Raport o velké válce

Češi ve válce, která změnila svět – již ve čtvrtek 2. října uvede ČT2 první díl nového dokumentárního cyklu Raport o velké válce, jedinečné dokumentární kroniky tvořené do značné míry zážitky českých vojáků, účastníků v celosvětovém válečném konfliktu. Česká televize tento cyklus zařazuje ke stému výročí zahájení 1. světové války.


Nový dokumentární cyklus České televize ke stému výročí zahájení první světové války. Cyklus je obrazem 1. světové války, tak jak ji před sto lety prožívali rekruti z českých zemí – na souši, ve vzduchu i na moři. Prostřednictvím autentických vzpomínek přivádí televizního diváka na krvavé pláně Haliče, do srbských a italských hor, do zajateckých táborů na Balkáně, na zmrzlé pustiny Sibiře a na další jeviště celosvětového válečného požáru. Bohatá šíře zachycených svědectví spolu s unikátními osobními materiály, dosud nezveřejněnými frontovými fotografiemi, filmovými záznamy a dobovými popěvky vytvářejí plastický a působivý obraz celého dramatického období 1914-1918.


Raport o Velké válce je jedinečnou dokumentární kronikou tvořenou do značné míry zážitky českých vojáků, účastníků v celosvětovém válečném konfliktu. Jeho dozvuky ovlivnily chod celého 20. století. Češi do pětiletých bojů aktivně zasáhli – zprvu výhradně v uniformách Rakousko-Uherska, posléze i v šatu zahraničního legionářského vojska. Legionáři si za časů první československé republiky užívali slávy a věhlasu, o mužích věrných habsburské monarchii se mlčelo. Pak přišel protektorát a o českých účastnících Velké války se přestalo mluvit úplně. Také éra socialismu nepřála ani vzpomínce na monarchii, ani na legionáře. Mlčení o Velké válce tak vlastně přetrvávalo donedávna.


„Podstatnou roli při zrodu cyklu sehráli samotní televizní diváci, na které jsme se před rokem obrátili s výzvou, aby se podělili o rodinné památky, jež připomínají účinkování jejich předka ve Velké válce,“ říká kreativní producentka cyklu Lenka Poláková a dodává: „Setkali jsme se s výrazným ohlasem a napočítali téměř tisícovku diváckých podnětů. Lidé nám svěřili své rodinné paměti, unikátní předměty a nejrůznější písemné materiály.“
Základním stavebním kamenem každého z dvanácti dokumentů je živá vzpomínka na postavu účastníka Velké války. Tu zprostředkovávají potomci tehdejších vojáků, vnuci, pravnuci i vzdálenější příbuzní. Seznamují diváka s artefakty, které připomínají předkovo válečné angažmá – dopisy, fotografie, úlomky šrapnelů, nejrůznější suvenýry, písničky či jen rodinné legendy, které se tradují napříč generacemi.
Partnery projektu se staly instituce Vojenský historický ústav a Vojenský historický archiv. Společenský přesah válečných událostí glosuje profesor Robert Kvaček. Role zasvěceného průvodce pořadem se ujal vojenský historik Eduard Stehlík.


„Sledovat historii Velké války skrze zažloutlé stránky deníků, omšelé pohlednice, staré rodinné fotografie a v mnoha rodinách dosud pietně uchovávané pamětihodnosti po předcích bylo fascinující. Vyvstávaly před námi neuvěřitelné příběhy zcela konkrétních českých vojáků; dohledávání jejich osudů bylo skutečným dobrodružstvím. Příběhů byly tisíce, mnohé se do cyklu vejít nemohly. I tak je tento projekt zatím nejobsáhlejší encyklopedií osudů českých vojáků na všech frontách 1. světové války. Dostává se jim tak po 100 letech pocty, kterou si bezesporu zaslouží,“ uvedla Lenka Poláková, kreativní producentka.

Na cyklu Raport o Velké válce se podíleli:
Komentář četl: Petr Kostka
scénář: Pavel Štingl, Petr Kotek, Josef Fišer, Jakub Tabery, Petr Záruba a Tomáš Petráň
Dramaturgie: Martin Červenka, Lenka Poláková a Hana Jemelíková
Hudební spolupráce: Přemysl Rut, Petr Hanzlík, Václav Koubek
Zvuk: Michael Míček, Stanislav Solánský, Jakub Krajíček, Tomáš Hanousek, Lukáš Kosek aj.
Kamera: Miroslav Janek, Petr Koblovský, Branislav Pažitka, Martin Štěpánek, Martin Benc, Klára Fantová aj.
Asistent vedoucího výroby: Pavel Vácha
Vedoucí výroby: Marta Hostinská
Režie: Pavel Štingl, Petr Kotek, Jakub Tabery, Petr Záruba a Tomáš Petráň
Kreativní producentka: Lenka Poláková

Foto: Česká televize