Transplantace plic v dalším díle Nemocnice Motol

Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? Skutečný život, skutečné případy, skuteční lékaři, skutečná nemocnice. Ve čtvrtek 9. června v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 hodin na Primě diváci uvidí mimo jiné příběh transplantace plic mladé ženy.

Markéta Máčová_bronchoskopie_12 dní po transplantaci
Dvaatřicetiletá Markéta Máčová trpí od mládí cystickou fibrózou – nevyléčitelnou nemocí plic. Protože se její stav zhoršuje, je zařazena na transplantační listinu. Do Motola je přivezena z Českých Budějovic ve chvíli, kdy se pro ni objeví vhodný dárce. Má před sebou předoperační přípravu a čekání na transplantaci. Vše jde nakonec rychleji, než si stačí trochu zdřímnout. Transplantace trvá bezmála osm hodin a končí v šest hodin ráno. „U pacientů s cystickou fibrózou často v různém věkovém období dojde k selhání plicních funkcí v důsledku stále se opakujících plicních infekcí. Pak je u těchto pacientů jediným řešením, jak prodloužit život a zlepšit jeho kvalitu, transplantace plic,“ vysvětluje prof. Robert Lischke ze III. chirurgické kliniky.

Markéta Máčová_těsně před transplantací
Po zákroku je pacientka převezena na ARO, kde je v umělém spánku napojena na řízenou plicní ventilaci. Její stav se rychle lepší, může tak být z ventilace odpojena a převezena na JIP. Tam začne přijímat také normální stravu a má radost z návštěvy manžela. Krátce poté ji už čeká rehabilitace. Začíná pomalou chůzí, později jízdou na rotopedu. Při procházce nemocnicí s profesorem Lischkem vystoupá už dokonce tři patra bez zadýchání. „Rehabilitace je nesmírně důležitá a chůze do schodů je velmi účinná rehabilitace. Pacienty samozřejmě nesmíme přetěžovat, ale Markéta to zvládla snadno,“ chválí svou pacientku prof. Lischke.
Kontrolní bronchoskopie dopadla dobře, s malou komplikací – s reakcí organismu – si lékaři poradili pomocí kortikoidů a pacientku nakonec propustili domů. „Markétě se daří dobře. Vím, že v zimě byla lyžovat v Rakousku, což hovoří za vše. Jsme s ní nadále v kontaktu, protože všichni pacienti po transplantaci jsou v naší trvalé péči a chodí na pravidelné kontroly,“ doplňuje prof. Lischke.
Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 9. června ve 20.15 na Primě.

Foto: TV Prima