4. únor – Světový den boje proti rakovině

Rakovina tlustého střeva patří v České republice, ale i celosvětově mezi nejčastější nádorová onemocnění. Každý rok je po celém světě nově diagnostikována u 400 tisíc pacientů, 200 tisíc jich na její následky zemře. Česká republika si dlouhá léta držela mezi evropskými i světovými zeměmi smutné prvenství, nicméně poslední roky se situace mění k lepšímu. Díky organizovanému screeningovému programu dnes na rakovinu tlustého střeva umírá o čtyřicet procent méně Čechů než v roce 1994.

Praha, 19.03.2009 Foto Dorian Hanuš

Česká republika se řadí mezi státy nejvíce zatížené nádorovými onemocněními, přičemž mezi ty nejčastější patří karcinom tlustého střeva a konečníku. Každoročně je u nás diagnostikováno přibližně osm tisíc nových případů. V posledních letech jsou však statistiky o něco příznivější – pozitivní směr je vidět především od roku 2014, kdy zdravotní pojišťovny začaly s rozesíláním pozvánek ke screeningovému vyšetření pro časný záchyt karcinomu. Počty vyšetřených pojištěnců nad 50 let tak stouply z 26 na 32 procent a podařilo se snížit i úmrtnost na karcinom tlustého střeva. Nicméně i přes tento nadějný vývoj v ČR stále zůstává mimo screening přes 60 procent lidí z cílové skupiny a každoročně na tento druh karcinomu umírá 3 500 pacientů.

„Přestože ZP MV ČR loni zaznamenala oproti roku 2016 mírný pokles počtu nemocných rakovinou tlustého střeva, nelze z toho zatím vyvozovat obrat k lepšímu. Rakovina tlustého střeva je stále palčivým problémem,“ potvrzuje i Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).

U ZP MV ČR se na rakovinu tlustého střeva léčí přibližně 1400 klientů. Jejich počet loni meziročně klesl o 190. Na léčbu této diagnózy pak ZP MV ČR v roce 2017 vydala podle předběžných výsledků 279 milionů Kč. V meziročním srovnání to představuje pokles o dva miliony Kč. „Podíváme-li se na statistiku léčby rakoviny obecně, částky jsou daleko vyšší. V posledních třech letech každoroční výdaje za léčbu onkologických onemocnění překračují hranici 2 miliard Kč. Konkrétně loni to bylo 2 180 402 230 Kč, které se rozdělily mezi 15 640 našich klientů,“ dodává Hana Kadečková (na snímku).

Včasná prevence zachrání až 90 procent pacientů

Tlusté střevo je součástí trávicí trubice. Celý její povrch je kryt sliznicí a ta se při špatném životním stylu, vrozené náchylnosti či kombinací obou faktorů může začít chovat jinak, rychle a nekontrolovaně růst, až se promění ve zhoubné bujení. Rakovina tlustého střeva se vyvíjí dlouhodobě (až 10 let), a proto lze při dobře prováděné prevenci odhalit již v přednádorovém stádiu tzv. polypy (výrůstky střevní sliznice), které se dají jednoduše odstranit. Tím se zabrání dalšímu růstu a nádor v podstatě nevznikne. Statistiky dokonce hovoří o tom, že je-li rakovina tlustého střeva odhalena včas, vyléčí se až 90 procent pacientů. Bohužel i přes nepopiratelné výhody preventivních vyšetření je u nás většina nádorů zjištěna až v pokročilém stádiu, které vyžaduje náročnou chirurgickou a onkologickou terapii.

Prevence hraje v případě onemocnění zásadní roli. Můžeme ji rozdělit na primární a sekundární. Primární prevence si klade za cíl snížit či odstranit rizikové faktory,

které mají prokazatelný a přímý vliv na vznik zhoubných nádorů. Je potřeba si udržovat přiměřenou hmotnost, pravidelně se věnovat fyzickým aktivitám, redukovat konzumaci potravin plných tuků a sacharidů s minimem vlákniny, omezit červené maso, alkohol a slaná jídla, naopak zvýšit příjem zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnného pečiva. Sekundární prevence (screening) pak zahrnuje aktivní vyhledávání nádorů u zdravých a bezpříznakových osob a identifikaci jedinců se zvýšeným rizikem.

Léčbu je třeba zahájit co nejdříve

Příznaky výskytu nádoru v tlustém střevě mohou být různé. Například krev ve stolici, dále chudokrevnost doprovázená zvýšenou únavou, celkovou slabostí a bušením srdce. Dalšími možnými příznaky je neplánovaný úbytek na váze, charakter stolice a v neposlední řadě i neurčitá břišní nepohoda s pocitem plnosti, bolestí břicha a větší plynatostí. V případě, že se tyto příznaky objeví, určitě navštivte lékaře, buď praktického, nebo specialistu gastroenterologa. Lékař provede endoskopické vyšetření tlustého střeva a vyloučí či potvrdí případné nádory či polypy. Případná samotná léčba nádorů tlustého střeva pak vyžaduje součinnost lékařů z různých oborů a odvíjí se od diagnostiky se stanovením rozsahu onemocnění. Obecně se však využívá léčba endoskopická, chirurgická, protinádorová chemoterapie a léčba zářením.

Foto: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR