Jak se staví sen – Největší proměna v historii pořadu

Důchodkyně Vlaďka obývá polorozpadlou chatu v trampské osadě u Berounky. Žije zde sama se psem a ven téměř nevychází. Vlastní dcera ji připravila o dům, na svůj život si ale Vlaďka nestěžuje. Co ji však trápí a co sama nezvládne, je žalostný stav jejího bydlení. V chatovém domku je jí zima a dírou ve střeše dovnitř zatéká. S nízkým důchodem a bez naší pomoci by jí stavení zřejmě brzy spadlo na hlavu. Zvládnou designéři největší proměnu v historii pořadu a dokážou postavit celý domek od základů za 14 dní? Nenechejte si ujít finální proměnu premiérové série JSSS. Závěrečnou premiéru nové série Jak se staví sen – extra uvidíte v pondělí 29. dubna ve 21.30 hodin na Primě.

Po 1

Vlaďka je v důchodu. Společnost na chatě jí dělá jen starší pes Dar a občas kamarádka z osady, sousedka Věra. Ta k ní zajde občas na kafe a pomáhá s venčením psa. Vlaďka nikam moc nechodí. Kvůli nemocné noze ujde jen velmi malou vzdálenost. Její svět tvoří pár lidí z okolí. Například u lékaře už nebyla asi patnáct let a v obchodě sedm. Jídlo a vodu jí cca jednou za měsíc doveze doručovací služba obchodního řetězce. Den tráví tak, že vstane, zatopí a zanadává si u kamen jugoslávské výroby, posnídá buchtu, kterou si sama obden peče, a pak vaří a vyšívá. U všeho má puštěnou televizi. Většinou jako kulisu, ale ráda sleduje detektivky. Na dovolené byla na posledy za komunismu.

Po 2

Vlaďka žila s maminkou v malé obci nedaleko Slaného. Tatínek od nich odešel, ještě když byla malá. Ani její manželství nedopadlo dobře. S manželem byla jen do dvou let dcery. Pak mu přišla na nevěru a rozešli se. Dcera zůstala s ní. Vlaďka bydlela v budově bývalého mlýna společně se svojí maminkou a dcerou. V restituci se jí pro maminku podařilo získat zpět i polnosti a rybník. Vlaďka pracovala u Jednoty, na bytovém úřadě, v Prioru jako vedoucí plánu a statistiky, na letišti a pak neúspěšně podnikala. Maminka na tom totiž nebyla moc dobře zdravotně a Vlaďka se o ni starala. Dokonce kvůli tomu si vymyslela takové podnikání, aby byla mamince nablízku. Zařídila si kousek u domu sezónní hospůdku – ze stavebních buněk. Její maminka však přepsala dům na vnučku a ta potom svoji vlastní matku vystrnadila z domu tím, že jí různě znepříjemňovala bydlení. Vlaďka radši odešla a od té doby (už je to více než 15 let) spolu nemluvily. Nemá o ní moc zpráv. Jen ví, že vnoučata asi nemá. Dceři už za tu dobu odpustila. V 57 letech šla do předčasného důchodu a pobírá 9 000 korun. Ušetřit se z toho na něco většího nedá.

Po 3

Vlaďka měla ještě dědictví po tátovi – stavební parcelu v Berouně. Tu prodala a koupila chatu. Jen na pozemku bohužel není voda. Na umývání používá dešťovou vodu, záchod má suchý. Jinak si vodu nosí z obecního vodovodu. Domek nezateplený, a ještě ke všemu má nekrózu kyčelního kloubu. Chodí se psem na procházku, musí si naštípat dříví, všechno obstarat sama a podle ní je to důvod toho, že se stále drží nad vodou. Nejvíc ji jako milovnici tepla trápí zima. Největším snem je tak zateplení objektu, a aby do něj nezatékalo. Má ráda chatařský styl. Přála by si pěknou poličku na vyšívání a na bavlnky. Určitě trvá na zachování stolu po tatínkovi. Ráda by zanechala i svoji postel – matrace jsou sice staré, ale postel je dobrá a vyhovuje jí. Sprcha je asi nedostižné přání. Co na to designéři? Začnou pěkně od podlahy, vlastně od půdy – zbourají a postaví nový domek. Poprvé za osmnáct sérií pořadu promění úplně všechno!

Po 4

A jak se na proměnu dívají designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný?

Hodnocení designérů: Byla to proměna všech proměn. Je to zatím nejrozsáhlejší, největší, nejtěžší a nejbláznivější akce v pořadu Jak se staví sen, v mnoha ohledech pro nás nová a přelomová. Nápad vypořádat se s domkem takto radikálně, tzn. zbourat a postavit nový, se nerodil okamžitě. Napřed jsme chtěli jít cestou oprav, a pak postupně zjišťovali, že to nemá smysl. Myšlenka na postavení nového domku samozřejmě proběhla, ale cesta k jejímu uskutečnění byla následně hodně složitá. Původní stavba nebyla samozřejmě nikdy určena k dlouhodobému bydlení. Problém tak byl úplně všude. Narušená statika, dům bez zateplení, bez vody a odpadu. Chyběla koupelna i WC. To pramenilo z faktu, že nemovitost neměla nikdy řešený přívod vody ani splaškové kanalizace.

Když jsme se rozhodli pro stavbu nového domu, tak největší výzvou bylo samozřejmě vše stihnout. Akce, která trvá normálně měsíce až roky, jsme museli zvládnout za pár dní. Potřebovali jsme neustále dělat dost zásadní rozhodnutí v extrémně rychlém čase. Navíc jsme řešili tentokrát čistě stavební záležitosti, potřebovali jsme rychle vytvořit partu řemeslníků, se kterou běžně nespolupracujeme. Nebylo snadné rychle sehnat všechny potřebné profese a techniku. Samostatnou kapitolou bylo vytváření potřebné dokumentace a jednání s úřady. Vyšly nám velmi vstříc.

Po 5

Nový dům má funkční koupelnu s toaletou, takže jsme zajistili hygienické minimum, které v původním domě úplně chybělo. Vlaďka konečně má vyřešeny základní potřeby moderního bydlení – sociální zázemí, tekoucí teplou vodu, odpady a slušné vytápění. Snažili jsme se samozřejmě vytvořit moderní nadčasovou stavbu, která ale nebude příliš extravagantní a hezky zapadne do okolní zástavby. Dost se vyčistila i zahrada, do dřevníku jsme schovali nejen dřevo, ale i hodně dalších věcí, které se dříve povalovaly bez ladu a skladu po zahradě. Hodně udělaly i nový trávník a přístupové chodníčky. V interiéru jsme se soustředili na to, aby na všechny podstatné věci byl vyřešen praktický úložný prostor a Vladka měla vyřešený dobrý prostor na spaní a milované vyšívání.

Po 8

Domeček je zcela moderní, a to nejen jeho plášť, ale i interiér. Ovšem všechno vychází z tradičního použití dřeva na stavbu domů v této oblasti i při použití dřevěných obkladů uvnitř domu. Klasické palubky jsme nahradili březovou překližkou, která slouží i pro stavbu příček. Na fasádě je užito modřínových latí. Z původního domu nezůstalo nic, ani nábytek, který byl v katastrofálním stavu. Vše jsme nahradili novými úložnými prostory a nábytkem na míru pro maximální využití místa. Vytvořili jsme tak moderní bydlení s prvky skandinávského stylu. Základem je kombinace antracitové barvy, použité zejména na kovových konstrukcích, a jmenované jemné březové překližky. Ani tentokrát jsme se nevzdali naší oblíbené černé, ale základem je dřevo – jsme přece jen na venkově.

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

A to byla poslední premiérová proměna 18. série.

Pred 6

Ještě trocha statistiky závěrem k aktuální sérii:

Celková částka vynaložená na všechny proměny činí za aktuální sérii 7 825 925 Kč, což je nejvíce za celou historii pořadu JSSS. Nejdražší proměna (necelých 1 180 000 Kč) se uskutečnila v posledním dílu – ve Všenorech, kde designéři Andrea s Markem udělali kompletní přestavbu chaty od úplných základů. Nejčastěji se z místností upravoval obývací pokoj (9x), chodba/předsíň (9x) a oblíbená kuchyně (8x).

Sponzoři pořadu věnovali do proměn své produkty za 4,25 mil. Kč, což je také nejvíce za celou historii tohoto pořadu. Z toho nejvíce Montované domky (chatka) – 645 000 Kč, dále Gorenje (spotřebiče) – 596 335 Kč, Phase (sedačky) – 592 121 Kč, Oresi (kuchyně) – 582 865 Kč a Sepos (dveře) – 461 865 Kč, Climax (interiérové a exteriérové zastínění) – 235 951 Kč a následují další důležití partneři pořadu: Podlahy Bohemia, Bonami, Rako, Forbo, ABB, koupelny Elements, Nejlevnější nábytek, Insportline, Gerflor, Reflex, Soliter Parket, Topstone, Zeppelin, Mercedes, Knauf, Wüstenrot, Zahradník a Sigma.

Pred 7

A pokud vám budou fantastické proměny i dojemné příběhy chybět, připomeňte si sny z minulých sérií. Reprízy vašeho oblíbeného pořadu Jak se staví sen uvidíte v květnu každou sobotu a neděli na Prima Love po sedmé hodině ráno a pak v pravé poledne hned dva díly za sebou.

Reprízy na Prima Love:

sobota

neděle

7.30

7.10

12.15

11.45

13.00

12.30

Chcete si také splnit sen o lepším bydlení? Nebo víte o někom se zajímavým příběhem, kdo by si proměnu bydlení skutečně zasloužil? Přihlaste se! Třeba se v další sérii usměje štěstí právě na vás – https://www.iprima.cz/jak-se-stavi-sen/casting-prihlaste-se-do-poradu-jak-se-stavi-sen.

Pred 10 Stavba 3 Stavba 2 Rodina 1

Foto: TV Prima


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353