Národní divadlo zažije největší koncert v dějinách! Ze šesti různých scén zahraje 40 kapel

Národní divadlo se na jeden den promění na festival české kultury. Stane se tak v rámci unikátního koncertu Národ sobě – kultura tobě, iniciovaného pořadateli hudební akce Metronome Prague. Odehraje se v sobotu 27. února, kdy se na jeho prknech objeví více než 200 různých účinkujících. V rámci tříapůlhodinového maratonu živé hudby vystoupí kapely Chinaski, Lucie, Jelen, Mig 21, Monkey Business, P.S.H., The Atavists, Wohnout, DJ Roxtar a mnoho dalších. Zazpívat přijdou i legendy Michal Prokop, Ivan Hlas nebo třeba Jana Kratochvílová. Lucie vystoupí s Orchestrem Národního divadla a diváci se mohou těšit na spoustu dalších netradičních spoluprací interpretů napříč žánry i věkovými generacemi. Kromě zpěváků a kapel vystoupí také herci a balet Národního divadla, Laterny Magiky, zapojí se například i Signal festival. Přímý přenos koncertu Národ sobě – kultura tobě uvede ČT art, zahájení diváci uvidí i na ČT1.

„Česká televize na pandemii zareagovala téměř ihned. Za necelý rok od vypuknutí koronavirové krize jsme odvysílali více než sto přímých přenosů divadel, koncertů a tanečních i hudebních vystoupení. Koncert Národ sobě – kultura tobě je dalším příspěvkem. A je unikátní v tom, že jsme se jako organizátoři spojili s dalšími významnými hráči na kulturní scéně a podařilo se nám vytvořit projekt, který na obrazovkách nemá obdoby. Tolik českých umělců pohromadě se totiž jen tak nevidí ani na těch největších tuzemských festivalech,“ říká generální ředitel Petr Dvořák.

V současné chvíli jsou již přípravy v plném proudu. Celkem se síly rozhodlo spojit více než 200 účinkujících, kteří se poslední únorovou sobotu objeví ve 40 různých nejen hudebních uskupeních na šesti improvizovaných pódiích v historické budově Národního divadla. Dokáží tak, že i v těchto těžkých časech chtějí tvořit a především bavit své diváky. Ti se mohou těšit na tříapůlhodinový maraton kvalitní zábavy, který bude připomínat multižánrový hudební festival. Tomu, že půjde o opravdový unikát, jasně naznačuje i fakt, že řada umělců vystoupí v opravdu netradičních spojeních. Jasným důkazem bude například parta raperů PSH, kterou doprovodí balet Národního divadla nebo třeba zpěvák Michal Prokop po boku alternativní zpěvačky Never Sol.

„Všichni, kteří koncert Národ sobě – kultura tobě nebo vlastně festival připravujeme, se těšíme na publikum naživo. Ještě to nejde, tak zveme na živý koncert, kterým potěšíme diváky v přímém přenosu v televizi. Přichystali jsme hudebně ale i pohledově naprosto unikátní koncert, jaký se v prostorách historické budovy Národního divadla ještě neodehrál. Velký dík za tříapůlhodinový maratón patří všem, kteří se do přípravy zapojili. Rychlá koprodukční dohoda s Českou Televizí a následně i jasné rozhodnutí ze strany Generali České Pojišťovny o podpoře umožnily divákům i účinkujícím zkrátit pauzu, kterou kulturní scéna zažívá. Poděkování patří i hlavnímu partnerovi koncertu České Spořitelně, která nadále zůstává podporovatelem kulturních aktivit, režiséru Vítu Bělohradskému, který připravuje výslednou show a Petru Blažkovi, se kterým spolupracujeme na hudebním programu a všech překvapivých i mezioborových spolupracích, které v premiéře diváci uslyší a uvidí na ČT art v sobotu dvacátého sedmého února. Zapojeno je spoustu skvělých lidí, kteří poslední dva měsíce na akci pracují,“ vysvětlují David Gaydečka a Martin Voňka, pořadatelé z festivalu Metronome. „Věřím, že česká kultura vyjde z koronakrize posílena a před své diváky se vrátí v nejrůznějších formátech v nejlepší formě,“ dodává ředitel Národního divadla Jan Burian.

Za měsíc od prvotní myšlenky se tvůrcům podařilo oslovit desítky umělců, kterým současná doba nedovoluje vystoupit naživo a vytvořili tak unikátní program, který spojí umělce napříč žánry i profesí. Večerem provedou Ondřej Cihlář a Petr Prokop z divadla VOSTO5. V koncertní pódium se promění nejen hlavní jeviště, ale i foyer divadla, balkón nebo maskérna. Po boku zpěváků a kapel vystoupí také herci a balet Národního divadla, Laterny Magiky, zapojí se například i Signal festival.

Kromě již dříve zmíněných jmen v přímém přenosu diváci uvidí kapelu Lucie, které vystoupí s orchestrem Národního divadla. Mig 21 spojí své síly se sólistkou baletu ND Nikolou Márovou a orchestrem Národního divadla. S nimi se spojí i skupiny Chinaski a Jelen, Kapitán Demo, Klára Vytisková s Erikou Starkovou, Michal Šupák se Signal festivalem a jiní. Dalšími interprety budou D.Y.K., Ondřej Ruml s Ondřejem Brzobohatým, Bára Poláková s Danem Bártou, Lenkou Krobotovou, Petrou Nesvačilovou a dalšími kolegyněmi z klipu Nafrněná.. Hostem bude i Vladimír Javorský s triem, Poletíme? společně s Davidem Vávrou nebo skupina Noisy Pots s tanečníky z Laterny Magiky. Letošní reprezentant České republiky na Eurovision Song Contest Ben Cristovao vystoupí akusticky s Karolem Komendou.

Jen na populární zpěváky středního proudu jako jsou například Bílá, Zagorová, Kubišová, Spálený, Absolonová, Farna, Ztracený a další, kteří oslovují nejširší publikum, případně střední a starší diváky, kterým je televize určena, protože teenageři nekoukají na televizi, ale na sociální sítě a internet, veřejnoprávní televize – jako tradičně – opět zapomněla…

Přímý přenos vysílá v sobotu 27. února od 20:10 hodin program ČT art, zahájení koncertu živě odvysílá i program ČT1.

 

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353