Mainstream i alternativa aneb Startuje nový televizní kulturní týdeník Artzóna

Aktuality, recenze, názory tvůrců i kritiků a mnohem více z kulturního dění přinese nový pořad ArtZóna, který vzniká v režii Jakuba Skalického. Ten se v minulosti podílel na populárním a oceňovaném Paskvilu. První díl informačně-kritického magazínu odvysílá ČT art v úterý 9. ledna od 20.20 hodin. Spolu s televizním formátem vznikl stejnojmenný webový portál.

ArtZona_S.Michailidis

Volal mi režisér Jakub Skalický, se kterým jsme před mnoha lety spolupracovali v televizním pořadu Paskvil. Byla to tak skvělá a intenzivní zkušenost, že jsem neváhal ani tentokrát,“ popisuje moderátor ArtZóny Saša Michailidis. Diskusní pořad přinese nejčerstvější informace z tuzemské i zahraniční kulturní scény ve všech oblastech i žánrech. Každý díl se bude skládat ze tří tematických bloků. První bude patřit hostu, inspirativní osobnosti tematicky spojené s aktuálním děním v kultuře, na který naváže reflexe kulturních událostí uplynulého týdne, a ve třetí části hosté proberou vybraný kulturní fenomén.

Vedle zajímavých hostů ve studiu, jakými bude například hned v prvním lednovém dílu hudebnice Iva Bittová spolupracující s Jihočeskou filharmonií, nabídne pořad i řadu reportáží,“ komentuje scenáristka projektu Lucie Klímová a dodává: „Zabývat se budou aktuálním kulturním a společenským děním, ale i nadčasovými pohledy do studií a ateliérů. Před kamerou se tak objeví etablovaní a známí tvůrci jako Theodor Pištěk, který letos oslavil pětaosmdesáté narozeniny, ale i zcela nové tváře a talenty.“Televizní magazín ArtZóna se bude vysílat každé úterý po pravidelných Událostech v kultuře.

V souvislosti s pořadem ArtZóna spouští Česká televize i stejnojmenný webový portál (www.artzona.cz), který bude přinášet výběr toho nejpozoruhodnějšího z dění ve světě výtvarného umění, literatury, hudby, divadla a filmu. V přehledné podobě na něm čtenáři naleznou rovněž kulturní záznamy z archivu České televize. „Víme, že mnozí z mladší generace sledují náš obsah spíše on-demand na webu, protože v době televizního vysílání se účastní kulturního dění v terénu, na koncertech a vernisážích. On-line ArtZóna jim proto nabídne široký kulturní servis a přehledně jim představí to, co by si rozhodně neměli nechat ujít, navíc způsobem, na jaký jsou v době sociálních sítí zvyklí. Také doufáme, že ArtZóna pomůže veřejnosti zpřístupnit i ty oblasti umění, které se na první pohled mohou zdát příliš komplikované a do sebe uzavřené,“ říká kreativní producentka Centra dramaturgie nových médií Štěpánka Sunková.

Moderátor Saša Michailidis: ArtZóna je o upřímnosti hostů i kritiků

Jak jste se dostal k moderování ArtZóny?

Volal mi režisér Jakub Skalický, se kterým jsme před mnoha lety spolupracovali v televizním pořadu Paskvil. Byla to tak skvělá a intenzivní zkušenost, že jsem neváhal ani tentokrát. Ale jak se vysílání blížilo, doléhal na mě postupně pocit zodpovědnosti, abych to všem nepokazil. Mám sice pětadvacetiletou zkušenost s moderováním v Radiu 1, ale televizní moderování je pro mě něco jako frak, zatím si v tom připadám jako tučňák.

Která kulturní oblast je vám osobně nejbližší a proč?

Jednoznačně film a hudba, protože se jim čtvrtstoletí věnuju. Díky práci v rádiu, a také díky kamarádům, sousedům a známým, se snažím udržovat tempo i s divadlem, designem, architekturou, literaturou a výtvarným uměním. Ale budu muset přidat, na což se těším.

Jaké zkušenosti z vaší předchozí kariéry nejvíce využijete při natáčení?

Logicky nejvíce čerpám z rozhlasové práce, ale pomáhá i všechno ostatní – zkušenosti z České televize, Ministerstva kultury, umělecky činní přátelé a známí. Díky tomu pozoruju, jak se umělecké prostředí v průběhu let proměňuje a jak se mění jeho vnitřní dynamika a samotní aktéři, ať už umělci nebo publikum.

Co vám osobně práce na ArtZóně přináší?

Už díky přípravě na vysílání ArtZóny se moje frekvence kulturních zážitků zvýšila, chodím teď víc do divadla, na koncerty, výstavy. A čtu, konečně víc čtu. Těším se také na klasickou hudbu a operu, ty jsem do teď zanedbával.

Čím byste na pořad nalákal diváky?

Na upřímnost ve výpovědích a to jak hostů, tak našich kritiků. O to se budeme snažit nejvíc.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353