ČT připomene 21. srpen: Invaze 1968, Magický hlas rebelky i speciál Historie.cs

Česká televize do vysílání připravila pořady, které se z různých úhlů vracejí k srpnovým událostem před sedmačtyřiceti lety. Vedle jedinečného dokumentu Josefa Pazderky, který roky shromažďoval výpovědi přímých svědků i účastníků invaze, do programu zařadila dokumentární portréty Karla Kryla a Marty Kubišové nebo nové vydání Historie.cs.

Ceske stoleti_Musime se dohodnout
Druhý program České televize nabídne v sobotu 21. srpna v hlavním vysílacím čase nejprve televizní film Musíme se dohodnout z autorské série Pavla Kosatíka a Roberta Sedláčka České století. Snímek mapuje cestu československé delegace na jednání do Moskvy až k podpisu takzvaných Moskevských protokolů. Na filmové ztvárnění jednoho z klíčových okamžiků našich moderních dějin pak navazuje dokument Josefa Pazderky Invaze 1968. Ruský pohled. Josef Pazderka pro svůj snímek shromažďoval archivní materiály a výpovědi svědků i účastníků invaze v době svého působení na postu zahraničního zpravodaje ČT v Moskvě. Mezi jeho respondenty tak nechybí například sovětští velitelé invazních vojsk, důstojníci, řadoví výsadkáři, sovětští novináři sledující události přímo v Praze i ruští disidenti, kteří za protest proti invazi strávili roky ve vyhnanství a psychiatrických léčebnách. Reflexi tehdejších událostí nabídne exkluzivně i poslední sovětský prezident a tvůrce perestrojky Michail Gorbačov.

Ceske stoleti_Musime se dohodnout_2
Tematický večer na ČT2 doplní i premiérové vydání pořadu Historie.cs s podtitulem Pravdy a lži o srpnu 1968.
Mezi další mimořádné snímky zařazené do vysílání České televize patří dokumenty o osobnostech kulturního života, jejichž osobní i pracovní život poznamenal střet s komunistickým režimem. Na básníka, prozaika a zpěváka Karla Kryla zavzpomínají v dokumentu Občan Karel Kryl jeho přátelé a spolupracovníci. Diváci pořad uvidí na ČT art ve středu 19. srpna od 20.25 hodin. Sobotní večer na Artu pak přinese oceňovaný dokument režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky, pozoruhodný příběh zpěvačky Marty Kubišové.

Magicky hlas rebelky
Výročí událostí srpna 1968 se bude ve svém vysílání věnovat i zpravodajský kanál ČT24 a další pořady na ostatních kanálech České televize.

Foto: Česká televize

FB_post_chalupari