Když žraloci útočí

Žraloci patří vedle pavouků k nejobávanějším, a zároveň nejvíce fascinujícím živočichům planety. V oceánech a mořích žijí miliony let, jejich přímé setkání s člověkem však často končí útokem, a pokud k němu dojde, mívá pro člověka fatální následky. Proč ale vůbec dochází k útokům žraloka na člověka? Na kloub této strach vzbuzující skutečnosti se budeme snažit přijít celé léto, každý jeho páteční večer.

20180601_104213

Velký bílý žralok (carcharodon carcharias) se vyskytuje většinou v pobřežních vodách. Dosahuje maximální délky přes šest metrů a hmotnosti i více než tři tuny. Pohlavně dospělý bývá až po 26 letech a dožívá se i více než 70 let, což z něj činí jednu z nejdéle žijících chrupavčitých paryb. Patří k nejrychlejším žralokům, může nakrátko zrychlit až na 56 kilometrů za hodinu. Je považován za velmi nebezpečného predátora ve vztahu k člověku, neboť je zodpovědný za nejvíce nevyprovokovaných útoků na lidi mezi všemi žraloky a jako takový byl dlouhodobě systematicky huben námořníky a rybáři. Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti. Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví, smrtelných útoků bývá v průměru jen 1,5 ročně. Živí se především mořskými rybami a savci (zvláště ploutvonožci), v menší míře i plazy a ptáky. Jeho jediným predátorem mimo člověka je kosatka dravá. Je veden jako ohrožený druh, který může v brzké době čelit hrozbě vyhubení.

Celé léto se žraloky:

Od 6. 7. 20.00 – Když žraloci útočí I

Od 27. 7. 20.00 – Když žraloci útočí II

Od 17. 8. 20.00 – Když žraloci útočí III

Když žraloci útočí I (opakování pondělí v 16.00)

Malebné floridské pobřeží bylo odjakživa oblíbenou destinací všech plavců a surfařů. Jenže když během pouhých dvaceti čtyř hodin došlo ke třem útokům žraloka na člověka, po plážích se začal šířit strach. Tvůrci napínavého seriálu vyšetřují, jak k těmto útokům došlo. Proč poklidné pobřežní vody najednou zasáhl krvavý příliv. A jestli se to stane znovu. Seriál se postupně zaměřuje na nejnebezpečnější a nejkrvavější příběhy jako z Čelistí, které se však skutečně staly.

6. 7. – Útoky v Kalifornii

13. 7. – Napadení na Floridě

20. 7. – Panika v ráji

Když žraloci útočí II

Podél celého amerického pobřeží narůstá počet útoků žraloka na člověka. K mnohým z nich dochází rychle po sobě na nových a nečekaných místech. Lidé umírají nebo zůstávají poznamenaní na celý život. Rekreanti, vědci i místní se zoufale snaží odhalit, co způsobilo tento děsivý trend. Jak poznat hrozící nebezpečí? Čeho si všímat? Co když se vaše nadcházející dovolená změní v noční můru? Druhá řada nervy drásajícího seriálu se zabývá temným nebezpečím u pobřeží Virginie a Severní Karolíny, napadeními člověka žralokem, ke kterým došlo v letech 2012 a 2013 na Havaji, a pátráním po odpovědích podél Mexického zálivu.

27. 7. – Teror na Havaji

3. 8. – Nebezpečné mělčiny

10. 8. – Tajemství mexického zálivu

Když žraloci útočí III

Kvůli 600 pozorováním žraloka a třem útokům na člověka se z poklidné turistické destinace, kterou byl poloostrov Cape Cod, najednou stalo místo hrozivých setkání se zubatými dravci. Na Bahamách nedochází k útokům žraloka příliš často. Ale mezi lety 2012 a 2018 zemřelo nebo bylo zmrzačeno 18 lidí! Kdo nebo co za to může? A jak to, že v roce 2015 propuklo na pobřeží Karolíny, kde rády tráví volný čas celé rodiny s dětmi, naprosté žraločí peklo? Třetí řada napínavého »detektivního« seriálu rozebírá tragické události, zjišťuje, jak k nim došlo, a odhaluje proč.

17. 8. – Čelisti v reálu

24. 8. – Noční můra Baham

31. 8. – Zděšení v Karolíně

Foto: TV Prima