Dobrodruh vtrhne na televizní obrazovky

V novém cestopisném dokumentárním cyklu České televize Dobrodruh se divákům představí Adam Lelek. Adam své cestování založil na tom, že pokud chce danou zemi poznat, musí v ní nějakou dobu i žít. Má tak šanci poznat domorodce, na vlastní kůži si zkouší, jak se místní lidé živí, jak pracují, jaké jsou jejich zvyky a obyčeje, co jsou místní pochoutky. Jeho zkušenosti z Etiopie, Číny, Ekvádoru, Papui Nové Guineje i z Galapág budou moci diváci České televize sledovat od středy 4. března vždy ve 21.25 hodin na ČT2.

Dobrodruh_08_Lelkova_20150203_20405626
Dobrodruh je rádce pro začínající i zkušené cestovatele. Dokumenty jsou natočeny ve stylu reality show, kdy průvodce Adam Lelek při cestách po exotických zemích řeší každodenní problémy spojené s cestováním. Divák tak získá představu o místní dopravě, jídle, ubytování, o tom, co je čeká při setkání s domorodci a jejich kulturou, jak se chovat k nebezpečným zvířatům a která exotická místa v dané zemi má smysl navštívit. „Velmi často jsme se buď já, nebo členové mého štábu dostávali až na hranice vlastních možností a často jsme museli překonat sami sebe,“ říká Adam Lelek, který je současně i režisérem série.

Dobrodruh_06_Lelek_20150203_20211507
„Adam Lelek vždy odjíždí s nějakým cílem, který si před cestou stanoví. Něco se mu splnit podaří, někdy to úplně nevyjde, ale to k cestování patří. V Dobrodruhovi bude vidět, že v dané zemi nebyl nikdy jen na »skok«, ale že se ji vždy snaží poznat hlouběji a objevit méně známá místa. Dokumentární cyklus Dobrodruh je výjimečný v tom, že Adam cestuje jen v malém štábu, většinou jen s kameramanem. Všechny těžkosti si tak musí vyřešit sám. Díky tomu můžeme získat obrázek o tom, co by nás v dané zemi při individuální turistice asi čekalo, jak vypadají místní komunikace, hotely, jídlo, domorodí obyvatelé i památky,“ říká kreativní producentka České televize Jana Škopková, v jejíž tvůrčí producentské skupině Dobrodruh vzniká.

Dobrodruh_08_Lelkova_20150203_20407848
Na svých cestách Adam Lelek nechce být pouhým pozorovatelem. S místními lidmi se snaží žít a někdy i pracovat. V Africe se tak třeba pustí do sbírání čaje, v oblasti solných plání si vyzkouší, co obnáší výroba solných kvádrů a jaká je denní práce lidí, žijících na trvale nejteplejším místě na zeměkouli. V Jižní Americe se pak pokusí chytit kajmana, vynést síru ze sopouchu doutnající sopky nebo na čínském tržišti ochutnat všechny místní speciality. Při svých cestách však také hledá mizející obřady místních lidí. Celé týdny projíždí Madagaskar, aby se mohl zúčastnit rituálu famadihana. Tento starobylý zvyk místních se váže k víře, že ke komunikaci se zemřelými stačí vyndat a očistit jejich ostatky z hrobu a odvézt je na velkou rodinnou oslavu, při které nesmí chybět jídlo, pití, hudba a tanec. „Ani jemu se ale nevyhýbají problémy. Zraní se u Papuánců a musí svou misi zkrátit. Je svědkem situace, kterou by jistě nechtěl zažít nikdo z nás, místního válečníka uštkne černá mamba. Zabere na to vývar ze zabité krávy nebo sérum? Adam je připraven na všechny cestovatelské zážitky,“ říká dramaturgyně Jaromíra Hüttlová.

Dobrodruh_06_Lelkova_20150203_20214389

 

Adam Lelek: Nebojte se a cestujte

Adam Lelek se narodil v roce 1975 a je dobrodruh každým coulem. Jako fotograf a dokumentarista vedl za posledních patnáct let více než šedesát expedic do nejodlehlejších koutů světa. Navštívil téměř šest desítek zemí pěti kontinentů a strávil v nich v součtu více než pět let života. Fotografie z cest často publikuje v geografických magazínech. Věnuje se také podpoře vzdělávání, v roce 2003 založil unikátní vzdělávací projekt Planeta Země 3000.

Co vás na natáčení Dobrodruha bavilo vůbec nejvíc?
V průběhu dobrodružných chvil mě baví zvýšená míra adrenalinu a poté, co všemi překážkami úspěšně projdu, tak obrovská úleva a radost z toho, že jsme to dokázali.

Existuje nějaká věc, bez které nikdy a za žádných okolností necestujete?
Takových věcí je několik. Jako jedna za všechny mě napadají multifunkční kleště, které mi mnohokrát vytrhly trn z paty. Opravit se s nimi dá téměř cokoli. A také například klíče od bytu. Když je mám u sebe, mám tak nějak pocit, že se z cesty vždy vrátím domů v pořádku.

Jakou nejextrémnější situaci jste během natáčení Dobrodruha zažil?
Extrémních situací bylo mnoho. Naposledy, při natáčení v Etiopii, když zvukař Roman dostal v poušti, kde se nám navíc rozbilo auto, extrémní úžeh. Věděl jsem, že pokud se nám ho během několika málo minut nepodaří zchladit, což je ve více než 50 °C ve stínu téměř nemožné, může zemřít. Naštěstí jsme se dostali do vesnice, kde se z čista jasna objevila klimatizovaná Toyota, která mu pravděpodobně zachránila život. Nahnáno jsem měl taky v Ekvádoru, kde jsem při natáčení zapadl s autem na lávovém poli pod právě vybuchující sopkou. V místě, kde před patnácti lety byla lávou zalita celá vesnice. Věděl jsem, že v případě, že ze sopky láva opět vyteče, nemám šanci se z tohoto místa dostat. Ve Vietnamu se mě snažil nožem pobodat taxikář, na Papui uprostřed pralesa daleko od civilizace jsem si tak nepříjemně poranil žebra, že jsme měli podezření na proraženou plíci. Při natáčení Dobrodruha skutečně nebylo o extrémní zážitky nouze.

Máte své oblíbence či vzory mezi cestovateli?
Vzorů obecně v mém životě moc nemám, vždycky jsem šel spíš vlastní cestou. Všichni však, kdo v cestování a nejenom v něm něco dokázali, mají můj obrovský obdiv. I když teď mě jedno jméno napadá. Eduard Ingriš. Člověk, který díky své urputnosti mimo jiné dokázal, stejně jako Thor Heyerdahl, přeplout na voru z Peru do Polynésie.

Jakou jednu radu byste dal začínajícímu cestovateli, který se chce vydat do neznáma na vlastní pěst?
Nebojte se a cestujte. Někdy to sice může působit dojmem, že nebezpečí čeká na každém kroku, ale opak je pravdou. Cestování člověku rozšíří obzory a věřte, že krásných zážitků bude mnohonásobně víc, než těch nepříjemných.

V seriálu cestujete prakticky sám, pouze s kameramanem a zvukařem. Dovedete si ale užít i skupinové výlety s přáteli? Kdy jste se takto naposled někam vydal?
Dovedu a moc. Pokud mi to čas dovolí, jezdím s přáteli na vodu, na hory nebo na jiné společné akce. 

 

 

Anotace jednotlivých dílů

Dobrodruh_08_Lelek_20150203_20404670
Etiopie
Cesta do Etiopie je náročná. Z hlavního etiopského města Addis Abeba směřuje cestovatel Adam do tajuplné krajiny Danakilské prolákliny. Spalující žár, dusno, náročný výstup k lávovému jezeru Erta Ale, to vše je pro Adama na cestě hodně vysilující. Pohled do nitra rozžhaveného kráteru je však fascinující. Návštěvou obávaného kmene Mursi na jihu Etiopie si Adam plní další ze svých cestovatelských snů. Mursijské ženy si na důkaz krásy vkládají hliněné talířky do spodního rtu. Muži tohoto kmene jsou statnými válečníky, z jejichž pohledu jde strach.

Dobrodruh_05_Lelek_20150203_40401074

Papua
Tajuplný ostrov Nová Guinea, na který se tentokrát cestovatel Adam vydává, je divokým světem, ve kterém žijí mnohé přírodní národy. Některé z nich stále praktikují kanibalismus. Výprava do těchto odlehlých míst, kde se čas zastavil v době kamenné, si žádá náročné přípravy. Cesta ke kmeni Korowaiů totiž trvá několik dní, během kterých musí cestovatel Adam absolvovat náročný přesun malým misionářským letadlem, dlouhou plavbu dřevěnou kánoí a vysilující chůzi divokou a neprostupnou džunglí. Rodina Korowaiů Adamovi ukazuje způsob života i získávání potravy. Setkání se skutečnými lidojedy probíhá první den v přátelském duchu. Expedice na Novou Guineu je však plná nečekaných zvratů.

Dobrodruh_07_Lelek_20150203_10400467

Madagaskar
Cílem cestovatele Adama je tentokrát ostrov Madagaskar, na kterém by se rád zúčastnil vzácného pohřebního rituálu famadihana. Být jeho součástí však vyžaduje trpělivost, notnou dávku štěstí a také sympatie pořádající rodiny. V průběhu této ceremonie dochází k vyjmutí ostatků zesnulého předka. Kdy a kde se obřad koná, nikdo předem neví. I cesta za poznáním tajemného aye-aye je plná nástrah, výmolů, bláta, nevyzpytatelných přívozů a děravých mostů. Adam tak musí zdolat nefalšované silniční peklo. Čtvrtý největší ostrov světa je prostě jedno velké dobrodružství.

Dobrodruh_03_Lelek_20150203_10501335

Mexiko
Výborné jídlo, fascinující památky a především tajuplný podvodní svět Mexických Cenot jsou hlavními důvody, proč se cestovatel Adam vydává do Mexika. V Mexico City mu štěstí na cestě popřeje domorodá šamanka, energii prastarých civilizací načerpá na chrámovém komplexu v Palenque, posilní se výbornými tacos a quesadilla a podnikne dlouhou cestu až na poloostrov Yucatán. V Playa del Carmen totiž začíná velké podvodní dobrodružství. Mayské legendy praví, že mexické Cenoty jsou vstupem do podsvětí. Potopit se a prozkoumat jeskyně v mořské hloubce si žádá notnou dávku odvahy.

Dobrodruh_07_Capek_20150203_10404522

Čína
Cestu po Číně zahajuje Adam ochutnávkou tradičních i velmi exotických pokrmů. Jak asi chutnají škorpióni, mořské hvězdice, švábi? Přelidněné je v Číně téměř vše a nejinak je tomu v Pekingu. Když si však člověk přivstane, může být i na Velké čínské zdi úplně sám. Klid a sílu nachází cestovatel Adam v Tibetu a Himálajích. Pohled na nejvyšší horu světa Mount Everest jej dojímá.

Dobrodruh_03_Lelkova_20150203_10505340

Ekvádor
K dosažení cíle, chytání kajmanů holýma rukama, vede dlouhá a místy strastiplná cesta napříč Ekvádorem. Cestovatel Adam poznává život v drsných Andách. Navštíví místní indiány v jejich přístřešku, na tržišti ochutná nejednu dobrotu a pozná nevlídné pohledy starousedlíků. Na vlastní kůži prožije výbuch sopky Tungurahua. Dostane se i do prekérní situace, kdy s autem pod vybuchující sopkou zapadne. Cesta pestrým světem amazonských pralesů vrcholí na laguně Limonchocha chytáním kajmanů holýma rukama.

Dobrodruh_06_Lelkova_20150203_20211366

Keňa
Keňa – to není jenom safari a bílé pláže lemující východní pobřeží země. Cestovatel Adam během putování po tomto východoafrickém státě na vlastní kůži poznává, jaké je to být sběračem lístků na čajové plantáži nebo jak těžký je život v největším keňském slumu Kibera. Cesta do Keni se samozřejmě neobejde bez návštěvy některého z tamějších významných národních parků. Pozorování divokých lvů, vznešených slonů, elegantních žiraf i nebezpečných hrochů ze vzdálenosti několika metrů je přece jen nezapomenutelným zážitkem. Stejně tak jako cesta po místních nezpevněných komunikacích, poznání dnešního života Masajů nebo setkání se zdejšími dětmi.

Dobrodruh_01_Capek_20150203_10601087

Indonésie
Indonésii tvoří přes 17 000 ostrovů a ostrůvků a je jedním z nejpestřejších míst světa. Přesvědčí se o tom i cestovatel Adam. I když je sestup do kráteru vulkánu Kawah Ijen velmi nebezpečný, vstoupit do Žlutého pekla a poznat, jak místní tradičním způsobem těží čistou síru, je pro něj neodolatelné. Vzrušující je i setkání s orangutany a kahau nosatými na Kalimantanu, poznání národního parku Tanjung Puting i seznámení s krvavými pohřebními ceremoniemi kmene Toraja.

Dobrodruh_06_Lelek_20150203_20211507

Galapágy
Galapágy lákají nejednoho cestovatele. Cestovatel Adam však tuto výpravu pojal po svém. Rozhodl se toto souostroví ležící 1000 km od ekvádorských břehů prozkoumat na vlastní pěst. Jeho výchozím bodem na Galapágách se stává Puerto Ayora. Od samého začátku pobytu se zde setkává s mnohými vzácnými zvířaty. Objektivu kamery tak neuniknou leguáni mořští, želvy sloní ani celá řada dalších jedinečných živočichů, za nimiž se Adam vydá do nitra ostrova Isla Isabela. Zajímavý je i průzkum podvodního světa, včetně setkání se žraloky.

Dobrodruh_02_Lelek_20150203_40220549

Peru
Z hlavního města Peru Limy se cestovatel Adam vydává autobusem do města Cuzco. Na cestě v Andách ochutná tradiční grilované morče. Ve výšce 3 300 metrů vyzkouší s místními obyvateli tradiční těžbu soli. Výhled na vrcholky And je z tohoto místa úchvatný. Zajímavý je také život na rákosových ostrovech jezera Titicaca. Na cestě po jihoamerickém Peru neopomíjí ani symbol této země – monumentální ruiny kultovního města Machu Picchu.

 

Foto: Česká televize