Debutující režisér Mádl aneb Filmové centrum ČT vrací návštěvníky do kin

Mádl, Zelenka, Krobot, Nellis, Špaček, Pavlásková, Sommerová, Tuček, to jsou jen někteří z režisérů, se kterými Filmové centrum České televize spolupracuje v roce 2014 na jejich nových snímcích.


Od svého vzniku v létě 2012 vybralo Filmové centrum České televize k realizaci padesát dva filmů z více než tří set nabídnutých námětů. „V loňském roce Filmové centrum představilo krátký film Strach, snímek Můj pes Killer, Líbánky, Revival a několik dalších projektů, které získaly pozornost diváků i mezinárodních porot. Spolupracuje přitom nejen s osvědčenými tvůrci, ale podporuje i nové talenty a režisérské debuty. Letos bychom tak měli do distribuce nabídnout přes dvacet nových hraných i dokumentárních filmů. Začínáme rovněž pracovat na Hrabalově Krasosmutnění, což je první projekt, který vychází ryze z aktivní dramaturgie našeho týmu ve Filmovém centru,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Mezi třinácti chystanými hranými snímky Filmového centra ČT se objeví například tři celovečerní režijní debuty známých herců. Miroslav Krobot nabídne ve filmu Díra příběh hospodské Maruny, jejíž úsilí najít si partnera se proplétá s osudy osazenstva místní hospody i dvou lesních dělníků. Jiří Mádl se zase podle vlastního scénáře pustil do snímku Pojedeme k moři, který je vyprávěný pohledem jedenáctiletého Tomáše a jeho kamaráda, kteří se s vlastními kamerami pouštějí do pátrání, na jehož konci je velké rodinné tajemství. Za nedlouho se do kin dostane také snímek Krásno Ondřeje Sokola, na kterém se Filmové centrum České televize rovněž podílelo.


Ve vývoji je v tuto chvíli i trojice dalších projektů: Petr Zelenka ve svém novém filmu vykresluje až autisticky uzavřeného muže, který se o okolní svět příliš nezajímá. Když však otevře oči, vidí kolem sebe nespravedlnost a rozhodne se s tím něco dělat. U Zelenky by mělo jít o neobvyklý formát, film se profiluje jako politicky angažovaný thriller a o politiku půjde i v dalším připravovaném projektu. Snímek Advokát, který je adaptací románu Václava Lásky, totiž vypráví příběh o propuštěném policistovi, který se stává advokátem, aby mohl dopadnout ty, na které policie nemůže. Zcela jiný žánr pak představuje vláčilovská roadmovie Křižáček z období dětských křížových výprav. Tento film již získal prestižní cenu Eurimages Development Award za nejlepší připravovaný projekt.

Další připravované koprodukční filmy jsou:
Vejška (r. Tomáš Vorel)
Andělé (r. Alice Nellis)
Fotograf (r. Irena Pavlásková)
Rodinný film (r. Olmo Omerzu)
Koza (r. Ivan Ostrochovský)
Rukojmí (r. Juraj Nvota)
celovečerní animovaný snímek Malá z rybárny (r. Jan Balej)
My2 (r. Slobodanka Radun)
Parádně pokecal (r. Tomáš Pavlíček)
Vyzpytatelné cesty (r. Vít Zapletal)

Trabantem kolem světa a se Šmejdy do zákulisí
Filmové centrum České televize spolupracuje s tvůrci i na řadě dokumentárních snímků. Ve Fenoménu Šmejdi, určeném pro televizní obrazovku, Silvie Dymáková reaguje na dění, které vyvolal její původní snímek o předváděcích akcích. Mapuje celou sérii událostí, které vedly až ke změně legislativy, a snaží se tak odpovědět na otázku, jestli i jedinec může měnit svět k lepšímu. Politické téma prorůstá i chystaným dokumentem Benjamina Tučka Plán, který se věnuje problémům obklopujícím územní plánování v našem hlavním městě.
První českou cestovatelskou docureality Trabantem až na konec světa natočil tým nezávislých cestovatelů, který s minimálními prostředky podnikl to, o čem mnozí sní, ale málokdo si to troufá uskutečnit. Režisér Dan Přibáň ve filmu sledujícím cestu žlutých trabantů a jedné motorky napříč celou Jižní Amerikou a spojuje prvky reality show s ojedinělými cestovatelskými zážitky.

Další chystané dokumentární filmy:
Hoteliér (r. Josef Abrhám ml.)
Dobrý řidič Smetana (r. Vít Klusák, Filip Remunda)
DK (r. Bára Kopecká)
Olimpiade (r. Petr Václav)
Magický hlas rebelky (r. Olga Sommerová)
Felvidék (r. Vladislava Plančíková)
Čínsko-česko (r. Saša Dlouhý).

Foto: Česká televize