Prozradíme vám jména herců, kteří budou hrát v 1. oddělení

Nový seriál České televize nazvaný Případy 1. oddělení je kriminální seriál inspirovaný čtrnácti skutečnými případy, které řešili po roce 1989 policisté oddělení vražd na území Prahy. 1. oddělení je elitní útvar, který v posledních letech dosahuje úrovně objasněnosti trestných činů okolo 95 procent. Jeho příslušníci zasahují, dojde-li k vraždě, pokusu o vraždu, těžkému ublížení na zdraví s následkem smrti, nebo dalším nejzávažnějším zločinům. A my víte, kteří herci budou v seriálu Případy 1. oddělení hrát.


Postavy:
mjr. Tomáš Kozák (Ondřej Vetchý)
vyšetřovatel

„Jediný, co můžu pro zavražděného udělat, je chytit toho, co mu to udělal.“

Jako vyšetřovatel má na starosti procesní úkony. Do terénu by tak často nemusel, chce se ale ujistit, jestli operativci něco nezanedbali. Nemyslí to zle, dokáže jim i poradit, pokud vyšetřování vázne. Prostě svědomitý policajt s prokazatelnými výsledky. Stál o funkci vedoucího oddělení, musel se ale v kritické chvíli postarat o rodinu. Krátce po sobě mu zemřel otec i manželka, se kterou měl v té době dvanáctiletou dceru. A tak se do výběrového řízení ani nepřihlásil. Kromě nelehké výchovy dnes již gymnazistky Majdy se stará o matku trpící Alzheimerovou chorobou. Fandí Spartě.

mjr. Václav Plíšek (Boleslav Polívka)
operativec

„Pachatelům u výslechu už třicet let říkám: Ani kamarádi, ani manželka. Poslední, kdo vám zůstane, je ten policajt, co vás zavře.“

Na vraždách slouží přes třicet let, je nejzkušenějším operativcem oddělení. Na první pohled vlídný stárnoucí muž, chorobně nepořádný samotář s cigaretou, který celý rok chodí v jedné košili a džínách. Tady o něm ale všichni vědí, že se mu přiznali nejtěžší vrazi, že pamatuje nejdůležitější případy oddělení, všechny odsouzené a při výslechu dokáže být nemilosrdný. Poslední tři roky už se chystá do penze, ty společenské novoty pro něj nejsou. S jistou nostalgií vzpomíná na zadrátované hranice a doby, kdy policie byla všemocná a pachatelé neměli šanci. A tak stále častěji mluví o tom, že si na Orlíku přistaví karavan a nebude rybařit jen o víkendech.

kpt. Martin Pražák (Filip Blažek)
operativec

„Někdo má rád pátek, jinej neděli… Já mám rád ten den, kdy mám důkazně nabito na pachatele a můžu jít do realizace. To je pro mě svátek.“

Na oddělení vražd se propracoval přes zásahovku a řadu tvrdých výběrových řízení. Platí za razantního operativce, který případ neopustí, dokud není objasněn. Chybí mu empatie, neumí komunikovat s lidmi, v tom ho ale doplňuje Petr, k němuž má na oddělení nejblíž. Zřejmě série životních facek, které schytal uprostřed puberty, zavinila, že je nedůvěřivý. Po tragické smrti rodičů se musel postarat o mladší sestru. I proto je pro něj rodina na prvním místě. To se neslučuje s jeho nutkavou potřebou být bezchybný i v práci, kde tráví neplacené přesčasy. Na oddělení má svůj vzor. Říká: „Kdyby mě někdo zabil, tak chci, aby to řešil Plíšek!“

kpt. Petr Anděl (Petr Stach)
operativec

„Říká kámoš, taky operativec, že ten případ nemá hlavu ani patu. Já: Jak to? Patu jste včera našli ve Vltavě, ne?“

Na oddělení má pověst vtipálka, který ukecá každou ženskou. Vyšetřovatel Kozák ho přes jeho lehkovážnost toleruje, protože s Martinem si drží vysokou objasněnost. A když to situace žádá, neváhají jít za hranici svých povinností. Petr vyrůstal na mosteckém sídlišti, kde přežil jen ten, kdo si respekt vyboxoval nebo vykecal. Petr je ten druhý případ. Umí si naklonit svědky i pachatele. Dva roky udržuje vztah s Andreou Skopcovou – reportérkou TV1. Znají se už z gymplu, chodila o rok výš. Uvědomuje si, že se nachází v jasném konfliktu zájmů, proto vztah před kolegy utajuje. Přestože o práci nemluví a většinu společného času tráví v posteli.

por. Vítězslav Sršeň (Miroslav Vladyka)
operativec

„To není žádná věda sebrat na ulici pachatele. Ale napsat úřeďák bez pravopisnejch chyb!“

Policista, který má rád zavedené pořádky a dodržování předpisů. Mohlo by se zdát, že je slabinou týmu. Všichni ale rádi využívají toho, že se ochotně na hodiny zahrabe do spisů, aby se v záznamech pokusil objevit důležitý detail. Někdy bývá i pochválen, ale stále čeká na svůj velký případ, kterým by se konečně proslavil. Plíškovi ochotně pomáhá se všemi technickými novotami, protože cítí, že ho na rozdíl od ostatních respektuje. Martinovi a Petrovi je častým terčem kancelářských vtípků. Vytoužené úcty se mu dostává spíš na chalupě, kde má mezi místními slušný respekt – vždyť dělá na vraždách.

mjr. Josef Korejs (Miroslav Hanuš)
vedoucí 1. oddělení

„Jednou jsem šéf, tak musím reprezentovat. Nedělám to rád. Ale na druhou stranu… jednoho potěší, když mi lidi říkaj, že mě viděli včera v tý talkshow u Šípa.“

Nepříliš schopný šéf, pod jehož vedením klesla objasněnost, což je částečně způsobeno jeho personální politikou. Namísto schopných nabírá loajální. Dlouhá léta pracoval na oddělení jako vyšetřovatel v tandemu s detektivem Plíškem, za kterým stále občas zajde pro radu. K funkci se dostal náhodou. Byl jediný, kdo se přihlásil do výběrového řízení. Možná by byl i dobrý šéf, kdyby se nesnažil za každou cenu vyhovět řediteli městské správy a nerozhodoval hlavně podle toho, co mu přinese prospěch.

Ostatní postavy:
MUDr. Karel Vojíř (Ondřej Malý)
soudní lékař

„Tahle práce chce silnej žaludek, ostrej skalpel, hodně vody, mejdla a nepouštět si to, co vidíte, moc do hlavy.“

Jen tak něco ho nerozhodí. Dokonce i u těch nejkrvavějších případů nejde pro vtip daleko. Přátelí se s majorem Kozákem a soudním znalcem, psychologem Boháčkem, s nimiž každou středu chodí na karty.

plk. Richard Jeřábek (Igor Bareš)
ředitel městské správy

„1. oddělení? Objasněnost nad 95 procent. Dobrý. … Ale co těch zbylých pět?“

Zkušený a rázný policajt s dlouholetou praxí. Dokud na ředitelství netlačí média, do vyšetřování nezasahuje. Pokud musí zachraňovat mediální obraz policie, mohou rychle padat hlavy.

Mgr. Anna Švihlíková (Sabina Remundová)
státní zástupkyně

„Nehrajte tu na mě divadýlko. Jako vyšetřovatel musíte mít to obvinění pořádně vyfutrovaný. Jinak vám to nepodepíšu. K soudu s tím jdu já.“

Nebývá zvykem, aby měli policisté na státním zastupitelství takovou oporu. Sice vyšetřovateli nic nedaruje, když je ale třeba, pomůže mu získat čas. Ochota poradit, kde najít kličku v paragrafech, z ní dělá nedocenitelného spojence při vyšetřování.

Zajímavosti:
Idea kriminálního seriálu založeného na autentické policejní práci vznikla na jaře 2008. Po půlročním hledání objevil Jan Malinda policistu, který by se s ním podělil o případy, na jejichž objasnění se osobně podílel. Tím člověkem byl plk. Josef Mareš z pražského policejního ředitelství, který se v průběhu dalších let stal plnohodnotným scenáristou. Ani jeden ze scenáristů nemá filmařské vzdělání.
Josef Mareš vystudoval kybernetiku na ČVUT a Policejní akademii, jeho kolega Jan Malinda žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. Studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU mu bylo ukončeno po seznamovacím kurzu.
Interiéry 1. oddělení se natáčely v bývalé budově Komerční banky v pražské Sokolovské ulici ve Vysočanech. Podmínkou autorů scénářů bylo, aby prostředí policejního oddělení ošumělostí odpovídalo zázemí policistů v pražské Kongresové ulici. Nález mrtvoly a ohledání místa činu v úvodu sedmého dílu inspirovaného vraždou seniora se produkci podařilo natočit na schodišti domu v Bartolomějské ulici, kde k této vraždě skutečně došlo.
Inspirativním předobrazem soudního znalce v oboru psychologie Vladimíra Boháčka, kterého hraje Václav Helšus, se stal soudní znalec PhDr. Slavomil Hubálek. O záměru scenáristů věděl, natáčení se však bohužel nedožil. Zemřel náhle pět dní před první klapkou seriálu.


Na poště v pražské Kafkově ulici, kde se točila sekvence s pachatelem tipujícím si seniory vybírající si důchody, nastala kuriózní situace. Pouhé dva týdny před natáčením, začátkem května 2013, zde došlo k podobnému zločinu.
Scenárista Josef Mareš si v prvním dílu zahrál komparzní roli uniformovaného policisty, který na místě ověřuje informaci o nálezu torza těla v popelnici. Po třiadvaceti letech práce u policie oblékl Mareš uniformu vůbec poprvé.
Postava outsidera týmu kriminalistů Víti Sršně měla být původně jen okrajová. Poté, co scenáristé zhlédli hrubý sestřih prvního dílu a viděli výkon herce Miroslava Vladyky, se jednoznačně shodli, že tato postava si ve vznikajících scénářích zaslouží o poznání víc prostoru.
Postava vyšetřovatele Tomáše Kozáka dostala jméno po spolužákovi scenáristy Josefa Mareše. Aby se scenáristé Kozákovi za propůjčení jména odvděčili, a protože projevil herecké nadání, mohl si zahrát v epizodní roli lodníka. Aby se kruh uzavřel, postava lodníka dostala ve scénáři jméno Josef Mareš.


V roce 2007 se scenárista Malinda hlásil k PČR v rámci náborové kampaně »Hledám parťáka«. Neprošel tehdy přes psychotesty. „Z výsledků vyplývá, že jste výrazně vnímavý a také poněkud přecitlivělý až vztahovačný,“ řekla mu tehdy policejní psycholožka u pohovoru. „Pro vás by se spíš hodilo zaměstnání, kde byste mohl své zvýšené citlivosti na podněty využít. Třeba jako novinář.“ Netušila, že Malinda testy absolvoval pod skrytou identitou v rámci reportáže pro MF DNES, kde byl zaměstnán.
Pro zvýšení autentičnosti v některých scénách s tiskovými konferencemi byli do rolí novinářů obsazeni skuteční reportéři. Dotazy tak hrdinům kladou například Tereza Strnadová (ČT), Jakub Pokorný (MF DNES), Tereza Palečková (ČTK) a další.
V seriálu se objeví 149 herců a v 237 lokacích. Celkový počet natáčecích dní byl 284 a herci se oblékli celkem do 2 150 kostýmů.

O čem budou jednotlivé díly seriálu Případy 1. oddělení čtěte na TopVIP.cz již zítra.

Foto: Česká televize