14. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna 2017

Letní návštěvníci Třeboně se mohou těšit ve dnech 10. – 15. 7. 2017 na zvučná jména našich i zahraničních umělců. Pro hudbymilovné publikum od nás i ze zahraničí, pro turisty i lázeňské hosty připravili pořadatelé již tradiční Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna.

letak_A5_nocturna
Třeboňská nocturna budou mít svou předehru dne 10. 7. 2017 v Divadle J. K. Tyla, kde se představí mladí umělci. Letní festival tak navazuje na úspěšný zimní cyklus, jehož koncerty měsíc co měsíc vyprodávají třeboňské divadlo. Tento první z celkem šesti koncertů festivalu přiláká příznivce Základní umělecké školy Třeboň, která již po léta vychovává řadu skvělých hudebníků, z nichž se často stávají členové celé řady významných hudebních těles. Vstupné na toto představení je dobrovolné a výtěžek je věnován zástupcům centra Arpida.
Slavnostní zahájení festivalu se koná dne 11. 7. 2017 v prostorách Konírny zámku Třeboň. Pozvání od organizátorů festivalu přijal houslista Jan Mráček. Od roku 2011 je nejmladším sólistou v historii Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V září roku 2014 vyhrál velmi prestižní mezinárodní soutěž Fritze Kreislera ve Vídni. V rámci mistrovských kurzů spolupracoval s takovými osobnostmi jako Idou Haendel nebo Stephenem B. Shippsem.
Další koncert festivalu hostí barytonistu Romana Janála a harfistku Hanu Müllerovou-Jouzovou. Roman Janál je členem Národního divadla v Praze. Působí i v divadlech v Brně a v Ostravě, pravidelně se účastní jak českých, tak mezinárodních festivalů, např. v Londýně nebo v Amsterdamu. Je nositelem Ceny Thálie, a to za roli Polluxe v inscenaci Rameauvy opery „Castor a Pollux“ v Národním divadle.
Varhaník Jaroslav Tůma spolu s Mihály Könyves-Tóthem rozezvučí dne 13. 7. 2017 nádherné gotické prostory kostela sv. Jiljí v Třeboni. Hráč na trubku a laureát loňské soutěže Pražské jaro 2016, Mihály Könyves-Tóth, přednese skladby J. S. Bacha, G. F. Händela a řady dalších. Třeboňská nocturna se stala partnerem soutěže Pražské jaro a jeden koncert je pravidelně věnován oceněnému umělci. Během posledních let jsme mohli přivítat laureáty oborů klarinet, hoboj, lesní roh a varhany, Francka Russa, Johannese Grossa, Kateřinu Javůrkovou a polského varhaníka Karola Mossakowského.
V pátek 14. 7. se můžete těšit na vystoupení Big Bandu Felixe Slováčka společně s Dashou. Zpěvačka známá ze spolupráce s Karlem Gottem, řadou muzikálových rolí i vystupování ve Stardance. Získala v roce 2010 Cenu Thálie a je považována za jednu z nejtalentovanějších českých zpěvaček současnosti. Spolu s Dashou vystoupí Jan Smigmator. Oba společně uvádějí hudební pořad Klub Evergreen na vlnách Dvojky Českého Rozhlasu. Večerem budou znít především písně z repertoáru Franka Sinatry.
Závěrečný koncert proběhne 15. 7. 2017, kdy festival bude ukončen programem, který připraví světoznámá rumunská operní pěvkyně Elena Moșuc spolu s Jihočeskou filharmonií a dirigentem Janem Chalupeckým. Elena Moșuc zavítá do Třeboně rovnou z veronské Arény, kde bude vystupovat pár dní před třeboňským koncertem v roli Gildy ve Verdiho opeře Rigoletto. Kromě rumunské Národní Opery vystupuje zároveň téměř po celém světě, například v Paříži, Londýně, Římě, Mnichově a dokonce i v USA, Japonsku a Číně. Jihočeská filharmonie si spolu s významnou rumunskou sólistkou připravila program k Poctě Emy Destinnové.
V roce 2017 se dostalo festivalu významné podpory Ministerstva kultury, Jihočeského kraje, města Třeboň, Renomie, CzechTourismu i podpory firem a jednotlivců. Mediálními partnery festivalu jsou Česká televize a Český rozhlas.
Vstupenky je možné zakoupit od 22. května přes prodejní sítě TICKETPRO a CBsystem, od 29. května pak na informačních centrech měst Třeboň, České Budějovice a Jindřichův Hradec, či před začátkem přímo na místě konání koncertu. Zájemci o vstupné na všechny koncerty se mohou stát majiteli abonentních karet v ceně 990,- Kč. Tyto lze obdržet v prodejně IKS, Masarykovo nám., Třeboň. Držitelé průkazu ZTP mohou ve dnech 14. a 15. 7. 2017 uplatnit padesátiprocentní slevu.

Program 14. ročníku MHF Třeboňská nocturna
ve dnech 10. – 15. 7. 2017

10. 7. 2017 • 19.30 hod • Divadlo J. K. Tyla, Třeboň
Pódium mladých
vystoupení žáků a absolventů ZUŠ Třeboň
Program: A. Corelli, F. Chopin, A. Kusjakov, R. Galliano aj.

11. 7. 2017 • 19.30 hod • Konírna, zámek Třeboň
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU
Jan Mráček – housle
Program: J. S. Bach, E. Ysaÿe, S. Prokofjev, F. Kreisler

12. 7. 2017 • 19.30 hod • Nádvoří, zámek Třeboň
Roman Janál – baryton
Hana Müllerová-Jouzová – harfa
Program: W. A. Mozart, L. Koželuh, K. Bendl, A. Dvořák aj.

13. 7. 2017 • 19.30 hod • Kostel sv. Jiljí, Třeboň
Jaroslav Tůma – varhany
Mihály Könyves-Tóth – trubka / Maďarsko
Program: J. S. Bach, G. F. Handel, A. V. Michna, J. Guridi aj.

14. 7. 2017 • 19.30 hod • Nádvoří městského úřadu, Třeboň
Big Band Felixe Slováčka
Dasha
Jan Smigmator
Program: B. Goodman, G. Gershwin, M. Legrand, D. Ellington aj.

15. 7. 2017 • 19.30 hod • Nádvoří městského úřadu, Třeboň
POCTA EMMĚ DESTINOVÉ
Elena Moşuc – soprán / Rumunsko – Švýcarsko
Jihočeská filharmonie
Jan Chalupecký – dirigent
Program: V. Bellini, G. Rossini, G. Donizetti, G. Verdi

Večery provází paní Martina Kociánová.
Předběžný program 15. ročníku MHF Třeboňská nocturna
ve dnech 9. – 14. 7. 2018
9. 7. 2018 • Divadlo J. K. Tyla, Třeboň
Pódium mladých
vystoupení žáků a absolventů ZUŠ Třeboň
10. 7. 2018 • zámecká Konírna
Belfiato Quintet
11. 7. 2018 • Divadlo J. K. Tyla
Martin Kasík – klavír
12. 7. 2018 • kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí
laureát soutěže Pražské jaro v oboru cembalo nebo housle – v jednání
13. 7. 2018 • nádvoří městského úřadu
Dan Bárta
14. 7. 2018 • nádvoří městského úřadu
POCTA EMĚ DESTINNOVÉ
Agunda Kulaeva – mezzosoprán / Rusko
Alexey Tatarintsev – tenor / Rusko
orchestr i dirigent v jednání

Foto: Třeboňská nocturna 2017