Komunistický resort, který nebyl nikdy zakreslen do map!

Dokumentární film přináší svědectví o vzniku tajného rekreačního areálu na vltavské přehradě Orlík pro prominentní členy KSČ na začátku šedesátých let Snímek Resort, debutujícího režiséra Martina Hrubého, uvede v premiéře ČT art ve středu 11. října ve 22.55 hodin.

Resort 1

Na projektu stavby rekreačního resortu Vystrkov se podíleli převážně trestanci, a to i z řad architektů. Mezi nimi i architekt Jaroslav Vaculík, otec herce Lukáše Vaculíka, jehož hlas filmem provází. „Táta se nejdříve vyučil zedníkem, potom šel studovat na ČVUT a potom na UMPRUM následně se dostal na stáž do Francie. Když se vrátil, tak pracoval na různých rekreačních objektech na Slapech. Na konci padesátých let byl, tuším, odsouzen za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví,“ říká v dokumentu Lukáš Vaculík a pokračuje: „Zaslechl jsem, že většina kvalitních architektů v té době byla odsouzena na základě vykonstruovaných procesů za účelem přimět lidi, kteří byli ve svém oboru fakt dobří, ke spolupráci v podstatě zadarmo.“

Nechvalná minulost Vystrkova pokračovala i v devadesátých letech, kdy byl objekt koupen firmou Orlík. „Letní resort KSČ u Orlíku je pro mne trojrozměrná kronika politických, ekonomických, sociálních i kulturních zvratů, jež se odehrály v českém prostředí od padesátých let až do současnosti. Letovisko je prostorem dějinného zhuštění, svědčí o kolapsu socialistického snu a zločinnosti komunistické totality, o bujaře nevázaném a neprůhledném kapitalismu devadesátých Let i banálním katalogovém luxusu současnosti,“ říká režisér Martin Hrubý, pro kterého je film diplomovou prací na UMPRUM a zároveň filmovým debutem. „Resort v sobě kombinuje několik kinematografických přístupů, spojuje dokumentární strategie s prvky hraného filmu a využívá již existující filmové dílo. Nečiní si ale nárok podat vyčerpávající a objektivní zprávu,“ dodává Martin Hrubý.

Foto: Česká televize