Show Jana Krause: onkologie v plenkách, nový politický vítr a astrální cestování

Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání profesor Josef Koutecký, poslankyně Jaroslava Jermanová a astrální cestovatelka Mirka Morrigen Menclová. Premiéru dalšího dílu čtvrté série Show Jana Krause uvidíte v pátek 10. ledna ve 22.20 hodin na Primě.


Moderátor Jan Kraus přivítal prvního profesora československé dětské onkologie Josefa Kouteckého, který je zároveň mužem velkého rozsahu – zajímá se o oblast kultury, hudby, výtvarného umění. „Jak to vše zvládnete?“ zajímal se moderátor. „Člověk musí mít něco dané od Pána Boha, něco geneticky, musí mít v sobě hodně píle a kromě toho musí mít za sebou rodinu,“ vyjmenovával pan profesor. Probrali spolu začátky dětské onkologie u nás. „Začal jsem se jako dětský chirurg zajímat o oblast dětské onkologie. Posléze jsem pověsil skalpel na hřebíček a věnoval se jen onkologii dětí. Léčebný úspěch byl tři procenta. To bylo náročné. Dnes bych to už nezvládl. Ale já měl v sobě dravost mládí a viděl jsem, že ve světě to jde, tak jsem do toho měl chuť… Postupně se to začalo zlepšovat a dnešní úspěšnost je třiaosmdesát procent,“ vyprávěl profesor Koutecký.


A dodal, že začátky zažíval nejen na dětské chirurgii, ale také v patologickém ústavu u profesora Šikla. „On měl rád nádory a já to od něj tehdy nějak pochytil a začal jsem se o tu problematiku zajímat,“ vzpomínal. Prozradil, že podle něj život stojí na třech sloupech: „To první je poznání, to druhé je umění vnímat krásu, ten třetí pilíř jsou vztahy – já si myslím, že život je o vztazích. Kdo neumí najít vztah sám k sobě, nemůže najít vztah k okolí. A u mne hraje rovněž velkou roli, že jsem křesťan,“ svěřil se se svými myšlenkami uznávaný profesor.


Jan Kraus se zajímal, proč profesor Koutecký nesnáší slovo rakovina. „Je to nesmyslné, protože nádorů je několik set druhů a některé lze vyléčit a jiné ne, a nejde to označit jedním slovem. Navíc to slovo znamená něco, co s sebou nese strach ze smrti a nevyléčitelnosti – a ta nevyléčitelnost neplatí u všech druhů nádorů,“ vysvětloval pan profesor. Na několika příkladech posléze vysvětlil například to, že muži mají vyšší nemocnost a umírají dříve než ženy, že pánové jsou de facto biologicky méněcenní a že ženy je proto mají hýčkat jako v bavlnce.

Profesor Koutecký nakonec představil svého Emánka, kostru nedonošence, který jej provází celý profesní život. „Zdá se to možná trochu morbidní, ale není, je to naopak optimistické – vezměte si to tak, že kdyby nestál celý můj profesní život na mém pracovním stole, byly by ty kosti dávno proměněné v prach,“ vysvětlil Koutecký. A probrali spolu současnou zdravotnickou osvětu, co se týče jídla. „Je to celé špatně, protože to je založené na zákazech a příkazech. Když se nějaké jídlo zakazuje, tak ho člověk naopak chce…“ vysvětloval profesor Koutecký.
A prozradil svůj vztah k alternativní medicíně. „Pro mě neexistuje. Viděl jsem spoustu rodičů, kteří vzali své dítě nejdřív k léčiteli a k nám ho přivedli až zemřít,“ vysvětlil profesor Koutecký. Jana Krause zajímalo, jak profesor Koutecký vnímá rozvoj medicíny a postoj lékařů vůči pacientům v posledních desetiletích. „Co by měl lékař dodržovat? V podstatě dvě věci. Dodržovat slovo – mluvit s pacientem. A druhou věcí je dotyk. Ať je to malé dítě nebo stařeček, tak když ho lékař vezme za ruku, je to mnohdy více, než když dá doktor injekci nebo prášek,“ vysvětlil profesor Koutecký. Moderátor Jan Kraus dále přivítal místopředsedkyni Sněmovny Jaroslavu Jermanovou, členku ANO, která mu předala originální dárek – krabici parlamentních chlebíčků. Připomněl, že dříve působila jako starostka za ODS v Krhanicích. Moderátora zajímalo, jaké to pro Jermanovou bylo vstoupit poprvé do Sněmovny. „Je to zajímavé. Když jste čiperný, jak jste mě charakterizoval, tak se zorientujete rychle… Nastávají dvě situace. Buď jste v zákulisí, kde jsou muži galantní, a pak jste ve Sněmovně, kde platí, že když je člověk za mikrofonem, je ostrý,“ vysvětlovala Jermanová.
„Budete se jako ANO lišit od ostatních stran?“ zeptal se Kraus. „Jsem přesvědčená, že ano. Spousta lidí od nás je totiž z oblastí mimo politiku a ten selský rozum je v politice někdy důležitý, stejně tak je důležité se držet při zemi… Chtěla bych se soustředit na genderovou politiku a také na problematiku seniorů. Sama bych si přála, aby v politice bylo více žen a aby se tím politika zjemnila. Pokud bude pětadvacet procent žen v politice, už si udrží svoje ženské chování a prosadí ženskou stránku,“ vysvětlovala Jermanová.
Moderátora Krause zajímalo, jak Jermanová vnímá svého šéfa, Andreje Babiše. „Pan Babiš není můj šéf. Je to předseda, a to je volená funkce. Mockrát jsem mu řekla svůj názor a on je člověk, který umí přijímat kritiku… Znám ho dva roky a znám ho jako člověka a myslím, že z jeho strany nehrozí, že by zneužíval třeba toho, že vlastní nějaká média, že má majetek a podobně,“ pěla chválu na předsedu ANO Jermanová. A Kraus nadhodil téma, jak považuje za špatné, že ve Sněmovně jsou stále pánové jako Hašek, kteří prokazatelně lhali. „Našla jste tam také nějaké sympaťáky?“ chtěl vědět moderátor Kraus. „Třeba pan Hamáček je velmi chytrý a kooperující muž,“ svěřila se Jermanová. „Prosím vás, jak blízká ta kooperace je?“ rýpnul si moderátor. „Jsme profesionálové,“ odpověděla nejasně Jermanová. „Takže se to jako nikdo nedozví?“ rozváděl to moderátor. A zajímal se, co je největší problém ve Sněmovně. „Spousta těch politiků, kteří jsou tam druhé, třetí období, zapomíná, proč tam jsou. Že jsou tam kvůli lidem. To je cítit třeba ve vstřícnosti při projednávání různých věcí,“ zamýšlela se Jaroslava Jermanová.


Třetím hostem byla »astrální cestovatelka« Mirka Menclová »Morrigen«. „Co to je?“ chtěl vědět Kraus. „Cestování bez těla. Je to ale něco jiného než pouhé snění. Astrální cestování znamená, že nechám mysl plout vesmírem, vypnu při tom mozek. Já jsem měla takové zvláštní dětství, utíkala jsem z reality. Většinou do lesa mezi zvířata a sama jsem se taky stávala zvířetem – vlkem,“ popisovala Menclová, která dodala, že astrálním cestováním i léčí. Popsala, že klienta uloží a dělá mu průvodce astrálním světem.
„Přijde za mnou člověk třeba s tím, že má deprese a já se pokouším najít příčinu. Jednou jsem takhle s přáteli byla v Egyptě. Nebo jsem s jednou dívkou procházela vesmírem a dostala jsem se s ní až do Egypta, kde byla svého času kněžkou a faraón ji tam zneužíval. Pamatuji si, že klečela na zemi a prosila za život svého dítěte, ale on ji nechal nakonec zabít a my jsme to celé obě viděly dost reálně a bylo to dost náročné,“ popisovala Morrigen. A popisovala i jak dodává energii. „To jde i na dálku. Poznáte to bezpečně. Začne vás brnět tělo,“ popsala Morrigen. „To někdy brní i při mrtvici, víte to?“ pobavil moderátor diváky. A nakonec Jana Krause zajímalo, na jaký svůj případ je nejvíc hrdá. „Měla jsem jednoho človíčka, který bral antidepresiva a po pár sezeních se mnou funguje krásně a bez léků,“ popsala Morrigen.

Foto: TV Prima