Jak se staví sen: 50 let spolu, ale pořádný obývák ještě nemáme!

Nejpopulárnější televizní pořad o lepším bydlení a stylovém designu startuje už svou třináctou sérii! Tentokrát jsme se vydali do pražského Suchdola, kde žijí staří rodiče a jejich dcera. Rodiče obývají přízemí, dospělá dcerka horní patro. Mají ještě pejska, zahrádku, spoustu času, zato málo financí na předělání malého obýváčku. Splníme jim sen a změní to, na co 35 let nezbývaly finance? Uvidíte v první epizodě již 13. série v roce 2013.


Nejmladší dcera, třiatřicetiletá Jitka přihlásila své rodiče: „Rodiče oslavili zlatou svatbu a já si uvědomila, že už pětatřicet let bydlí ve stejně zařízeném pokoji. Mají pouze důchod a na rekonstrukci jim po všech potřebných opravách na domku jaksi nezbylo. Za to, co pro nás za celý život udělali, jak nás vychovali a starali se o nás, je toto ideální dárek.“


Obývací pokoj má 20 m2, a přesto se do něj musí vejít takřka vše: jídelní zóna pro celou rodinu, pohodlné sezení a odpočinková zóna s TV, knihovna a úložné prostory. Jak takový prostor přifouknout?
Dosavadní stav interiéru je katastrofický. Vždyť se tu také pětatřicet let nic nezměnilo kromě nové dřevěné podlahy. Stávající elektroinstalace nedostačují, a tak jsou rozvody doháněny prodlužkami. Stávající vypínače jsou v různých výškách a všude je přítomna nesourodá »dekorační veteš«.


Starý nábytek neposkytuje skoro žádné úložné prostory, které manželé zoufale potřebují. Nezbývá ani místo pro společné stolování, když přijede širší rodina s vnoučaty. Stará sedačka je příliš masivní a nepraktická a její tmavá barva opět zmenšuje opticky prostor.


Bude potřeba hlavní obývací místnost prosvětlit, rozjasnit a odlehčit při zachování účelnosti prostoru. Pro maximalizaci úložných prostor vyrobíme vestavnou multifunkční stěnu. Prostor rozdělíme na logické zóny: jídelnu a obývací část s novou pohodlnou sedačkou s více místy na sezení a čtecím koutkem. Naše proměna bude inspirovaná vitalitou a pohotovostí babičky a jejího manžela. I když paní táhne na 70 let, ráda se učí novým věcem, hlavně ovládání moderní elektrotechniky a internetu. Má velkou radost a chuť do života. Proto jsme se rozhodli pro veselou proměnu, plnou barev a moderního, ale pohodlného nábytku. Hlavní barvou bude žlutá, doplněná béžovou, bílou a červenou. Jak proměna dopadne? Budou z ní mít vitální senioři radost?


Témata dílu: Trend ve stolech pro velké rodiny (řešení problému, na který jsme v naší rodině narazili) a sedací nábytek – křesla. Nenechte si ujít startovní díl nové série Jak se staví sen již v neděli 3. března od 18 hodin na Prima family.

Foto: TV Prima