ČT24: Wintonovy vlaky – živě z vernisáže výstavy

Přímý přenos z vernisáže ojedinělé výstavy Wintonovy vlaky na pražském Vyšehradě odvysílá zpravodajská ČT24 v sobotu 21. května od 16.30 hodin. Wintonovy vlaky – expozice unikátních fotografií a dokumentů o životě dětí, které před plynovými komorami zachránil Nicholas Winton, a o historii, ze které se lidstvo dosud nedokázalo poučit. Ojedinělá výstava proběhne souběžně na Vyšehradě a v srdci Londýna – Liverpoolském nádraží.


V přímém přenosu z Vyšehradu vystoupí autor výstavy Wintonovy vlaky, fotograf a režisér Jaroslav Brabec, »Wintonovo dítě«Asaf Auerbach a předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová. Výstavu spoluzahájí velvyslankyně Velké Británie v ČR Sian MacLeod, jejíž úvodní projev si poslechnou i diváci živého vysílání. Stanou se také svědky mimořádné události, kdy české »Wintonovy děti« z Prahy poblahopřejí Siru Nicholasi Wintonovi (*19. května 1909, Londýn) k jeho 102. narozeninám.
Hostem moderátorky Barbory Kroužkové ve studiu bude autor knihy Proč holocaust Jan Horník. Součástí speciálu budou také příspěvky vytvořené z unikátních fotografií a rodinných dokumentů českých »Wintonových dětí«.
V sobotu 21. května uvede hlavní zpravodajská relace Události na ČT1 a ČT24 také reportáž o průběhu výstavy Wintonovy vlaky přímo na londýnském Liverpoolském nádraží, kterou má osobně zahájit Sir Nicholas Winton. Účast přislíbili i herec Jeremy Irons, filmový producent Barney Reisz nebo »Wintonovo dítě« Lady Milena Grenfell-Baines.


Nicholas Winton zachránil 669 českých židovských dětí, když jim těsně před vypuknutím 2. světové války umožnil odjet speciálními vlaky z Československa do Anglie. Svým odvážným činem se nikdy nechlubil. Svět o něm dozvěděl až na konci 80. let z řady filmů a dokumentů.
V roce 1997 našel režisér Matej Mináč v knize Perličky dětství Věry Gissingové zmínku o záchraně českých dětí, které byly odvezeny do Anglie a vychovány adoptivními rodiči. Příběh ho velmi zaujal. Zakomponoval jej do filmu Všichni moji blízcí (1999, koprodukční film ČT, scénář Jiří Hubač). Poté natočil v koprodukci s Českou televizí dokument Síla lidskosti – Nicholas Winton (2001) a distribuční dokument Nickyho rodina (2010), jehož letošní světové premiéry (20. ledna) v Praze se osobně zúčastnil i Sir Nicholas Winton.
Sedmdesát let po vypravení záchranných vlaků vyrazil roce 2009 ve spolupráci s Českou televizí po stejné trase historický expres Winton Train. A v něm řada z pamětníků, kteří jí projížděli ještě jako děti, aniž by měli tušení, že jejich rodiny najdou smrt v nacistických vyhlazovacích táborech. V Londýně je narozdíl od prvního příjezdu čekalo bouřlivé přivítání, ale také tehdy stoletý Nicholas Winton, který se pro mnohé z nich stal náhradním otcem.


O dva roky později se na Liverpoolské nádraží vrací neobyčejná výstava Wintonovy vlaky, aby seznámila návštěvníky s nezveřejněnými snímky a dokumenty ze života Nicholase Wintona, ale především jím zachráněných dětí.

Foto: Česká televize