Spravedlnost v krvi IX

Na policejní klan Reaganových tvrdě dopadá vyšetřování nejnovějších případů. Danny se zaplétá s drogovým kartelem, který může být zodpovědný za smrt jeho manželky. Jamie se rozhodl oženit se svou přítelkyní, a zároveň parťačkou Eddie, a v rodině se objevují neshody, s nimiž si neporadí ani Dannyho spolehlivá kolegyně Maria. Reaganovi a jejich rodinní přátelé mají jedinou výhodu: Spravedlnost jim koluje v krvi.

Oblíbený krimiseriál o multigenerační rodině policistů, která zasvětila život pořádkovým složkám města New York, se vysílá už skoro 10 let. Detektiv Danny Reagan (Donnie Wahlberg), který je nejstarším synem policejního komisaře Franka Reagana (Tom Selleck), se tentokrát ujímá případu, na němž mu osobně záleží. Zaplete se přitom s drogovým kartelem, jenž mohl mít něco společného se smrtí Dannyho manželky. V nebezpečí se následně ocitá prakticky celá rodina. Když Danny a jeho mladší bratr Jamie (Will Estes) požádají o pomoc sestru Erin (Bridget Moynahanová), asistentku státního návladního, již kvůli vraždě šéfa čeká náhlé povýšení, jsou z toho jenom další problémy. Mezi jednotlivými členy rodiny se objevují neshody, které nedokáže zahnat ani Dannyho spolehlivá parťačka, schopná vyšetřovatelka Maria Baezová (Marisa Ramirezová), ani radostná zpráva, že se Jamie rozhodl oženit s přítelkyní, a zároveň policejní parťačkou Eddie (Vanessa Rayová). Ale Reaganovi a jejich rodinní přátelé mají jednu velkou výhodu: Spravedlnost jim koluje v krvi.

Od 3. října každý všední den ve 24.45 hodin na Primě.

Zajímavosti:

Seriál Spravedlnost v krvi měl celosvětovou premiéru na podzim roku 2010. Od té doby vzniklo zatím 9 sérií a celkem 199 epizod. Na konci září 2019 se v Americe začala vysílat desátá série – první epizoda desáté série byla zároveň jubilejním 200. dílem Spravedlnosti v krvi.

Tvůrci seriálu Spravedlnost v krvi jsou producenti a scenáristé Mitchell Burgess a Robin Green (Rodina Sopránů, Zapadákov).

V jedné z hlavních rolí hraje televizní legenda Tom Selleck. Dobře známý herec se proslavil v detektivním seriálu Magnum a později také v sérii krimi filmů s Jessem Stonem.

Když se Spravedlnost v krvi vyrovnala počtem epizod Selleckově legendárnímu televiznímu hitu Magnum, herec to oslavil nákupem luxusních hodinek Rolex Daytona. „Jeden učitel herectví, kterého jsem kdysi měl, říkával, že člověk musí oslavovat každou výhru,“ vzpomíná Selleck v rozhovoru pro web TVinsider. „Tohle je výhra.“

Tom Selleck říká, že jednou z výhod seriálu, který se vysílá několik let, je to, že diváci dobře znají postavy, a herci díky tomu můžou experimentovat.

Podle Toma Sellecka diváci nechtějí, aby byly nějak ohroženy vztahy mezi jednotlivými členy rodiny Reaganových. „Ale v 9. sérii se právě v ohrožení ocitají – a je to velice zajímavé.“

Spravedlnost v krvi se dotýká současných společenských a policejních témat, ale podle Toma Sellecka to není tak, že by se na ně seriál přímo zaměřoval. „Jednotlivé epizody vznikají asi čtyři měsíce nebo pět měsíců před tím, než se poprvé dostanou do vysílání. Zabývají se skutečnými policejními tématy. Ale Spravedlnost v krvi není seriál, který by se na to přímo zaměřoval. Zápletky nejsou vytržené přímo z novinových titulků,“ říká Tom Selleck. „Ale často se stává, že se začne zrovna mluvit o problémech, které se objevují v aktuální epizodě. Je to náhoda. A taky to znamená, že se naši scenáristé dobře orientují. Náš seriál je spíše o tom, jak takové problémy ovlivňují hrdiny.“

V další hlavní roli se objevuje Donnie Wahlberg, který je bratrem Marka Wahlberga. Zahrál si ve Spielbergově válečné mini sérii Bratrstvo neohrožených a společně se svými bratry se objevuje v rodinné humorné reality show Wahlburgers.

Od osmé série chybí v obsazení Amy Carlsonová, která hrála Dannyho manželku Lindu. Lindina smrt se neodehrála na televizní obrazovce – zahynula mezi událostmi 7. a 8. série. Amy Carlsonová opustila herecké obsazení seriálu na základě vlastního rozhodnutí. Později naznačila, že důvodem mělo být vypršení smlouvy a také fakt, že s ní producenti nezačali včas jednat o prodloužení. Zároveň přiznala, že ji zaskočilo, jak se tvůrci seriálu vypořádali se smrtí její postavy – mimo obrazovku. Myslí si, že k tomu mělo dojít přímo v seriálu, a byla ochotná zahrát si kvůli tomu ještě v první epizodě osmé série, případně v některé z budoucích epizod, ve které by se objevila ve flashbacku. Bridget Moynahanová, která hraje zástupkyni státního návladního Erin, prohlásila, že ji i zbytek hereckého obsazení zklamalo, když se Linda Carlsonová rozhodla ze seriálu odejít. Podle ní byla smůla, že se Linda Carlsonová takto rozhodla ke konci natáčení 7. série, a tvůrci se tím pádem museli vypořádat se smrtí její postavy mimo obrazovku. Linda Carlsonová se proti jejímu výroku ohradila na Twitteru s poznámkou, že je «nepřesný«.

Donnie Wahlberg, který hraje Dannyho, prohlásil, že všechny slzy, které jeho hrdina uroní v první epizodě 8. série, jsou skutečné »Donnieho slzy pro Amy«.

Linda Carlsonová a Donnie Wahlberg jsou v soukromí dobrými přáteli.

Donnie Wahlberg natáčel scény z první epizody 8. série, ve kterých jeho hrdina Danny truchlí za zesnulou manželku Lindu, během koncertního turné se svou skupinou New Kids on the Block. „Bylo to náročné. Doslova jsem vystoupil z autobusu, nakráčel na natáčení, nastoupil zpátky a vyrazil na další koncert,“ prozrazuje.

V deváté řadě hostují tyto známé tváře televizní obrazovky a filmového plátna: Lou Diamond Phillips (La Bamba, Longmire), Christine Ebersole (One Life to Live), David Zayas (Dexter, Oz), Callie Thorne (Zločin v ulicích, The Wire – Špína Baltimoru), Lyrica Okano (Runaways), Treat Williams (Vlasy, Chobotnice), Danny Trejo (Machete, Desperado, Con Air) nebo William Sadler (Havaj 5-0, Černá listina).

Lou Diamond Phillips hostuje v 1. epizodě.

Christine Ebersole hostuje v 7., 19. a 22. epizodě.

David Zayas hostuje v 8. a 20. epizodě.

Callie Thorne hostuje v 13. a 19. epizodě.

Lyrica Okano hostuje v 16. epizodě.

Treat Williams hostuje v 17. epizodě.

Danny Trejo hostuje v 19. epizodě.

William Sadler hostuje ve 21. epizodě.

Jednotliví členové rodiny Reaganových zaujímají všechna klíčová místa v rámci policejního systému: Frank je policejní komisař, Danny je detektiv, Erin je žalobkyně a Jamie je pochůzkář.

Každý z členů rodiny představuje jednu ze základních ctností: Henry – moudrost, Frank – uměřenost, Danny – spravedlnost, Jamie – upřímnost, Erin – čestnost, Linda – soucit, Nicky – idealismus, Jack a Sean – nevinnost.

Děj se odehrává v New Yorku. Seriál se natáčí také přímo v New Yorku.

Spravedlnost v krvi se výrazně liší od řady jiných kriminálních seriálů tím, že klade velký důraz na téma rodiny. V takřka žádné epizodě nechybí scéna, během které se Reaganovi sejdou u rodinného stolu.

»Rodinné scény« jsou poznávacím znamením seriálu, a staly se tradicí díky herci Tomu Selleckovi, který si přál, aby v seriálu zůstala zachována atmosféra jedné velké rodiny.

V »rodinných scénách« se často probírají morální a společenské otázky, které vyplývají ze zápletek jednotlivých epizod.

Tom Selleck přiznává, že natočit »rodinné scény« zabere nejvíce času.

Reaganovi usedají k rodinnému stolu každou neděli mezi 17.00 a 17.30.

Tom Selleck říká, že když se potká se skutečnými newyorkskými policisty, někteří mu salutují.

Skutečný věkový rozdíl mezi Tomem Selleckem a Lenem Cariouem, který hraje jeho o generaci staršího otce, je pouhých pět let a čtyři měsíce.

V 11. epizodě šesté řady Henry Reagan prozrazuje, že se setkal s legendárním Frankem Serpicem. Skutečný policista, který byl ve službě na přelomu 60. a 70. let, se stal jedním z prvních, kdo upozornili na vysokou míru korupce na nejvyšších místech tehdejšího policejního sboru v New Yorku. Jeho příběh inspiroval vznik filmu Serpico z roku 1973 s Al Pacinem v hlavní roli.

Dannyho syny Jacka a Seana hrají skuteční bratři Andrew a Tony Terracianovi.

Herečka Jennifer Esposito, která si zahrála vyšetřovatelku Jackie Curatola, dostala po prvních třech řadách výpověď. Herečka byla ve sporu s televizí CBS, jež financuje natáčení seriálu, kvůli žádosti na omezení pracovní doby. Jennifer Esposito trpí alergií na lepek. Ta způsobila její kolaps přímo na place. Televize CBS usoudila, že herečka není schopná plnit pracovní povinnosti v souvislosti s jednou z hlavních rolí v seriálu, a tím pádem musí odejít. Jennifer Esposito obvinila CBS z toho, že jí nevyhověla v její žádosti na omezení pracovní doby, a navíc znemožnila získat práci jinde. O čtyři roky později se objevila v 14. řadě Námořní vyšetřovací služby. Na uvolněné místo v seriálu Spravedlnost v krvi nastoupila Marisa Ramirezová jako policejní vyšetřovatelka Maria Baezová.

Herci:

Tom Selleck

Americký herec a filmový producent se narodil 29. ledna 1945 v Detroitu. Proslavil se rolemi v seriálech Magnum, Spravedlnost v krvi a v sérii krimi filmů s Jessem Stonem. Zahrál si ve filmech Tři muži a nemluvně, Tři muži a mladá dáma a v seriálech Přátelé a Las Vegas: Kasino. Za roli v seriálu Magnum získal Zlatý glóbus a cenu Emmy. Během studií na univerzitě pracoval jako model. Když dostal povolávací rozkaz do Vietnamu, vstoupil do kalifornské národní gardy. Během sedmi let získal hodnost seržanta. Je členem organizace NRA, která prosazuje práva vlastníků zbraní. Je podruhé ženatý, má syna z prvního manželství a dceru z druhého manželství.

Len Cariou

Kanadský herec se narodil 30. září 1939 v městě Saint Boniface. Proslavil se rolemi v seriálu Spravedlnost v krvi a v původní verzi divadelního muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street na Broadwayi, za kterou získal prestižní cenu Tony. Jeho otec byl Bretonec, matka pocházela z Irska.

Donnie Wahlberg

Americký herec, filmový a hudební producent a muzikant se narodil 17. srpna 1969 v Bostonu. Proslavil se jako zakládající člen chlapecké skupiny New Kids on the Block. Zahrál si v seriálu Spravedlnost v krvi, mini sérii Bratrstvo neohrožených, filmové hororové sérii Saw a reality show Wahlburgers. Je osmým z devíti sourozenců, jeho mladším bratrem je herec Mark Wahlberg. V roce 1991, když měl pověst »zlého chlapce« v New Kids on the Block, během časných ranních hodin zapálil koberec ve svém pokoji v historickém hotelu v Louisville. Byl obviněn ze žhářství prvního stupně a hrozilo mu až dvacet let ve vězení. Obvinění bylo později zmírněno, a protože se zapojil do veřejně prospěšných aktivit, nakonec zamítnuto. Je podruhé ženatý, jeho manželkou je herečka, modelka a moderátorka Jenny McCarthyová. Má dva syny z předchozího manželství.

Bridget Moynahanová

Americká herečka a modelka se narodila 28. dubna 1971 v Binghamtonu. Upozornila na sebe rolí v seriálu Spravedlnost v krvi. Zahrála si v seriálu Sex ve městě a ve filmech John Wick, John Wick 2, Já, robot, Divoké kočky a Nejhorší naděje. Na střední škole byla kapitánkou dívčích týmů v basketbalu, fotbalu a lakrosu. Říká, že v dětství se chovala spíš jako kluk než holka. Má syna s hráčem amerického fotbalu Tomem Bradym. Vdala se za obchodníka Andrewa Frankela.

Will Estes

Americký herec se narodil 21. října 1978 v kalifornském Los Angeles. Zahrál si v seriálech Spravedlnost v krvi, American Dreams a Sedmé nebe. Dříve se věnoval gymnastice a brazilskému ju-jitsu.

Marisa Ramirezová

Americká herečka a modelka se narodila 15. září 1977 v kalifornském Los Angeles. Zahrála si v seriálu Spravedlnost v krvi a v soap operách Mladí a neklidní a Port Charles. Kariéru modelky začala ve 13 letech. Je rozvedená a má dceru.

Vanessa Rayová

Americká herečka a zpěvačka se narodila 24. června 1981 v kalifornském Livermore. Zahrála si v seriálech Spravedlnost v krvi, Prolhané krásky, Kravaťáci a As the World Turns. Její rodné jméno je Vanessa Liptak. Žije střídavě v Los Angeles a New Yorku. Je podruhé vdaná.

Sami Gayle

Americká herečka se narodila 22. ledna 1996 na Floridě. Zahrála si v seriálu Spravedlnost v krvi. Kolegu ze seriálu Toma Sellecka považuje za svého mentora.

Postavy:

Francis »Frank« Reagan (Tom Selleck)

Hlava rodiny Reaganových a komisař policejního oddělení města New Yorku je bývalým mariňákem a veteránem války ve Vietnamu. Je vdovcem, jeho první syn Joe zemřel při výkonu služby, takže mu zůstaly tři děti: syn Danny, dcera Erin a nejmladší syn Jamie. Je zásadový, nechce, aby byl jeho nejmladší syn Jamie prvním policistou v historii New Yorku, který bude mít za parťačku vlastní manželku. V poslední době si příliš nerozumí ani s dcerou Erin.

Henry Reagan (Len Cariou)

Frankův otec je bývalým komisařem policejního oddělení města New Yorku. Nyní je v důchodu. Během války v Koreji sloužil u mariňáků. Ostatní členové rodiny si k němu často chodí pro radu.

Danny Reagan (Donnie Wahlberg)

Špičkový newyorský policista má hodnost detektiva prvního stupně, ale bývá tvrdohlavý, a ne vždy se řídí předpisy. Byl u mariňáků a sloužil ve válce v Iráku. Jeho manželka Linda, se kterou má dva malé syny dvojčata Jacka a Seana, tragicky zahynula při nehodě vrtulníku. Podaří se mu dopadnout její vrahy?

Erin Reagan (Bridget Moynahanová)

Asistentka státního návladního je morálním kompasem celé rodiny. Je svobodná a má dceru. Dostává na starost mnoho kriminálníků, které zatkne její bratr Danny. Kvůli vraždě šéfa ji čeká náhlé povýšení.

Jamie Reagan (Will Estes)

Nejmladší člen rodiny je nedávným absolventem práv na prestižním Harvardu. Kvůli práci u policie se vzdal lukrativní kariéry. Je zasnoubený se svou půvabnou parťačkou Eddie.

Maria Baezová (Marisa Ramirezová)

Policejní vyšetřovatelka a Dannyho parťačka je schopná a loajální. Zároveň dělá, co může, aby udržela Dannyho v lati. Nemá štěstí na vztahy.

Edit „Eddie“ Janko (Vanessa Rayová)

Mladá policistka a Jamieho parťačka je půvabná, temperamentní a samostatná. Má výbušnou povahu, ale je těžké ji urazit. Zbožňuje svou práci a jídlo, zvlášť smažené.

Nicky Reaganová (Sami Gayle)

Erinina dcera je mladá, inteligentní a dobře vychovaná dívka. Má blízký vztah se svým dědečkem Frankem. Její vlastní otec o ni nemá zájem.

Foto: TV Prima


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353