Jaký dárek je nejcennější? Napoví pohádka Nejkrásnější dar

Pohádka, kterou si mohou užít opravdu všichni. Takový je Nejkrásnější dar, v pořadí již třetí příběh pro neslyšící, který Česká televize natočila. V hlavních rolích kouzelníka a čarodějnice, jež soupeří o přízeň princezny Nely, se o letošních Vánocích představí herci z brněnského souboru Pantomima S.I.

Nejkrásnější dar_TKN

První vánoční příběh pro neslyšící natočila Česká televize před třemi lety, jmenoval se Vánoční království. O rok později na něj navázala snímkem Nepovedený čert. „Jde o příběhy, v nichž hrají ‚pouze‘ neslyšící herci, ale určitě nejde o pořady ‚pouze‘ pro neslyšící děti, naopak jsou vhodné pro všechny diváky. Postavy sice znakují, ale jejich dialogy jsou dabované, takže výsledek působí jako jakýkoli jiný cizojazyčný film,“ říká režisérka pohádky Alena Derzsiová.

Kouzelník a čarodějnice, které ztvárnili Antonín Zralý a Zlatuše Kurcová, chtějí vyhrát soutěž o nejkrásnější dar pro princeznu Nelu k jejím patnáctým narozeninám. Jejich cíl je zpočátku zištný, v sázce je místo u dvora s bytem a stravou. Postupně však oba zjistí, že možnost podělit se s někým o radost a trápení je mnohem cennější než kdejaký hmotný dar. Ke změně jejich názoru přispěje i Janek, chlapec s čistým srdcem, který princezně nabídne svou lásku. Právě ta je totiž tím nejkrásnějším dárkem, který navíc může darovat každý – slyšící i neslyšící.

Nejkrásnější dar_TKN

Chtěli jsme, aby neslyšící děti měly také svoji pohádku, a to nejenom s tlumočníkem v rohu obrazovky. Mají jinou slovní zásobu, jiné vidění světa a myšlení, a proto jsme chtěli natočit něco, co by jim bylo přizpůsobené. Účelem bylo, aby veškerý text, který vidí ve znaku, znaly,“ popisuje scénáristka Alexandra Vebrová, jež s nápadem přišla. „Je to dárek, z něhož jsme si přáli udělat tradici.“

Článek jsme přeložili do znakového jazyka – podívejte se na video zde:

https://www.youtube.com/watch?v=h6Kio8vzkts

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353