Výstavu World Press Photo zahájili krásné herečky a charismatický muž

Nejvýznamnější a nejprestižnější výstavu novinářské fotografie na světě obdivovaly herečky Andrea Kerestešová, Martina Hudečková, Kristýna Janáčková a Lenka Zahradnická. Již tradičně ji se svojí kapelou Na vlastní uši band zahájil Josef Klíma. Celkem je k vidění 145 vítězných fotografií.

FRH_5384
Výstavu můžete navštívit do 4. října 2015 denně od 10 do 19 hodin, Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1.
Andrea Kerestešová, Lenka Zahradnická i Kristýna Janáčková jsou nejen kamarádky, ale spojuje je i společný zájem o fotografii. Andrea, kterou mohou diváci vidět v primáckém seriálu Cesty domů, dokonce fanouškům představila své dvě autorské výstavy. Její seriálová kolegyně Martina Hudečková prý zkoušela fotit před lety, ale nakonec usoudila, že bude lepší, když zůstane u herectví. Josefu Klímovi je coby investigativnímu novináři dokumentární fotografie velmi blízká.

FRH_5345
Každým rokem je o soutěž World Press Photo ze strany profesionálních novinářů obrovský zájem. V roce 2015 se do soutěže přihlásilo celkem 5 692 fotografů ze 131 zemí světa. Společně předložili porotě 97 912 snímků. Mezinárodní porota ocenila v osmi kategoriích celkem 41 autorů ze 17 zemí světa. V letošním ročníku bohužel neuspěl žádný český autor. Výstavu mohou vidět návštěvníci ve více jak stovce měst 45 zemí světa. I v letošním roce soubor WPP doplní dvanáct fotografií vítěze Ceny Prahy, kterou stejně jako v minulém roce vybral 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka. Stal se jím turecký fotograf Bülent Kilic. Prima a Prima ZOOM jsou partneři výstavy.

FRH_5340
Absolutním vítězem se stal dánský fotograf Mads Nissen se snímkem homosexuálního páru z ruského Petrohradu. „Vítězný obrázek musí být estetický, musí mít vliv a musí mít potenciál stát se kultovním. Fotografie Madse je přesně taková,“ řekla o vítězné fotografii předsedkyně poroty obrazová editorka časopisu The New York Times Michele McNallyová. Jako vždy soubor snímků reflektuje události minulého roku. Mezi jinými tématy vyčnívají události ukrajinské krize, protesty v tureckém Istanbulu, konflikt v Gaze či smrtící epidemie eboly v Africe. Povedené jsou letos vybrané snímky z přírody, které upozorňují na komplikovaný vztah člověka k přírodě a zvířatům.

FRH_5309
Novinkou letošního ročníku je kategorie dlouhodobých projektů, která se poprvé v historii nevěnuje pouze událostem předešlého roku. Každý autor musel do soutěže zaslat sérii snímků pořízených během posledních tří let. Proto mohly vzniknout vítězné exkluzivní série. Vítězkou se stala americká fotografka Darcy Padilly s příběhem americké rodiny z okraje společnosti. Polský autor Kacper Kowalski se prezentoval dlouhodobým projektem fotografií země »svrchu«. Fotografie vznikly spojením jeho dvou vášní – létání a fotografování. Pohled na čínskou společnost, který se za hranice dostane zcela výjimečně, tak by se dala charakterizovat poslední oceněná série Číňana Lu Guanga.

Foto: TV Prima

FB_post_chalupari