Pravý Avatar a největší akvárium světa mají jedno společné – Čínu

Prima Zoom vám přináší to nejzajímavější. Vypravíme se do jedné z nejkrásnějších přírodních rezervací světa. Toto jedinečné místo inspirovalo amerického režiséra Jamese Camerona, když natáčel fantastický velkofilm Avatar. Cameronova planeta Pandora neomylně připomíná svět, který můžeme vidět v Hunanu. Pak si půjdeme zaplavat do největšího akvária na světě, ve kterém nechybí dvacet tisíc ryb v rozmanitosti asi pěti tisíc různých druhů a které je držitelem pěti světových rekordů.

Výpravu na Pandoru i největší akvárko zažijete na Prima Zoom:

  1. 5. – 23.20 h. – Hunan: Pozemský Avatar
  2. 5. – 21.00 h. – Zrození oceánu (1/2)
  3. 5. – 21.05 h. – Zrození oceánu (2/2)

Hunan: Pozemský Avatar (repríza v neděli 16. 5. v 16.30 h.)

Národní park pohoří Wu-ling-jüan se nachází v provincii Hunan na celkové ploše 396 km². Dříve bylo na tomto místě moře, které postupně svou erozní činností zhruba před 100 miliony let vytvořilo na dnešním zemském povrchu podivuhodné útvary. Celkem zde můžeme nalézt až 4000 různých skalních věží vystupujících ze subtropického lesa, z nichž více než 350 dosahuje výšky 400 metrů. Celá řada z nich se pyšní velmi poetickými jmény jako Dračí žena, Oblaka a mlhy nad strží nebo Generál střežící vstupní bránu. Na vrcholek nejvyšší věže, Žlutého lva, která se nachází ve výšce 1043 m, můžete vystoupit po 3878 kamenných schodech a kochat se z výšky vyhlídkou na celou oblast. Kromě skalních věží nalezneme v národním parku divoké říčky a vodopády s průzračně modrou vodou. Oblast je také bohatá na krápníkové vápencové jeskyně, z nichž největší – jeskyně Žlutého draka – měří úctyhodných 7,5 km. Národní park Wulingyuan posloužil jako kulisa pro natáčení populárního filmu Avatar. V současné době směřují fanoušci tohoto filmu do nejvýstavnější části celé oblasti, a to do národního parku Zhangjiajie, který je pod ochranou UNESCO a kde už bylo vybudováno mnoho vyhlídek, odkud se lze avatarskými scenériemi planety Pandora opravdu skvěle pokochat.

Zrození oceánu (dva díly, opakování v pondělí 17. a 24. 5. v 16.30 h.)

Chimelong Ocean Kingdom je zábavní park nacházející se na ostrově Hengqin nedaleko Macaa, patřící Číně. Park se začal budovat v roce 2010 a otevřen byl o čtyři roky později. První fáze výstavby parku stála 10 miliard čínských jüanů, což je přes 33 miliard korun. Je součástí mezinárodního turistického střediska Chimelong, jehož cílem je stát se »čínským Orlandem«. Jedná se o desátý nejnavštěvovanější zábavní park na světě (v roce 2018) se skoro 11 miliony návštěvníků. Tematický park drží v současné době pět Guinnessových rekordů. Kromě toho, že je tato atrakce považována za největší akvárium na světě, vytvořila také rekordy v oblasti největší podvodní vyhlídkové kopule, největší akvarijní nádrže, největšího akvarijního okna a největšího akrylového panelu. Celkový objem vody – skoro 49 milionu litrů – z něj dělá největší akvárium na světě. Nádrž Whale Shark Exhibit je vybavena největším akrylovým panelem na světě, který měří masivních 39,6 m x 8,3 m, což vytváří rekord pro největší okno akvária. Tank Whale Shark Exhibit má také největší podvodní vyhlídkovou kopuli, která má vnější průměr 12 m a je umístěna přes válcovou konstrukci zabudovanou uvnitř nádrže. Samotná nádrž má objem 22,7 milionu litrů slané vody, což z ní činí největší akvarijní nádrž na světě. Zařízení je také domovem devíti kosatek (pět samců a čtyři samice). Všechny kosatky pocházejí z Ruska, což vede ke kritice kvůli obchodu s kosatkami mezi Čínou a Ruskem. V roce 2013 Rusko chytilo divoké kosatky v Ochotském moři, z nichž některé byly prodány do Číny. Ochránci přírody monitorující odchyt kosatek říkají, že Rusko porušuje Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Cites).

Foto: TV Prima