Seriál Sanitka 2 je dotočen!

Natáčení třináctidílného novodobého pokračování populárního seriálu Sanitka začalo 12. září 2011. Během 171 natáčecích dní natočili tvůrci mnoho náročných záchranářských scén v exteriérech včetně produkčně nejnáročnějšího zachycení výbuchu rockového klubu. Poslední klapka seriálu podle scénáře Ivana Hubače padla v pátek 29. června 2012 v Praze. Od této chvíle začínají tvůrci v čele s režisérem Filipem Renčem intenzivně pracovat na postprodukci seriálu,  jehož nasazení na obrazovky je zatím naplánováno na příští rok.


Pokračování Sanitky se začalo připravovat po téměř třiceti letech od premiéry legendárního seriálu. „Jednoduché to nebylo,“ prozrazuje scenárista Ivan Hubač, syn Jiřího Hubače, autora původního seriálu Sanitka: „Otec mě od psaní Sanitky 2 odrazoval. Sám pokračovaní už psát nechtěl, byť byl několikrát osloven. Mně se zase zdálo škoda nechat tuhle legendu ležet. Tak jsme se dohodli, že pokračovat budu já a otec si to při postupu autorských práv dal jako podmínku.“ Ivan Hubač napsal Sanitku 2 jako zcela nový, sevřený příběh, který však v mnohém navazuje na první řadu. Stejně jako jedenáctidílná Sanitka i třináctidílná Sanitka 2 má tvar a rozměr velkého televizního románu, posouvá ho však do současnosti.
Z původní Sanitky se v nových dílech objeví Doktor Vojtěch Jandera (Jaromír Hanzlík), Janderova první manželka Eliška (Zlata Adamovská), Janderův bratr Jarda (Tomáš Juřička), Jardova manželka Alžběta (Ivana Andrlová), Doktor Mádr (Petr Kostka), Doktor Karlík (Svatopluk Skopal), Fanda Beznoska (Pavel Zedníček) a Korejs (Jiří Srstka). „S otcem jsme konzultovali především osudy a vývoj původních postav, o pokračování jsme se samozřejmě bavili, ale před bílým papírem jsem byl nakonec vždycky sám,“ dodává Ivan Hubač, autor úplně nových postav, kterými jsou Doktor Kaderka (Jiří Dvořák), Kaderková a Theo, jeho matka a bratr (Jiřina Bohdalová a Vladimír Javorský), Doktorka Foldynová, Janderova druhá žena (Dagmar Havlová), Janderův syn Marek (Václav Jiráček), Mádr junior (Jan Budař), Simona Mádrová (Jana Kolesárová), Neliba (Marek Vašut), Doktor Radosta (Jaromír Dulava) a Leona Radostová (Jitka Schneiderová).
Novodobé pokračování legendárního seriálu se vyznačuje řadou akčních scén, které ukazují práci záchranářů a lékařů v největším nasazení. „Bylo to hodně akční natáčení, pro produkci náročné. Za třicet let, co tuhle práci dělám, si nepamatuji, že by se někdy v televizi natáčelo tolik bouraček in natura jako právě do Sanitky 2. Díky tomu, že se sešel výborný štáb, ve kterém lidé drželi při sobě, natáčení proběhlo bez komplikací,“ bilancuje vedoucí produkce Ilona Jirásková. Na realizaci dramatické třináctidílné série se podílejí také dramaturg Jan Otčenášek, hlavní kameraman Petr Hojda, mistr zvuku Roman Čapek, architekt Zdeněk Fleming, kostýmní výtvarnice Jitka Matiášková, střihač Jan Mattlach a další tvůrci.
Jako první z řady velmi náročných scén realizoval režisér Filip Renč se svým štábem záchranu paraglidisty, uvízlého na stožáru vysokého vedení. Na záchranné akci se v Liblicích podílel i vrtulník Rychlé záchranné služby.
Produkčně nejnáročnější scény vznikaly při natáčení výbuchu rockového klubu Černá díra v Božím Daru u Milovic – zúčastnilo se ho 160 komparsistů a 140 členů výrobního štábu včetně kaskadérů, hasičů, osmi sanitek Rychlé lékařské pomoci (RLP) a čtyři sanitky Rychlé záchranné pomoci (RZP), osmnáct profesionálních záchranářů, tři hasičská auta – deset hasičů, vrtulník i největší záchranářský vůz Golem. Pro kompars bylo postaveno devět stanů jak pro catering, tak pro oblékání a líčení, včetně sprch po natáčení. Štáb byl každý den namaskován a ležel v suti. Dále pak při bouračce na Jinočanské spojce, kde do sebe narazil autobus obsazený lidmi a pickup (v seriálu se jedná o scénu odehrávající se nedaleko Úval). Další náročná scéna spojená s velkou autohavárií vznikala na smíchovské Nádražní ulici, kde byla při bouračce totálně zlikvidována velká sanitka. Během natáčení byly zdemolovány ještě další vozy – v květnu se (dle požadavků scénáře) vybourala malá sanitka v Praze v Karlíně a 17. června vybouchl vůz BMW na Jižním náměstí na Spořilově. Ve všech případech se nejednalo o skutečné vozy záchranné služby, ale starší auta speciálně upravená pro účely natáčení.
Neméně náročně vypjaté scény vznikaly například na strahovském fotbalovém stadionu, kde seriáloví lékaři zachraňovali sebevraha vrhajícího se z věže, na dobřichovickém jezu zase posádka seriálové záchranné služby úspěšně zachránila topící se dítě.
Vzhledem k tomu, že skutečný dispečink pražské Záchranné služby v Korunní ulici je tak vytížen, že jej nešlo pro natáčení seriálu využívat, vznikl po dobu natáčení speciálně postavený seriálový dispečink na poliklinice v Lovosické ulici na Proseku. Shodou okolností tam, kde těsně před natáčením bylo jedno ze stanovišť Záchranné služby. Podobně vznikl i záchranářský bar, kde se osádky sanitek setkávaly po práci. Produkce si vybudovala tzv. Bar 155 na základě vzpomínek skutečných saniťáků v restauraci na Letné ve Veletržní ulici.
Veškeré nemocniční scény se točily ve Fakultní nemocnici v Na Homolce a v Motole. Žluté záchranářské vrtulníky jsou v seriálu povolány na pomoc ve třech kritických situacích a pro potřeby natáčení startovaly v Hradci Králové.

Foto: Česká televize