Dvořákova Svatá Ludmila rozezní Rudolfinum, Palachovo náměstí i televizní obrazovky

Dnešní den, sobota 15. září, bude patřit jednomu z vrcholů letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha. Na programu je Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila s libretem od Jaroslava Vrchlického, které bude znít nejen Rudolfinem, ale i na náměstí Jana Palacha a v přímém přenosu České televize. Antonín Dvořák složil v díle poctu první české světici, festival Dvořákova Praha jej věnuje symbolicky v den výročí úmrtí svaté Ludmily oslavám 100. výročí samostatné republiky Čechů a Slováků. Svatá Ludmila zazní v původní kompletní verzi v Rudolfinu pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové, slovenské mezzosopranistky Aleny Kropáčkové, tenoristů Richarda Samka a Ondřeje Koplíka a slovenského basisty Jozefa Benciho za účasti České filharmonie a Pražského filharmonického sboru v čele s Lukášem Vasilkem.

Knezikova_15A0258_foto_pavel_hejny_hires_m

Koncertu bude na náměstí Jana Palacha předcházet od 17.30 hodin zdarma přístupný komponovaný program s hudebními vstupy, představující mimořádné dílo Antonína Dvořáka Svatou Ludmilu, ale i různé historické souvislosti. Návštěvníci se mohou těšit na rozhovory s vystupujícími sólisty či dirigentem Jakubem Hrůšou, ale i muzikologem Davidem Beveridgem, biskupem Václavem Malým, historiky Janem Roytem Milenou Bártlovou. Již v přímém přenosu zahájí hlavní program společný zpěv české a slovenské státní hymny. Koncert bude živě přenášen na náměstí před Rudolfinem, kde se ke zvuku z Rudolfina živě přidá bezmála 250 zpěváků z pěveckých sborů z Čech i Moravy. Vystoupí například Pražský smíšený sbor, Brněnský akademický sbor nebo olomoucký Akademický sbor Žerotín.

Koncert uvede v přímém přenosu od 20 hodin ČT art a bude možné jej zhlédnout i na webových stránkách České televize nejen na území České republiky ale i v zahraničí na www.ceskatelevize.cz/porady/12097587741-antonin-dvorak-svata-ludmila/. Například dvořákovská společnost Dvorak American Heritage Association v New Yorku připravila veřejnou projekci Svaté Ludmily. Záznam koncertu nabídne následně svým posluchačům i Český rozhlas Vltava 28. září.

Duchovní tvorbě Antonína Dvořáka je věnován i nedělní koncert 16. září, kdy zazní v Rudolfinu Lužanská mše. Tu v málo prováděné Dvořákově verzi pro varhany a smyčce určené právě pro Rudolfinum nastudoval na objednávku festivalu dirigent a varhaník Stephen Cleobury s českými sólisty, britským Orchestra of the Age of Enlightenment a anglickým sborem Choir of King’s College, Cambridge. Sólisty večera jsou Pavla Vykopalová, Markéta Cukrová, Aleš Voráček a Roman Hoza.

Jakub Hrůša by Zbynek Maderyc_m

Svatá Ludmila je velkým hudebním obrazem o přijetí křesťanství v českých zemích. Světová premiéra proběhla v říjnu 1886 na hudebním festivalu v Leedsu, který si po Dvořákově triumfu s oratoriem Stabat Mater skladbu „s biblickým námětem“ objednal. Mistr objednávku přijal, trval však na tématu z české historie. Libreto inspirované životem jedné z nejvýznamnějších českých světic, sv. Ludmily, vytvořil na Dvořákovu žádost přední český básník Jaroslav Vrchlický, který v něm využil i text nejstarší známé duchovní písně v českém jazyce Hospodine pomiluj ny. Klíčovým dramaturgickým momentem je v díle propojení křesťanské symboliky s rovinou vlastenectví, tedy dvě témata, která měla pro Dvořákův duchovní svět zásadní význam. „Chceme uctít 100. výročí republiky velkým Dvořákovým dílem, v němž se snoubí jeho pokora, víra a neokázalé vlastenectví se schopností vidět dále za obzor nejbližších humen, vnímat svět a obohatit jej hudbou, která je bytostně národní a zároveň všechny hranice přesahuje,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Program venkovní scény:

moderuje Jiří Václavek

17.00 – 17.30

Projekce

17.30

Zahájení moderované části programu

17.30 – 18.00

DVOŘÁKOVA PRAHA 2018

rozhovor s uměleckým ředitelem festivalu Markem Vrabcem

PRAŽSKÝ SMÍŠENÝ SBOR, JIŘÍ PETRDLÍK sbormistr

hudební vstup

MONUMENTÁLNÍ ORATORIUM SVATÁ LUDMILA

rozhovor s muzikologem Davidem Beveridge o historii vzniku oratoria

18.00 – 18.30

RICHARD SAMEK: MRTVÝ MILÝ A PŘEMYSLOVEC BOŘIVOJ

rozhovor s tenoristou Richardem Samkem, sólistou ve Svatebních košilích a Svaté Ludmile

PRAŽSKÝ SMÍŠENÝ SBOR, JIŘÍ PETRDLÍK sbormistr

hudební vstup

O PROVEDENÍ SVATÉ LUDMILY NA NÁM. JANA PALACHA

rozhovor se sbormistrem Jiří Petrdlíkem, který bude řídit na nám. J. Palacha 250 sboristů

KNĚŽNA SVATÁ LUDMILA

rozhovor s historikem Janem Roytem o historickém významu kněžny Ludmily

18.30 – 19.00

SVATÁ LUDMILA OČIMA JAKUBA HRŮŠI

videorozhovor s dirigentem Jakubem Hrůšou

ZÁVĚREČNÝ KONCERT KOMORNÍ ŘADY

rozhovor s violoncellistou Petrem Nouzovským

PETR NOUZOVSKÝ violoncello

hudební vstup

ANTONÍN DVOŘÁK III: VYZNÁNÍ V F DUR

rozhovor s ředitelem festivalu Robertem Kolářem o mecenášství

19.00 – 20.00

100 LET REPUBLIKY: OSMIČKOVÉ ROKY

rozhovor s historičkou Milenou Bártlovou

KNĚŽNA LUDMILA – PRVNÍ ČESKÁ SVATÁ

rozhovor s Václavem Malým, římskokatolickým duchovním a pomocným biskupem pražským

20.00

ANTONÍN DVOŘÁK: SVATÁ LUDMILA

250 sboristů se na nám. Jana Palacha připojí k živému přenosu koncertu z Dvořákovy síně Rudolfina, předcházet bude společný zpěv české a slovenské hymny

Pražský smíšený sbor (Praha), sbormistr Jiří Petrdlík
Vysokoškolský umělecký soubor UK (Praha), sbormistr Jakub Zicha
Brněnský akademický sbor (Brno), sbormistr Pavel Šnajdr
Akademický sbor Žerotín (Olomouc), sbormistr Pavel Koňárek
Ars Brunensis Chorus (Brno), sbormistr Dan Kalousek
Nová česká píseň (Plzeň), sbormistr Jaroslav Pleticha
Komorní sbor českých muzikantů (Plzeň), sbormistr Martin Červenka
Pěvecký sbor ČVUT (Praha), sbormistr Jan Steyer
Karlovarský pěvecký sbor (Karlovy Vary), sbormistr Jan Rezek

Festival Dvořákova Praha s úctou pečuje o odkaz jednoho z největších světových skladatelů a vedle notoricky známých Dvořákových děl staví i díla méně známá a zřídka uváděná. Hlavní festivalová programová řada Dvořák Collection patří druhým rokem Dvořákovým dílům pro sbor a orchestr. Během dalšího programu zazní díla i mnoha dalších velikánů několika staletí od Wolfganga Amadea Mozarta přes Johannese Brahmse, Claude Debussyho až po zmiňovaného Leonarda Bernsteina či Oliviera Messiaena. Do Prahy v letošním roce ještě zamíří londýnský Orchestra of the Age of Enlightenment, po dvouleté přestávce se vracející Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a okouzlující Bernardou Fink. V čele hvězdných sólistů letošního ročníku stojí bezesporu famózní klavírista Krystian Zimerman. Zaujmou jistě i výteční klavíristé mladších generací Jevgenij Kissin či Valentina Lisitsa. Komorní koncerty letos probíhají pod kuratelou izraelské klarinetistky Sharon Kam. S vybranými umělci nabízí festival diskusní setkání po potlesku moderovaná Jiřím Vejvodou.

Více infa: www.dvorakovapraha.cz

Hlavním centrem festivalu je Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vstupenky na všechny koncerty je možné koupit na www.dvorakovapraha.cz, ve festivalovém Informačním centru v Rudolfinu (za hlavním vstupem v prvním zádveří vlevo) a v síti Ticketpro. Festival nabízí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

Foto: www.dvorakovapraha.cz