyzva.cz/

Post Bellum, o.p.s.
Post Bellum je nezisková organizace, jež od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků, kteří se potkávali na tiskových konferencích a výročních pietních akcích a byli přesvědčeni, že pamětníci musí dostat příležitost svůj příběh vyprávět vcelku, souvisle a detailně.
https://www.postbellum.cz/

Proti projevům nenávisti
Platforma vznikla původně jako reakce na nenávistné příspěvky na sociální síti Facebook. “Sílící vlnou xenofobie, rasismu a homofobie jsme se rozhodli rozšířit naší činnost a vystupovat proti projevům nenávisti jako celku a to nejen na Facebooku.“ uvádějí její představitelé.
http://www.protinenavisti.net/

Vraťte nám stát
Cílem občanského sdružení Vraťte nám stát je zlepšování fungování demokratických procesů v praxi a zvýšení politické angažovanosti a participace občanů ve veřejném životě.
http://vrattenamstat.cz/

Nerudný fest.cz
Občanské sdružení Nerudný fest.cz je nezisková organizace pracující v oblasti kultury. V rámci svých aktivit se zaměřuje primárně na mladé lidi (jak návštěvníky, tak umělce) a podporu kulturní scény. V rámci Festivalu svobody se organizace rozhodla zapojit jako koordinátor projektu, a tím podpořit snahu všech zúčastněných občanských iniciativ.
http://nerudnyfest.cz/

Foto: www.festivalsvobody.cz