Prušinovský, Najbrt, Sedláček, Sláma, Strach a další režiséři dostali práci

Česká televize v loňském roce schválila výrobu 406 nových projektů. Polovinu z nich tvoří dokumenty, pětinu pořady věnované hudbě, divadlu a tanci. V oblasti hrané tvorby přijala Programová rada České televize 33 nových námětů. Ujmou se jich přední čeští režiséři.

Pribeh treti lidske pochodne
„Ročně zaeviduje Česká televize přes tisícovku nových námětů, které posléze vyhodnocují a rozpracovávají tvůrčí týmy kreativních producentů. Zhruba polovina je jich posléze předložena k finálnímu posouzení Programové radě České televize, která loni z necelých pěti set námětů vybrala čtyři sta šest nových projektů pro realizaci,“ popisuje mechanismus generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Vzhledem k tomu, kolik měsíců intenzivních příprav bylo vývoji těchto námětů věnováno a jak pečlivým sítem prošly, jsou tím nejlepším, co můžeme našim divákům nabídnout. I proto se jim bude věnovat řada špičkových českých režisérů.“
Mezi projekty, které dnes představila Česká televize, se tak objeví i čtyři nové seriály. Vedle druhé řady První republiky a seriálu Život a doba soudce A. K., jehož režiséry se opět stanou Robert Sedláček, Radim Špaček, Bohdan Sláma a nově také Petr Marek, je to seriál Inspektor Max s Jurajem Kukurou v hlavní roli a nový počin čerstvého držitele Českého lva Jana Prušinovského Most. Oceňovaný režisér v něm spojil síly se scenáristou Petrem Kolečkem. „S městem Most jsem se seznámil přes svoji manželku, která z něj pochází. Do magické hospody Severka mě pak vzal můj tchán. Odtud jsem čerpal nejen mosteckou filozofii, ale i předobrazy některých postav. Snad mi tam ještě po odvysílání nalijí,“ říká Petr Kolečko o seriálu, jehož hlavními hrdiny se stane Luděk a jeho transsexuální bratr Pavel, respektive Dáša. „Chtěli jsme využít Petrův talent a smysl pro humor jako prostředek k tomu, jak mluvit o bolavých věcech. O našem strachu ze všeho, co je odlišné,“ doplňuje kreativní producent Mostu Michal Reitler.
Mezi novými projekty se objeví i čtyři minisérie, každá v odlišném žánru – Vzteklina v režii Tomáše Bařiny, fantaskní krimi Svět pod hlavou režisérů Marka Najbrta a Radima Špačka, mysteriózní thriller Jiřího Stracha Krev démona a psychologické drama režiséra Petra Bebjaka Spravedlnost.

Zivot a doba soudce AK
V minisérii Svět pod hlavou spojil síly tvůrčí tým z Případů 1. oddělení (producent Michal Reitler a vedoucí projektu Tomáš Feřtek) s tvůrci oceňovaného snímku Pouta (režisér Radim Špaček, scenárista Ondřej Štindl, producent Vratislav Šlajer), aby spolu s režisérem Markem Najbrtem vyprávěli příběh vyšetřovatele Filipa Marvana (Václav Neužil), který se po těžké autonehodě ocitá v Sokolově 80. let, několik let před svým vlastním narozením. Autor scénáře Ondřej Štindl říká: „Jsem vděčný za šanci zkusit něco na poli televizního seriálu, kde se v posledních letech děje tolik zajímavého. Pokusil jsem se ve fantaskních kulisách odvyprávět jeden z těch nejzákladnějších příběhů – o cestě člověka k sobě samému.“
Vzteklina bude vyprávět příběh ze šumavské vesnice, kde virolog Pavel Rogl zjišťuje příčinu nákazy místních zvířat a hledá možné souvislosti mezi ní a dvojnásobnou vraždou. „Vzteklina není jen krimi thriller o jedné z nejzákeřnějších nemocí. Je to také příběh o vzteku, který je potřeba každý den držet na uzdě,“ uvedl Tomáš Bařina.
V třídílném psychologickém dramatu Spravedlnost se v hlavní roli pod režií Petra Bebjaka objeví Ondřej Vetchý. „Zločin je dějovým pilířem mnohých divácky, ale i kritiky oceňovaných děl, které buď do zločinu ústí, nebo jím začínají. Náš příběh je příběhem zločinu a trestu, před kterým se snaží náš hrdina ochránit svou dceru,“ říká k novému projektu Petr Bebjak.
V minisérii Jiřího Stracha Krev démona se opět objeví doktor Runa (Ivan Trojan), inspektorka Šímová (Aňa Geislerová) a komisař Sumara (Jiří Dvořák). Tentokrát bude trojice rozkrývat záhadnou rituální vraždu na zámku ve Stráži nad Nežárkou související s řádem Templářů. „Templáři jsou nevyčerpatelné téma mysteriózního žánru. Bude pro mě velkou výzvou i napotřetí natočit příběh ještě napínavější a poutavější než dosud,“ říká Jiří Strach.
„V loňském roce jsme schválili také výrobu sto devadesáti nových dokumentů. Budou mezi nimi projekty, které se věnují novodobé historii, vracejí se k z různých úhlů k období normalizace, ale i významným dějinným osobnostem. Příští rok uplyne například tři sta let od narození Marie Terezie, pracujeme proto na dokumentu Panovnice, který scenáristicky a režijně zpracovávají Šimon a Michal Cabanovi. V souvislosti s olympijskými hrami bychom zase rádi uvedli nový film Davida Ondříčka o jednom z nejslavnějších světových sportovců, Emilu Zátopkovi,“ říká ředitel vývoje České televize Jan Maxa a dodává: „Vznikají samozřejmě ale i dokumenty zaměřené na současnou společnost, portrét techno-komunity, docusoap o životě světských Jauneráci nebo snímek o rizicích, která čekají na děti ve světě internetu.“
V souvislosti s výročím Charty 77 Česká televize připravuje cykly věnující se příběhům a událostem období tzv. normalizace. Jsou jimi Příběhy 20. století, šestnáctidílný cyklus odkrývající řadu dosud filmově ani historicky nezpracovaných fenoménů, které normalizaci provázely; šestidílný cyklus Vyhnáni po chartě, který nabídne setkání s osobnostmi Charty 77, jež byly jako její signatáři vyhnány ze své země; nebo dokument Příběh třetí lidské pochodně o Evženu Plockovi, který se po Janu Palachovi a Janu Zajícovi na protest proti okupaci v Jihlavě roku 1969 upálil a o jehož činu se dodnes mnoho neví.
Vedle cyklu Jauneráci vzniká i další docusoap Parta Maraton, který bude sledovat šest obyčejných lidí, jež spojuje jeden cíl: uběhnout za osm měsíců maraton. Po stopách »Modré krve« se ve stejnojmenném dokumentárním cyklu pustí šlechtic František Kinský.

Foto: Česká televize