Nový dokumentární seriál na ČT2 o čtyřnohých hrdinech Život je pes

Prošli tvrdým výcvikem a teď mohou pomáhat. Díky nim si jejich majitelé realizují vlastní cíle a sny. Šestidílný dokumentární seriál o asistenčních a vodicích psech, jejich trenérech i majitelích startuje na obrazovkách ČT2 v neděli 24. května.

´ivot je pes, 3.díl, Docusop z prost?edí asisten?ních a vodících ps?, jejich trenér? i majitel?.Re¸ie: Ji?í Fedurco
„Hlavní dějová linka sleduje rok života vodícího psa – retrívra Messiho – od štěněte, po dobu speciálního výcviku, kterým prochází, až do chvíle, kdy bude nabídnut novému majiteli. Současně vyprávíme příběh budoucí majitelky Messiho – čerstvě nevidomé dívky Kláry. Vzhledem ke svému teprve nedávnému postižení musí Klára nejprve sama zvládnout základní orientaci v prostoru a běžné každodenní úkony, aby vůbec mohla s vodícím psem doma fungovat,“ říká o projektu kreativní producentka Kateřina Ondřejková.
Oba hlavní hrdiny budou moci diváci sledovat i v prvních chvílích jejich vzájemného sžívání se. „Během celého vyprávění se snažíme odpovědět na několik otázek. Bude Messi pro Kláru vhodný pes? Podaří se Messiho vycvičit tak, aby si s novou majitelkou vyhovoval? Dokáže Klára zvládnout svůj zdravotní handicap a sžít se s Messim?,“ vyjmenovává Kateřina Ondřejková. Důležitou osobou, která tvoří pomyslný průsečík mezi oběma hrdiny, je psí trenérka ze sdružení Helppes Zuzana Daušová. Právě ona je prostředníkem mezi světem postižených a světem vodících a asistenčních psů.
Helppes je jediná profesionální nezisková organizace svého druhu v České republice, která je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb. Pomáhá osobám s nejrůznějšími druhy handicapů na jejich cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti prostřednictvím speciálně vycvičených psů. Výcvik psů probíhá pod vedením Zuzany Daušové.
Ta k cyklu Život jako pes říká: „Vnímání psích pomocníků, ale i lidí s postižením ze strany veřejnosti se určitě zlepšuje, i když dobrá a kvalitní informovanost stále chybí. Proto stále dochází k diskriminaci lidí s postižením jenom proto, že mají asistenta na čtyřech nohách. Helppes se podařilo získat Cenu veřejnosti ve dvou ročnících soutěže Neziskovka roku (2013 a 2014) a obdržet od Česká televize – Nadace rozvoje občanské společnosti, která soutěž pořádala, osvědčení pro Zdravě řízenou NNO 2013. Tato osvědčení, která jsme v obou ročnících převzali, jsou pro nás velmi významná, protože i díky nim víme, že svou práci děláme na velmi vysoké úrovni, kterou ocenila nejen odborná porota, ale také veřejnost.“
Kromě Messiho, Kláry, Zuzany a trenérky Katky ze sdružení Helppes má seriál Život je pes několik dalších hrdinů. Na vozík odkázaná devítiletá Bára je postižená mozkovou obrnou. Se svou fenkou Eliškou chce uspět na republikovém Mistrovství asistenčních psů. Vitální hluchoslepá Marie je důchodkyně, která srší životní energií a optimismem. Se svým nedoslýchavým, ale vidícím manželem, má tři děti. Její nerozlučnou společnicí je fenka Kána. Vozíčkář Jirka je kvadruplegikem, což mu nezabránilo zůstat aktivním vrcholovým sportovcem, který se věnuje rugby a plánuje uspět na šampionátu v Belgii. Kromě půvabné zdravé přítelkyně mu společnost dělá fena Sára.

Život je pes od neděle 24. května v 17.55 na ČT2
„Osoby s postižením jsou úplně normální lidé, kteří se dokážou o svého psa postarat a zajistit kvalitní péči o něj, a to často dokonce mnohem lépe, než lidé zdraví,“ říká k cyklu Život je Pes Zuzana Daušová z Helppes.“

Kolik jste za svůj život vycvičila psů?
Rukama mi prošlo kolem tisícovky psů. Psích pomocníků pak přes dvě stě.

Co podle Vás cyklus Život je pes může přinést divákovi, který se s tímto tématem setkává poprvé?
Právě tu chybějící informovanost. Vyvrátit poměrně častý názor, že psí pomocníci jsou chudáci, kteří jenom pomáhají, ale normální »psí« život je jim zapovězen. Že psi nejsou cvičeni žádným drilem, proč není možné bez dovolení jejich majitelem psí pomocníky hladit či je dokonce krmit, že kvalitní výcvikový subjekt si kontroluje kvalitu péče o předané psy po celou dobu jejich života, a hlavně – že osoby s postižením jsou úplně normální lidé, kteří se dokážou o svého psa postarat či zajistit kvalitní péči o něj, a to často dokonce mnohem lépe, než lidé zdraví.

Příběhy, které budou diváci sledovat, jsou v mnoha případech hodně dojemné. Vy sama jste jich za svou kariéru zažila určitě mnoho, co Vám dodává energii a jak se ve Vaší profesi nejlépe vyrovnat s tím, že někdy něco nevyjde?
Za 23 let, kdy se tomuto oboru věnuji, jsem samozřejmě zažila příběhů mnoho – dojemných, veselých, ale i smutných. »Baterky« mi dochází málokdy, protože můj koníček a sen se mi stal povoláním. Ale když je nejhůř, vždycky mně dokáže nejvíc dobít právě zpětná vazba. Všechny problémy dokáže přebít to, když máte možnost zažít a vidět na vlastní oči proměnu lidí, která nastala díky psovi. Když například kvadruplegik, který měl problém si i sáhnout do vlasů, si po nějaké době dokáže sám psa ustrojit, pohladit ho, podat mu pamlsek. Nebo když autista, který nikdy nevešel do prostoru, kde bylo více jak pět lidí, jde samostatně a hrdě se svým psem nakoupit do obchodního centra. Nebo když dítě, které neřeklo ani slovo »mami« dokáže na svého psa zavolat jeho jménem. Když člověk, který měl několik těžkých epileptických záchvatů do týdne, je najednou téměř bez záchvatů a když vám diabetik řekne, že díky svému psu konečně klidně spí, protože ví, že jej dokáže, při změně hladiny cukru v krvi, která by ho ve spánku mohla ohrozit i na životě, vždy včas probudit.

Jak je těžké loučit se se psem, kterého jste dlouhodobě cvičila?
Když vidíte ten dopad, který dokáže pes na klienta mít, tak to rozloučení se zvířetem o dost usnadňuje. Každý trenér má na starosti najednou zhruba tři psy právě proto, aby nevznikla velká, až nezdravá citová vazba mezi trenérem a psem. Pes v průběhu výcviku vystřídá více trenérů. Navíc se se psy neloučíme navždy, jsme s klienty ve stálém kontaktu. Každý trenér se musí hlavně dokázat v těchto chvílích chovat profesionálně. Může si pobrečet, ale vždy mimo přítomnost zvířete. Nesmíte na něj své emoce přenášet, protože důležitou, a ne právě lehkou změnou v životě psa, kterou zařazení do služby je, by tím psu, ale i klientovi velmi ztížil. Pes nepracuje pouze na základě daného výcviku, ale zejména vztahu, který vznikne mezi ním a jeho novou paničkou nebo páníčkem. Proto je důležité, aby trenér umožnil a byl nápomocen, hlavně při prvních krůčcích nového týmu, mezi klientem a psem ten pevný vztah vytvořit.

Jaká plemena jsou na učení nejlepší a jak dlouho trvá výcvik jednoho psa?
Samotný výcvik jednoho psího pomocníka trvá v průměru 6 až 9 měsíců, zejména s ohledem na náročnost výcviku, vzhledem k potřebám daného klienta i schopnost rychlosti učení daného psa. Pro zařazení psa do výcviku je více rozhodující povaha, než plemenná příslušnost. Nicméně nejvíce používanými plemeny pro tento typ služby jsou labradorští a zlatí retrívři. Je to zejména pro jejich nekonfliktní povahu, ochotu ke spolupráci s člověkem, radost z práce, ale hlavně vysokou adaptabilitu – tedy, že jim nevadí střídání »majitelů« a prostředí. Já o nich tvrdím, že to jsou psi, kteří jsou věrni »až za hrob« pouze misce s krmením. Ale to je právě to, co je pro tuto činnost přímo předurčuje.

Anotace prvních pěti dílů
1. díl: Hledá se pes
Seznamujeme se se studentkou Klárou, která nedávno oslepla a jako řešení v její obtížné životní situaci se nabízí získat coby pomocníka vodicího psa. Prochází tedy pohovorem ve sdružení Helppes, které se zaměřuje na výcvik asistenčních a vodicích psů pro postižené. Současně poznáváme také malou Barunku, která je na vozíku a svého psa již má. Jejím cílem je ale vyhrát Mistrovství ČR ve výkonu asistenčních a vodících psů, na které se začíná připravovat. Svého psa má také Jirka, vozíčkář, který se pro změnu realizuje v týmu hendikepovaných, kteří právě postoupili na Mistrovství Evropy vozíčkářů v ragby. Chce se svými spoluhráči uspět, a tak ho čeká několik měsíců tvrdých tréninků.

Vecernicek_vystava

2. díl: Messie
Organizaci Helppes se podařilo získat psa pro Kláru. Nejprve ale bude muset Messi projít několikaměsíčním testováním a výcvikem, stejně jako bude muset absolvovat své slepecké zkoušky také Klára, než se vůbec pokusí dát se psem dohromady. Poznáváme také vitální důchodkyni Marii a její rodinu. Marie i se svým psem stejný cíl jako malá Bára, chce uspět na republikovém Mistrovství ve výkonu asistenčních a vodících psů. Seznamujeme se dál s rodinou Báry, starostlivou maminkou i mladším bratrem Adamem. Vozíčkář Jirka zahájil svědomitou přípravu na rugbyový šampionát vozíčkářů v Belgii. A zatímco v Helppes probíhají první testy Messiho, se Klára se svou sestrou chystá na návštěvu hudebního festivalu Colours of Ostrava.

3. díl: Máme psa
Klára je na kontrole zraku, její stav je sice stabilizovaný, ale naděje na zlepšení se zatím nerýsuje. Z organizace Helppes dostává informaci, že pro ni mají psa, jehož testy dopadly dobře, takže může začít výcvik. Pro Kláru to znamená rovněž novou výzvu, musí se naučit na umělém psím trenažéru pohybovat se se psem po městě. Skrze Jirku poznáváme jeho blízké i zaměstnání a hlavně na sportovním zápase zjišťujeme, že ragby kvadruplegiků je docela brutální sport. Vrcholí příprava jeho týmu na Mistrovství Evropy v Belgii. Se svým psem trénuje taky Bára, zároveň se chce naučit plavat. Klára se v centru Helppes poprvé setkává s Messim. Najdou k sobě vztah?

4. díl: Trénink
Vedoucí centra Helppes Zuzana vysvětluje, co všechno obnáší výcvik vodících a asistenčních psů, co vše musí čtyřnozí parťáci zvládnout, aby mohli pomáhat hendikepovaným lidem. Práci se zvířaty pro tuto organizaci obětovala prakticky celý svůj život. Báru sledujeme ve škole i během zimních příprav se psem na mistrovství. Barunka, Marie, Jirka i Klára se svými rodinami se všichni potkávají na vánoční besídce v Helppsu. Bára si užívá zimy i přesto, že je na vozíku, jezdí s mámou a bráchou dokonce lyžovat. S jarem přichází i vytoužené republikové Mistrovství ve výkonu asistenčních a vodících psů. Bára i Marie se svými psy ve svých kategoriích nakonec zazáří. Messi zatím na svou šanci ještě musí čekat, ale jeho trénink se již blíží k závěru.

5. díl: Messi se vrací
Cvičitelka Messiho z Helppsa přijíždí poprvé za Klárou do Ostravy. Začíná poslední fáze tréninku psa v Klářině domácím prostředí. Klára poprvé trénuje chůzi ve městě s Messim. Pro Marii úspěchem na mistrovství ale její životní touhy zdaleka nekončí. Vyráží na výlet za svou přítelkyní Evou na statek a posléze s partou přátel jde hrát slepecký bowling a plánuje už další aktivity. Jirka se svými spoluhráči odjíždí na Mistrovství Evropy kvadruplegiků do Belgie. Na mezinárodním turnaji v Antverpách pozná, v jak silné konkurence zahraničních týmů se nachází. Kláru i psa Messiho čekají závěrečné zkoušky. Jak v nich dopadnou?

Život je pes
Režie: Jiří Fedurco
Námět: Michaela Strnad
Dramaturg: Martin Novosad
Producent Film & Roll: Veronika Finková
Kamera: Tomáš Svoboda
Kreativní producent ČT: Kateřina Ondřejková

Foto: Česká televize