Show Jana Krause: Konec světa a ti, se kterými se na něj nejlépe připravíte

Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání astrolog Antonín Baudyš mladší, odbornice na mayskou kulturu Zuzana Marie Kostiová, majitel pohřební služby Ivan Genov a také kapela The Tap Tap. Premiéru dalšího dílu třetí série Show Jana Krause uvidíte v pátek 21. prosince ve 22.20 hodin na Prima family.


Moderátor Jan Kraus přivítal ve své televizní show Antonína Baudyše. „Nás by zajímalo, jak vy to vidíte s tím koncem světa. Přijde to vůbec?“ ptal se moderátor. „Pane Krausi, je to v pohodě. Ale s astrologií konec světa nesouvisí ani trochu. Ten proces, který se očekává, že se vyostří během těchto dnů, ten tady probíhá již 28 let. Takže není žádný důvod k panice. A to, že my jsme chytli to záření, které na nás teď působí, to je pro nás dobré. To záření je sice malinko radioaktivní, ale my se stáváme chytřejšími, než jsme byli,“ vysvětlil pan Baudyš.


„Já jsem člověk, který nemá potřebu si o mnoha věcech něco myslet. Některé věci jsou mi ukradené. Svou práci dělám šestnáct let a mám srovnání. Myšlení lidí se za tu dobu kvalitativně změnilo, jsou chytřejší, lépe se ptají.“ „Jak to skončí? Budeme tak chytří, že se z toho zblázníme?“ zeptal se Baudyše Kraus. „Dobrý krok je, když přestaneme obviňovat druhé,“ poradil host moderátorovi. „I třeba přes nedostatky partnerky ji nemám obviňovat?“ zajímal se moderátor. A Antonín Baudyš mu vysvětlil, že skrze nedostatky partnerky vidí ty své. „Vaše partnerka nemá žádné nedostatky?“ chtěl vědět moderátor. „Má nádherné nedostatky,“ prozradil pan Baudyš.


„Paní Zuzana Marie Kostiová se zabývá mayskou kulturou a fenoménem konce světa. Můžete vysvětlit, z čeho tato hysterie vznikla?“ chtěl vědět moderátor po svém druhém hostovi. „Jednak je tu nějaká idealizovaná představa o Mayích. Lidé měli tendence jim vše věřit. A jednak je to dílo jednoho vědce, Michaela Colea, který psal o Mayích. Podle nějakých ukazatelů mělo podle něj dojít v tomto období ke konci světa. Ale já to popisuji tak, že přijde výročí konce jednoho cyklu,“ vysvětlila vědkyně.


„Mezi lidmi je povědomí, že Mayové byli hrozně chytří. Je to tak?“ ptal se moderátor. „Není. Dělali také chyby ve výpočtech – například chyby v pohybu nebeských těles. Pokud jde o Maye, tak je konec světa zbytečná fáma,“ řekla paní Kostiová. „Když končil nějaký cyklus, čekali Mayové nějaké problémy, ale nikoli konec světa,“ dodala.
„Dá se z toho vyspekulovat něco do budoucna?“ chtěl vědět moderátor. „Ten mayský bůh, který má sestoupit, je docela zlý, ale Mayové k tomu přistupovali tak, že musí provést důsledně všechny obřady. V případě, že to božstvo bylo opravdu neblahé, tak kladli lidské oběti,“ popisovala. „Vy máte ze studia Mayů nějaké přenosné poznatky?“ chtěl vědět moderátor. „Já jsem se věnovala lidským obětem a myslím, že například tomu bychom se věnovat neměli,“ vysvětlila vědkyně.


A to už moderátor Kraus přivítal dalšího hosta – Ivana Genova, majitele pohřební služby. „My se s panem Genovem dobře známe. Jak se máte?“ optal se pan Kraus. Pan Genov ho ujistil, že dobře. Moderátora zajímalo, jak pan Genov slaví Vánoce. „Udělám si rybu, salát, cukroví, šampaňské. To já všechno sám připravím a peču. Když je nějaký případ na Štědrý den, tedy když musím pracovat a jet pro někoho, tak to je většinou dopoledne,“ popsal pan Genov. Pak se pochlubil Krausovi s fotografiemi svých kovových rakví. „To je moje výroba, jediná v republice,“ popisoval černé truhly Genov. „Je o to zájem?“ chtěl vědět moderátor. „Ale docela jo, chudejch přibývá a bohatejch neubejvá,“ řekl Genov.

„Co vás kdysi zaválo do Janovic, kde žijete a pracujete?“ chtěl vědět moderátor. „Moje babička tam hospodařila, ten náš grunt je starý tři sta let,“ popsal Genov. „Měl byste nějaké doporučení pro mě v rámci těch nových trendů ve vašem oboru?“ zvídavě se tázal Kraus. „Tu rakvičku si koupit předem, pane Krausi,“ navrhl Genov. Majitel pohřební služby dále prozradil, že sám už má pro sebe kovovou rakev koupenou.

„Já si teď dokonce buduju i hrobku, tu kovovku mám už nachystanou a občas si ji zkouším,“ přiznal se. „Když se dáte nabalzamovat, tak tam vydržíte pěknou řádku let. Složil jsem si dokonce motto své výroby: »Chceš být v hrobce jako doma, kup si rakev od Genova«,“ pochlubil se Ivan Genov. A dále prozradil, že má už rok přítelkyni a že je vdaná. „No, podívejme, a kde jste se seznámili?“ zajímal se moderátor. „Na pohřbu,“ prozradil pan Genov.


Závěrem zazní píseň proti konci světa: »Konec světa – zrušeno« od kapely The Tap Tap, která celým pořadem výjimečně hudebně provází. S krásným refrénem: „Konec světa se zkrátka nekoná, chybí tu takhle velká opona, úplnej konec ještě nebude, to si jen děláš prdel, osude.“ Zazpívejte si ji s kapelou při sledování pořadu – třeba to bude naposledy…

Foto: TV Prima