Naučte se první pomoc se Sanitkou 2

Umíte poskytnout první pomoc při úrazu, kolapsu nebo popálení? Víte si rady s dítětem, které vdechlo bonbón? Česká televize připravila ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou hl. m. Prahy sérii krátkých interaktivních videí, v nichž si lidé ověří, jestli umí alespoň teoreticky poskytnout první pomoc.


Sada interaktivních videí dostala název »Zachraň život!« a Česká televize ji připravila jako osvětovou nadstavbu ke svému novému seriálu Sanitka 2. Na přípravě obou počinů spolupracovala s odborníky ze Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Videa jsou postavená na principu hry se vzdělávacím rozměrem. „V každém videu vznikne krizová situace, kdy je třeba poskytnout první pomoc. Právě v tomto okamžiku se video zastaví a divák má rozhodnout, jak se má v daný okamžik zachovat,“ vysvětluje vedoucí Internetu České televize Petr Svatoš. V prvním kole jde o okamžik, kdy se rodič musí rozhodnout, jak pomůže dítěti, které vdechne bonbón. Divák má na výběr vždy několik možností s tím, že ke každé existuje video, v němž uvidí důsledek svého rozhodnutí. Cílem je dobrat se správného řešení a zafixovat si ho.
„Videa mají za úkol diváka nejen zabavit, ale i poučit a kvalitativně povýšit na laika – záchranáře. Edukace a výchova k první pomoci má obrovský význam a víme, že přináší konkrétní výsledky,“ říká ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Zdeněk Schwarz. „Naše statistiky už delší dobu ukazují, že v Praze se spolupráce veřejnosti výrazně zlepšila. Jestli jsme před deseti lety zaznamenávali pomoc na místě před naším příjezdem jen u šestnácti procent pacientů, dnes je to už sedmdesát šest procent případů, kdy je pacientům před příjezdem záchranky nejen poskytována pomoc, ale i kvalitní předlékařská resuscitace,“ doplňuje Zdeněk Schwarz.


Sadu edukativních videí najdete na stránkách pořadu Sanitka 2 na webu ČT (a pod přímým odkazem: www.ceskatelevize.cz/sanitka2hra). V průběhu vysílání seriálu se tu objeví celkem šest příběhů, v nichž bude třeba poskytovat první pomoc, například při úrazu, kolapsu, popálení či autonehodě.


Interaktivními videi se Česká televize vydala cestou osvětových komunikačních kampaní, které uplatňují veřejné subjekty v zahraničí. Tradičním autorem podobných kampaní jsou veřejné instituce ve Velké Británii, které tímto způsobem často otevírají citlivá témata a snaží se ovlivnit vnímání veřejnosti. „ Jedním z takových počinů, které získaly ocenění i na mezinárodní scéně, byla kampaň s názvem »Vyber si jiný konec« (Choose a Different Ending), v níž londýnská městská policie reagovala na rostoucí kriminalitu mládeže. V interaktivních videích umožňuje mladým lidem zažít, co všechno se může stát, když v osobních sporech použijí násilí a agresi,“ doplňuje ředitelka Komunikace a marketingu České televize Daniela Němcová.


Autorem projektu »Zachraň život!« je tým divize Nová média České televize ve složení Tereza Šafránková, Eva Růžičková, Dušan Krejdl, Filip Vančura a Zdeněk Lanc.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353