Nový seriál Labyrint režiséra Jiřího Stracha míří na obrazovky

Nález těla krajského politika Karase, kterého vrah zabil v duchu středověkých mučících praktik a tělo pečlivě naaranžoval v podivné scéně, rozpoutá policejní honbu za sadistickým pachatelem. Ten staví vyšetřovacímu týmu do cesty složitou sérii vražd, které svojí krutou obřadností otřásají místním regionem i samotnými kriminalisty. Kořeny složitého případu sahají až k vraždě mladé dívky ze Slovenska, která zemřela podobně záhadným způsobem jako Karas. Nový sedmidílný seriál režiséra Jiřího Stracha a scenáristy Petra Hudského od pondělí 31. srpna na ČT1, vždy ve 20 hodin.

Labyrint seriál
Případu se ujímá tým s dvojicí zdánlivě nesourodých vyšetřovatelů. Jsou jimi kriminalista Michal Remeš (Jiří Langmajer), negativně ovlivněný ne příliš stabilním soukromým životem, a Tamara Hrónská (Zuzana Kanócz), policistka z Bratislavy trpící absencí schopnosti komunikovat se svým okolím bez předpojatosti a předsudků. Na konci sérií vražd, loupeží a naaranžovaných nehod najdou policisté cestu na konec „labyrintu“ a uvěří naději na dopadení pachatele. „Baví mě historie, baví mě přemýšlet o věcech, kterých se nemůžeme dotknout. Žánr detektivního thrilleru oboje skvěle spojuje a přibližuje divákům tak, aby rozuměli. Myslím, že se jedná o opomíjený filmový tvar. Pořád se domníváme, že to v Česku neumíme. Baví mě vstupovat do riskantních vod, baví mě dokazovat, že i v takovém žánru dokážeme být silní a že se divák nebude stydět trapností. Myslím, že už Ďáblovou lstí i Ztracenou bránou jsem dokázal, že to jde,“ říká o Labyrintu jeho režisér Jiří Strach a dodává: „V Labyrintu kombinujeme žánry thrilleru a detektivky. Vymezuji se proti označení takzvaného severského stylu. Co to vůbec je? Rozhodně jsme nešli cestou laciné kopie čehokoliv, vždyť česká kinematografie má vlastní svébytnost i tradici, své tvůrce. Náš styl je neformální, autentický, svébytný. Nás nezajímá forma, nás zajímá obsah. A obsah se přirozeně a nesamoúčelně může stát vzorcem formy.“

Labyrint seriál

Vyšetřovací tým Labyrintu:
Michal Remeš (Jiří Langmajer) – major, šéf vyšetřovacího týmu, zralý a velmi zkušený policista, profesionál s chladnou hlavou za jakýchkoli okolností. Důsledný analytik, na druhou stranu citlivý a lehce nedůvěřivý vůči ženám.
„Major Remeš je fajn chlapík, tím jsme si blízcí. Na rozdíl od postavy Standy Majera, který je vykonavatelem, on je mozkem vyšetřování. Moje role byla náročná svým rozsahem, ne fyzicky. Při natáčení detektivky se herec dostává do situací, které nemusí být vždy příjemné, jako je třeba setkání tváří v tvář se smrtí a násilím, natáčení v pitevně a podobně,“ přibližuje svou postavu Jiří Langmajer.

Labyrint seriál

Dan Grossmann (Stanislav Majer) – drsňák, který hraje toho zlejšího policajta z dvojice »hodný a zlý« s Remešem. Vtipálek, lehce cholerický, pragmatický policista, pro kterého je zákon alfou a omegou všeho. Milující manžel a otec.
„Grossman, kterého hraji, je takový klasický detektivní vlčák, který díky své práci nemá moc času na rodinu. Ale je to sympaťák, kvůli kterému jsem absolvoval i speciální výcvik vykopávání dveří a držení pistole,“ říká o své roli Stanislav Majer.

Labyrint_01_Slama_ (4)

Tamara Hrónská (Zuzana Kanócz) – kriminalistka, s tvrdohlavou povahou. Mívá problematický vztah s nadřízenými, především muži, i s těmi v soukromém životě. Je sólistka a do všeho jde navzdory varováním.
„Role Tamary mi byla sympatická od začátku, a to svojí bojovností, přímostí, skrytým humorem, houževností a inteligencí. V neustálém napětí jsem byla už při psaní scénáře, což bylo možná podpořené i tím, že jsem se už skoro dva roky věnovala pouze mému synovi Lucasovi, se kterým jsem prožívala jen velmi milé a něžné věci. Brutalita příběhu mě pak zasáhla a našly se i pasáže, u kterých jsem se skutečně bála. Až jsem si sama před sebou připadala směšně,“ říká Zuzana Kanócz.

Labyrint seriál

Policisté Petr a Irena (Pavel Batěk a Zuzana Kajnarová–Říčařová) – kolegové na nižším stupni v hierarchii základního vyšetřovatelského týmu. Působí sice dojmem »podržtašek« pro Remeše s Grossmannem, ve skutečnosti jsou ale pro celé vyšetřování velmi důležitou oporou.
„Hraji mladou, méně zkušenou členku vyšetřovacího týmu detektivů, která se během tohoto případu hodně naučí,“ říká o své roli Zuzana Kajnarová–Říčařová a doplňuje: „Náročné bylo běhat půl dne po refýži na nádraží v Tišnově a honit zloduchy. Labyrint má velice poutavě napsaný scénář. Rituální vražda, jejímž vyšetřováním celý příběh začíná, je pro diváka, alespoň myslím, velmi přitažlivé téma. Nese v sobě tajemství a mystiku, čímž dodá dobře napsané detektivce ještě větší grády.“
„Scénář Labyrintu mě zaujal opravdu promyšleným zločinem, v jehož labyrintu indicií se detektivové, čtenář, a věřím, že i divák, neustále ztrácí a zase nachází. Než dojde k překvapivému rozuzlení,“ dodává Pavel Batěk.

Petr Oliva (Miroslav Donutil) – ředitel jihomoravské kriminálky, skeptik, který má většinou dopředu strach z toho, co na výsledky práce řeknou novináři nebo jeho šéfové, tedy ministři, starosta, hejtman a spol., své podřízené umí seřvat, ale také podržet.

Labyrint_01_Slama_ (1)

Labyrint
Režie: Jiří Strach
Scénář: Petr Hudský
Kamera: Martin Šec
Vedoucí výroby: Michael Beran, Hana Bílá
Hudba: Ondřej Brzobohatý
Kreativní producentka: Jiřina Budíková
Hrají: Jiří Langmajer, Stanislav Majer, Zuzana Kanócz, Miroslav Donutil, Zuzana Kajnarová–Říčařová, Pavel Batěk, Michal Dalecký, Radek Holub, Michal Dlouhý, František Němec, Miroslav Táboský a další.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353