Vesnicopis odstartuje ve Velkých Karlovicích

Chcete vědět, co je sihlo, podstávka nebo čučky? Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi okrouhlou nebo podkovovitou návsí, co to byl Ohňový patent, jaké vzkazy poslali nám všem přes vzdálenost staletí stavitelé venkovských kostelíků, jak se na rozvoji venkova podepsala řemesla, obchod, zemědělský rozvoj nebo třeba stavba železnice? To a ještě mnohem víc se dovíte v seriálu krátkých dokumentů, který ve spolupráci se společností Golden Dawn připravilo Centrum publicistiky a dokumentu České televize – Televizního studia Ostrava. Nový cyklus krátkých dokumentů nazvaný Vesnicopis začíná 22. května 2011 na Dvojce. Až do Vánoc jej sledujte vždy v neděli od 16.25 hodin.


Vesnicopis putuje českým, moravským i slezským venkovem. Věnuje se historii obcí, venkovské architektuře i dnešnímu životu, který se odehrává v úctě ke kulturnímu dědictví a tradicím, aniž by při tom sebe méně tratil z toho, co považujeme za současný standard. Pod jednotlivými díly jsou podepsáni režiséři Petra Všelichová, Benjamin Tuček, Adéla Kroupová, Jana Počtová a Tomáš Kudrna. Průvodcem této cesty po našich vesnicích je Lumír Tuček. V prvním vydání Vesnicopisu se v neděli 22. května vydáme do Velkých Karlovic.
Směs vůně bukové a jedlového dřeva, bylin a ovčího mléka.

Tak voní Valašsko a Velké Karlovice. Nejdelší obec ve střední Evropě. Rozloha Velkých Karlovic je 82 km čtverečních. Patří mezi největší a nejdelší obce široko daleko. Oblast Velkých Karlovic je jedním z posledních kolonizovaných území na Moravě. Od šestnáctého století se o něj přeli Moravané a Slováci… Najdete zde Karlovské muzeum s národopisnou sbírkou, dřevěný kostel Panny Marie Sněžné, který byl vystavěn ve stylu venkovského baroka karlovskými tesaři za jeden rok, nebo třeba Grossmanův dům se secesní výzdobou. V Karlovicích objevíte i drobné stavby zasazené do krajiny, boží muka, kříže i kapličky. Na tím vším se tyčí vrch Soláň, který je oblíbeným turistickým cílem a místem setkávání umělců, kteří si tento »valašský Olymp« oblíbili.
V dalších vydáních zamíříme do krajiny pod Bezdězem do Vísky a Žďáru, v červnu navštívíme Kryštofovo údolí a hned poté Zubrnici, vesnici, která se stala netradičním skanzenem. Ještě než se vydáte na prázdninová putování, doporučíme vám několik skvělých venkovských cílů, mezi nimi jsou například Holašovice, Doubrava nebo Komárov a řada dalších.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353