Troškova Jasněnka a letající švec v neděli na Nově

Nedělní večer na televizi Nova bude patřit jedné z nejznámějších českých pohádek O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Příběh o mladém ševci Jírovi, který se pomocí vlastnoručně vyrobených křídel naučí létat a princezně Jasněnce zná snad úplně každý. Málokdo ale ví, že pod pohádkou je podepsán režisér Zdeněk Troška. Právě tento film je mnohými považován za vůbec nejlepší filmový počin jeho kariéry. Diváci ho mohou zhlédnout tuto neděli 23. prosince 2012 od 20.20 hodin.


Kvalitu této klasické české pohádky potvrzuje i to, že v roce 1987 získala první cenu na Mezinárodním filmovém festivale v Chicagu a o rok později zvítězila na Eurofestivalu v Bruselu.
V roli princezny Jasněnky se objevila tehdy teprve devatenáctiletá Michaela Kuklová. Přestože v době natáčení neměla řidičský průkaz, naučila se ve volných chvílích řídit autobus. Mladinká Michaela utrpěla při natáčení několik drobných poranění, které jí způsobilo čarodějnické duo Helena Růžičková a Yvetta Blanarovičová. Růžičková dokonce Kuklové způsobila několik zranění v obličeji při fackovacích scénách, krvavý šrám si odnesla po úderu střevícem.


Mladého ševce ztvárnil Jan Potměšil, který měl svou hereckou kariéru skvěle nastartovanou. Dva roky po natáčení pohádky ale utrpěl vážné zranění a zůstal upoutaný na invalidním vozíku. V některých »létajících« scénách byl Potměšil nahrazen čtyřiceticentimetrovou loutkou. V jiném záběru, kdy Jíra letí, si zase diváci mohou všimnout vlasce, který ho drží. Křídla, jež tovaryš Jíra k létání používá, vznikala podle skutečného návrhu a nevytvořil ho nikdo jiný než renesanční člověk Leonardo da Vinci. O umělecké kvalitě pohádky a režisérském umu Zdeňka Trošky se můžete přesvědčit už tuto neděli 23. prosince 2012 do 20.20 hodin na Nově.

Foto: TV Nova


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353