Aeroškola slaví deset let rekordním počtem kurzů

Pár levných foťáků ve foyer kina Světozor a hrstka filmových nadšenců. Tak vypadaly začátky Aeroškoly. Za 10 let prošlo jejími filmovými a uměleckými kurzy přes tisíc studentů, kteří se už pár let učí na profesionální technice v pohodlí vybaveného žižkovského ateliéru poblíž kina Aero. Ve vedení kurzů se vystřídaly inspirativní osobnosti, jako dokumentarista Bohdan Bláhovec, fotograf Respektu Matěj Stránský nebo ostřílený animátor Martin Kublák, spolupracovník Jana Švankmajera. Jubilejní školní rok slaví Aeroškola dosud nejširší nabídkou kurzů, které začínají v říjnu, a zápis do nich již čile probíhá. Pro děti je připraven třeba tradičně oblíbený kurz animace, dospělí si mohou vybrat mezi populárním kurzem komiksu s oceňovanou výtvarnicí Toy Box, klasickou animací nebo zcela novými kurzy střihu a filmové kritiky s publicistou Vojtou Ryndou.

image003

Vše začalo projektem Film aktivně pro školy, v rámci kterého jsme s Frantou Topinkou pořádali moderované školní projekce,“ vzpomíná spoluzakladatelka Aeroškoly Linda Arbanová. „Ve stejné době jsme chtěli založit dětský kroužek animace. Najít vhodné prostory nebylo vůbec jednoduché. Nakonec našel první kurz Aeroškoly útočiště v podzemním foyer kina Světozor, kde jsme historicky první skupinku dětí s pomocí primitivního vybavení učili, jak vytvořit svůj vlastní animovaný film,“ popisuje Arbanová, jak se v hlavách dvou nadšených studentů Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v roce 2008 zrodil nápad ve spolupráci s pražskými artovými kiny Aero a Světozor založit Aeroškolu – vzdělávací platformu, která nabízí mimo jiné širokou nabídku výtvarně a filmově zaměřených kurzů pro kohokoli, kdo se chce posunout dále ve své tvorbě, nebo se prostě jen chce naučit něco nového. Kroužek animace, který využíval tehdy pár levných digitálních foťáků a obyčejné stativy, se časem rozrostl a musel se přestěhovat z provizorních prostor Světozoru do nově zprovozněného Bia Oko na Letné, kde dostal k dispozici komoru vedle promítacího sálu. Dnešní »plakátárnu«.

Ve stejný rok se ke dvojici zakladatelů a koordinátorů Aeroškoly přidal Mirek Velš z kina Aero, který přišel s nápadem založit dětský filmový tábor Aertěk. „O tábor začal být brzy obrovský zájem, počet účastníků rychle rostl a dnes funguje ve třech turnusech,“ komentuje Arbanová populární filmově-animační letní jízdu, která letos také slavila dekádu.

Od komiksu po VJing

S dalším růstem a novými kurzy pro dospělé se v roce 2014 Aeroškola přestěhovala do samostatného ateliéru v Ambrožově ulici na pražském Žižkově, kde funguje třetím rokem a pomalu jí i tento prostor začíná být malý. Vybudovala si kolem sebe stálý tým lektorů složený z absolventů pedagogických fakult a odborníků nejen z oblasti filmu. Od začátku jejími kurzy prošlo 650 dětí a na 400 dospěláků. Mezi ty nejúspěšnější patří i letos probíhající animace s Martinem Kublákem a komiks s kreslířkou a výtvarnicí Toy Box, z těch minulých je to například kurz dokumentárního filmu s Bohdanem Bláhovcem. Zpočátku bláhově vypadající plán se tak vyvinul v projekt, který ve své oblasti nemá obdoby. „Jsme pyšní na to, že máme nejširší nabídku kurzů pro širokou veřejnost na téma filmu u nás,“ líčí Arbanová. Ambice zakladatelů zde však rozhodně nekončí, Aeroškolu plánují do budoucna dále rozšiřovat a umožňovat tak dalším nadšencům posunout se ve své vášni o mílové kroky vpřed. Na obzoru jsou například originální kurzy sound designu s hudebníkem Bonusem nebo dílna VJingu.

Přehled kurzů – podzim 2017

Kurzy pro dospělé:

Kurz komiksu s Toy Box

2. října – 20. listopadu, každé pondělí od 18:30

Kurz zaměřený na tvorbu komiksu se známou kreslířkou a výtvarnicí Toy Box, která povede každého od prvních skic a nápadů až po závěrečné fáze publikace komiksu: tisk a distribuci.

Kurz filmové analýzy s Vojtěchem Ryndou

3. října – 21. listopadu, každé úterý od 18:30

Nový kurz zaměřený na teorii a praxi filmové analýzy s publicistou a filmovým kritikem Vojtěchem Ryndou. Pomůže vám rozvinout schopnost vnímat a prožívat film, utřídit si myšlenky, vytvořit si názor a následně si ho obhájit. V ceně kurzu jsou zahrnuty volné vstupy do kina Aero na filmy, které se budou rozebírat.

Kurz filmového střihu s Terezou Vágnerovou

4. října – 22. listopadu, každou středu od 19:00

Nový kurz zaměřený na filmový střih, v rámci kterého Tereza Vágnerová provede účastníky celým procesem editace videa a vše vysvětlí prostřednictvím praktických cvičení, které si účastníci mohou vyzkoušet i na svém vlastním materiálu.

Kurz animace s Martinem Kublákem

5. října – 23. listopadu, každý čtvrtek od 19:00

Tradiční populární kurz animace s animátorem a dlouholetým spolupracovníkem Jana Švankmajera Martinem Kublákem. Seznámí vás se základy teorie klasického animovaného filmu a provede vás od začátku celým tvůrčím procesem, během kterého si animaci sami vyzkoušíte. Součástí kurzu je komentovaná návštěva ateliéru Jana Švankmajera v Knovízu.

Cena všech kurzů pro dospělé je 4000 Kč.

Více informací naleznete zde.

Dětské kurzy:

Malá škola animace

pondělí od 15.45 do 18.15 s Hankou Dočkalovou od 2. října

středa od 16.00 do 18.30 s Klárou Doležálkovou POZOR již od 13. září

pátek od 17.00 do 19.30 s Františkem Topinkou od 6. října (vhodné pro starší)

sobota od 10.00 do 12.30 s Terezou Peroutkovou od 7. října (vhodné i pro mladší děti od 6 let)

Kurz pro děti ve věku 10-15 let seznamující se světem klasické filmové animace z teoretického i praktického hlediska.

Cena kurzu: 1500 Kč

Škola malých filmařů

Od 8. října, každou neděli od 13:30 do 16:00

Kurz pro děti ve věku 9-15 let zaměřující se na osvojení základů filmového herectví, seznámení se filmovými žánry a praktickou tvorbu autorských minutových filmů.

Cena kurzu: 2000 Kč

Animace s angličtinou

Od 5. října, každý čtvrtek od 16:00 do 18:30

Kurz pro děti ve věku 10-15 let, ve kterém se postupně naučí základy tvorby animovaného filmu a zároveň si osvojují nová slovíčka, procvičují konverzaci a komunikační dovednosti v cizím jazyce.

Cena kurzu: 2700 Kč

Multimediální experimenty s angličtinou

Od 3. října, každé úterý od 16:00 do 18:00

Kurz pro děti ve věku 10-15 let, ve kterém se budou věnovat experimentům s různými médii od videa přes animaci, výtvarnou tvorbu, design, hudbu a další oblasti. Ke zvolenému tématu si malí experimentátoři budou hledat nejvhodnější způsoby vyjádření a hledat nové cesty a techniky tvorby. Při tom všem si děti procvičí znalosti angličtiny a to hlavně skrze konverzaci.

Cena kurzu: 2700 Kč

Do dětských kurzů se lze hlásit prostřednictvím mailu prihlasky@aeroskola.cz

Více informací o kurzech najdete zde.

Foto: www.aeroskola.cz