Herci z Modrého kódu jsou připraveni poskytovat první pomoc!

V seriálu televize Prima z lékařského prostředí Modrý kód se to hemží medicínskou terminologií a výkony, vše je ale jen pod vedením odborných poradců, přítomných na natáčení, perfektně zahrané. Jak se ale nedávno mohli přesvědčit návštěvníci prvomájové akce Dermacol Love Day v pražském parku Grébovka, herci už něco z lékařské profese pochytili. A v upevňování znalostí o tom, jak třeba umět poskytovat první pomoc, jim pomáhá i MUDr. Jan Pospíšil – lékař a zdravotnický instruktor Českého červeného kříže (ČČK). Právě tato organizace je garantem kampaně Když jde o život, kterou diváci znají z obrazovek druhé největší komerční televize.

SMALL 004

Osvětová kampaň televize Prima a ČČK s tvářemi Modrého kódu se u veřejnosti setkala s pozitivním ohlasem. Seriáloví hrdinové v bílých pláštích proto nevynechají příležitost, kdy pod vedením odborníků z ČČK mohou dál pomáhat v edukaci veřejnosti a učit se, jak druhým zachránit život. Jedním z velkých propagátorů této kampaně k první pomoci je i jedna z jejích tváří – herečka Kristýna Frejová (seriálová doktorka Ema Vlčková), která už do osvěty zapojila také svou dceru Ráchel. Na akci v pražské Grébovce tak obě nemohly chybět a Kristýna měla radost i z dalších kolegů z Modrého kódu, kteří se k nim připojili. Radost oblíbené osobnosti dělaly i doktoru Janovi Pospíšilovi, který si navíc spolupráci se seriálovými sestřičkami a záchranáři velice pochvaloval: „Je vidět, že mají nějaké zkušenosti, přece jen s tím přicházejí trochu do kontaktu. Určitě jsou šikovnější než lidi z ulice, se kterými se běžně na kurzech vídáme,“ chválil je nakonec.

SMALL 006
Sestra Mirka s tváří Evy Janouškové prozradila, že kdysi už kurz první pomoci absolvovala v rámci dobrovolnictví pro Maltézský řád. Vážnější situace, při které by musela zasáhnout, se jí zatím vyhnula, ale pomáhat už musela. „Nešlo úplně o život, spíš jsem musela pomáhající opravovat, protože dělali opačné úkony, než měli. Představa, že mi někdo má dávat první pomoc, je trošku jako z hororu. Osvěta je v tomto směru proto opravdu hodně důležitá,“ říká usměvavá herečka.

SMALL 005
Povědomí o první pomoci má i mladá herečka Eva Burešová neboli seriálová sestra Petra Horvátová. Věří, že ji nebude muset využít, ale je dobré být připraven. Na stánku Českého červeného kříže se zajímala hlavně o první pomoc u dětí. „Nevěděla jsem například, jak správně držet miminko, když se dusí. Většina lidí by v té situaci asi zmatkovala a chytla ho za nohy hlavou dolů, což je prý špatně,“ prozradila Eva, co nového se naučila.
Vystudovanou zdravotní sestrou je herečka Šárka Vondrová, která se coby sestřička Karolína v seriálu Modrý kód objevuje od jeho začátku. Zkušenosti ze studií kdysi využila při záchraně své malé sestry. „Asi ve dvou letech se stala nehoda, při které se popálila olejem. Tenkrát jsem jí rychle strčila do vany, osprchovala ledovou vodou, strhla z ní flanelovou košilku, zabalila ji do deky a rodiče s ní jeli do nemocnice. Sestřička z oddělení, kam jsem měla nastoupit, mi tehdy říkala, že jsem ji tím rychlým zásahem zachránila před trvalými následky. Možná to bylo tím, že jsem to studovala, tak jsem nezmatkovala a zasáhla okamžitě,“ vzpomíná Šárka po letech na příhodu.

SMALL 003

Ani seriálový záchranář Jakub Štěpán není bez odborných znalostí. Už kdysi absolvoval povinný kurz první pomoci, když chodil do sboru dobrovolných hasičů. Záchranku pak volal jednou k ošklivě vypadající nehodě, která naštěstí neměla větší následky. Instruktáž u Českého červeného kříže si pochvaloval, protože se v tomto směru rád dál vzdělává. „S kolegyněmi ze seriálu jsme se třeba učili, jak zaškrtit ránu, když je rozřízlá žíla, což se může stát. Byl jsem figurant, takže si to na mě kolegyně testovaly. I tak to pro mě ale byl velký přínos,“ řekl.

Sledujte Modrý kód každé pondělí a středu vždy ve 20.15 na Primě.

 

Foto: TV Prima

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353