Dokument Češi v krizi v poločase

Globální krize zasáhla celý svět – všechno a všechny. Nad tím, co nám přinesla, co nám vzala a jak nás změnila, se zamýšlí režisér Pavel Doležal v dokumentu Češi v krizi v poločase, jehož premiéru odvysílá ČT2 a ČT HD ve čtvrtek 27. října od 20 hodin.


Na takovou hospodářskou a finanční krizi nebyl nikdo připraven a nikdo ji také neočekával. Krize se totiž podle současného ministra financí Miroslava Kalouska vymkla všem myslitelným předpokladům. Filozof Václav Bělohradský si zase není zcela jistý, zda to, o čem hovoříme, je opravdu krize. Oproti němu politolog Petr Robejšek, působící v Německu, zastává názor, že současná krize je ve svém přiostření tak masivní, že by to s námi mělo otřást. Světově známý ekonom Milan Zelený zase zdůrazňuje, že nejde o jednu krizi, ale že krizí, které dnes prožíváme, je několik: finanční, ekonomická, zaměstnanecká a další. Podle bývalého prezidenta Václava Havla jde o typický projev modernistické pýchy těch expertů, kteří dříve tvrdili, že existuje tisíc pojistek, aby krize nevznikla. Navzdory jejich tvrzením zde problém je.


Zatímco názory intelektuálních špiček se rozcházejí, mnoho českých rodin důsledky krize pociťuje na vlastní kůži. Krize zamlžila mnohým lidem další životní perspektivu, posílila v nich pocity bezradnosti a beznaděje. Život v některých obcích a městech jako by se zastavil. Ze západočeského Stříbra odešel významný zaměstnavatel, prudce stoupla nezaměstnanost a následně se dostavil i pád drobných živnostníků. Restaurace a obchody zejí prázdnotou. Starosta si ráno koupil cigarety v konzumu, který má otevřeno poslední den, protože lidé nemají peníze, nic nekupují a majitel tudíž musí obchod zavřít. Podobná atmosféra vládne i v Jeseníku, odkud se odstěhoval donedávna ještě oděvní gigant OP Prostějov. Hlas lidu často reprezentuje toto zoufalství. Muž se sklenicí piva sugestivně vykřikuje do kamery, že smyslem toho všeho je dohnat lidi k tomu, aby skoncovali se svými životy, protože se aspoň ušetří na důchodech.


Ať je tomu tak či nikoliv, jisté je, že dominantním znakem dneška je opět nejistota. Svět a život se nám díky krizi mění pod rukama. Víme o tom? Tušíme, co bude dál? Když změny přicházejí postupně, ani si je pořádně neuvědomíme. Teprve s delším odstupem zaregistrujeme, že je něco jinak.
Repríza dokumentu Češi v krizi v poločase na ČT2 a ČT HD ve čtvrtek 3. listopadu od 10.40 hodin.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353