Zdeněk Pohlreich už ví, co to znamená »mít hlad jak herec«

Po příjemné ranní procházce jarní přírodou šéfovi vyhládne. Hamburger z lososa – to zní skoro jako barbarství. Ale ve Zdeňkových rukou se tato neobvyklá kombinace změní v sofistikovaný pokrm s bazalkovou majonézou a báječně dochucenou zeleninovou oblohou v italské focaccie. Milovníci kuřecího masa se také dočkají, jako druhé přijde na řadu kuře v pomerančovém likéru Grand Manier. Doprovodí ho salát Caesar a tuto manu pozemskou si přijdou ochutnat tvůrci politické satiry z A Studia Rubín – herečka Barbora Poláková, kterou na internetu proslavil klip Kráva, a režisér Tomáš Svoboda. Herci si přijdou jídlo nejen ochutnat, ale také přiloží ruku k dílu. Zdeněk Pohlreich při pohledu na krájející Báru »už rozumí pocitům svého tenisového trenéra«… „Jestlipak víte, kdo kdy a kde vymyslel recept na Caesar salát?“ ptá se potměšile šéf. Je to totiž jeden z chytáků novodobé kulinářské historie – vznikl v Mexiku, nikoli v Itálii, jak se všichni mylně domnívají. A zároveň je to poslední chod čtvrtého vaření na ohni. Velký hlad a chuť připravit si všechny předvedené dobroty dostanete, když si v pondělí 11. června ve 21.20 na Prima family nenecháte ujít pokračování Šéfa na grilu!


Na hamburger využijeme z lososa spíše podocasní část, která není tak tučná, zbytek využijeme na steaky. Dbáme na to, aby se ryba při práci nepřehřívala. Šéf nabádá: „Odolejte pokušení lososa rozemlít, raději ho nadrobno pokrájejte a chlaďte!“ Pokud si chcete pomoci mixérem, můžete, ale uvidíte jak na to… A protože je losos poměrně tučný, vážeme ho rozemletou střídkou z bílého pečiva a jemně dochutíme bylinkami a jarní cibulkou. Bazalku s trochou česneku obsahuje i bazalková majonéza do focaccie, v níž budeme rybí burger podávat a konzumovat. Masu stačí dvě tři minutky z každé strany.


Když připravujeme kuře na grilu, je lepší ho mít »rozbourané«. Je to pak rychlejší a lépe se kontroluje stupeň propečení. Nemá smysl grilovat maso s kostmi, které stejně vyhodíme. Základem kuřete v pomerančovém likéru je marináda z citronové a pomerančové šťávy a kůry, likéru Grand Manier, oleje a medu. Ten se rád připaluje, proto si Zdeněk Pohlreich i kuřecí stehno raději vykostí – diváci uvidí jak na to. Maso si necháme v marinádě půl hodiny proležet a při grilování kuře pečlivě sledujeme, protože med má tendenci se pálit. Na perfektní upečení potřebuje porce asi dvanáct minut. Marinádu z kuřete dál využijeme: povaříme ji a zredukujeme na dobrou aromatickou omáčku, když ji dobře provaříme, nemusíme se bát žádných zdravotních komplikací.

Pokud víte, že slavný Caesar salát vznikl v mexické Tijuaně a vymyslel ho původem italský restauratér Caesare Cardini, máte u šéfa bod! Původní recept je bezmasý, ale protože se k salátu s oblibou podává i maso a jsme v pořadu o grilování, Zdeněk Pohlreich ho udělá s kuřecím masem z prsou. Ovšem v tom, že hlavní část musí tvořit natrhaný římský salát, je nekompromisní. Šéf diváky také naučí výbornou zálivku podle původní receptury. K jídlu patří též krutony z bílého pečiva, a ukážeme si, jak lehké jídlo s masem, listovou zeleninou a chlebem ideálně servírovat a promíchat, aby se chutě co nejlépe spojily. Příprava originální zálivkové emulze ze žloutků s olivovým olejem připomíná domácí majonézu – šéf upozorní na všechna úskalí, jaká tento proces provázejí. Výsledkem má být zálivka nesražená, dobře ochucená a ideálně hustá, která všechny složky salátu pěkně obalí. A dílo korunuje bohatá posypka z kvalitního nastrouhaného parmazánu.

Foto: TV Prima