Lékařka Helena Máslová: Ideální by bylo rodit v porodním domě

Moderátor Jan Kraus představil ve své televizní show lékařku Helenu Máslovou specializující se na psychosomatickou léčbu. „Psychosomatika vychází z toho, že problémy se zdravím souvisejí s psychikou,“ vysvětlila paní doktorka. Podotkla, že se nakonec začala soustřeďovat na ženské problémy.


„Vy jste zastánkyní domácích porodů, nebo ne? Já o tom pořád čtu a vůbec už nevím,“ rozesmál moderátor diváky. Svěřil se, že pokud by rodil, rodil by doma, protože je plachý. „Problém porodů v nemocnici je v tom, že hodně žen kdysi v pubertě zažilo nějakou nepříjemnost v nemocnici a mají ji od té doby spojenou s bolestí a stresem… Ideální by bylo rodit v porodním domě. Kdyby byla ta možnost u nás, tak ty plaché ženy by měly alternativu a měly by šanci rodit vaginálně, a ne císařským řezem, jak to často končí,“ dodala paní doktorka. Popsala, že pokud porod probíhá přirozeně, tak se žena dostane do změněného stavu vědomí a že jsou dokonce popisovány orgastické porody. „Tak proč jsou kolem toho takové vlny, když to může být taková lahůdka,“ rýpnul si moderátor.
A paní doktorka mu pak popsala, jak pracuje s psychosomatikou. „Jste odpůrkyně užívání léků… Proč? Vždyť jsou to léky, ne?“ zajímal se moderátor. „Některá medicína se bez farmak neobejde, nechci to celé zjednodušovat, že léky jsou na nic. Ale nejprodávanější léky jsou celosvětově antidepresiva a antikoncepce… Nechceme mít depresi a nechceme mít děti – to je charakteristika celé západní společnosti,“ podotkla paní doktorka.


Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání spisovatel Jozef Banáš, lékařka Helena Máslová a modelka XXL Monika Procházková. Proč má Adela Banášová zahnutý nos? Co může žena zažít při porodu? Jak poznají Pražáci Brňáka? Premiéru dalšího dílu druhé série Show Jana Krause uvidíte v pátek 30. března ve 22.10 hodin na Prima family.

Foto: TV Prima / Dagmar Hájková