Exkluzivní premiéra dokumentů Milda a Náš idol Mao

Oslavte První máj na Prima Zoom. Představíme vám z nových úhlů pohledu a ve zbrusu nových dokumentech bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše, kterému je již 95 let, a bývalého předsedu Komunistické strany Číny Mao Ce-tunga. Tyto dva kontroverzní pány vám naservírujeme pěkně za sebou a kdy jindy než na Svátek práce. Divácká účast povinná!

InsideMaoCover

Unikátní premiéry na Prima Zoom:

1. 5. 20.00 – Milda

1. 5. 21.35 – Náš idol Mao

Milda (opakování pátek 4. 5. v 12.55 hodin)

Jako vrcholný představitel Komunistické strany Československa býval Miloš Jakeš nejmocnějším mužem republiky. V současnosti je devadesátníkem, který stále vyvolává silné reakce ve společnosti. Režisér se vydává společně s Jakešem ve stopách jeho života. Od začátků v Baťových závodech až po konečné vyloučení ze strany. Film je proložený dobovými záběry potlačování demonstrací proti režimu a samotný bývalý tajemník je konfrontován s osobnostmi a dědici disentu. Dokumentární portrét ukazuje téměř asketického muže s pevným přesvědčením o správnosti minulého uspořádání státu, které vyhovovalo svou strohostí jeho povaze.

InsideMaosChina_Paul Crook Klassenfoto Mao Peking 1968

Náš idol Mao (repríza v pátek 4. 5. od 14.30 hodin)

V době vrcholného maoismu byla Čína stejně uzavřená a izolovaná jako dnešní Severní Korea. Když na začátku 70. let pootevřela dveře světu, lidé ze západu uvěřili vládnímu výkladu situace a začali nový politický systém idealizovat. Pouze malá skupinka cizinců, kteří vyrostli a žili v Maově Číně, viděla na vlastní oči, jaké hrůzy přinesla jeho tak zvaná kulturní revoluce. Až dodnes zůstali raději potichu. Teprve nyní, vyzbrojeni novým životním přesvědčením, se rozhodli promluvit beze strachu o tom, co během maosimu zažili. Když konečně dostali povolení opustit zemi, šokovaně zjistili, že jejich vrstevníci v Evropě oslavují tyrana a diktátora, před kterým právě uprchli. Levicoví aktivisté ze západní Evropy si tehdy malovali Mao Ce-tunga jako posla ideální utopické společnosti. Jenže mnoho západních maoistů, kteří podnikli exkurzi do Činy, aby si užili revoluci, se vraceli zmatení nebo rovnou zbavení veškerých iluzí. Proč tomu tak bylo? Film Náš idol Mao přináší pravdu o nedávné kapitole čínských dějin.

Foto: TV Prima


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353