Česká televize bude mít od 10. října tři nové manažery

Generální ředitel České televize Petr Dvořák dnes představil Radě ČT nové manažery. Na pozici ředitele programových okruhů přechází dosavadní výkonný ředitel Nových médií Milan Fridrich, na post výkonného ředitele ČT24 nastupuje Zdeněk Šámal, funkci finančního ředitele bude zastávat Milan Cimirot. Rada ČT dnes schválila manažerskou smlouvu generálního ředitele a jeho měsíční mzda bude ve výši 200 000 Kč hrubého a roční bonus v hodnotě desetinásobku měsíčního příjmu při splnění smlouvou předepsaných kritérií.


Generální ředitel České televize Petr Dvořák představil radním nové členy managementu s tím, že v první vlně přivádí do nově tvořeného týmu manažery na pozice, které se uvolnily odchodem Radka Žádníka, Romana Bradáče a Lujzy Oravcové. „Dneškem jsem zahájil změny ve vedení České televize, které jsem slíbil po svém zvolení do funkce generálního ředitele,“ říká Petr Dvořák a dodává: „V první etapě jsem nahradil manažery, kteří opustili funkce na konci září. Nyní chci mluvit s ostatními lidmi na prvním stupni řízení, abych mohl následně dokončit sestavení nového týmu, který povede Českou televizi v následujícím období.“

Životopisy nových manažerů
Milan Fridrich dosud zastával funkci výkonného ředitele Nových médií ČT. Působil dlouhodobě jako novinář. V posledních 6 letech je jeho jméno spjato s Českou televizí. Zde začínal v roce 2005 jako šéfeditor ČT24. Postupně pracoval jako pověřený a později i řádný ředitel zpravodajství, aktuální publicistiky a sportu. Od srpna 2010 vede Nová média ČT. Milan Fridrich vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a v současnosti si zvyšuje kvalifikaci na International Prague Business Institute v oboru „Management, organizace řízení“ v programu MBA. Věnuje se velmi intenzivně také publikační činnosti. Je mimo jiné autorem knih fejetonů Mazlení s vepři (2006) a Valčík s babiznou (2007). Milanu Fridrichovi je 41 let.

Zdeněk Šámal se do České televize vrací po čtyřech letech práce v soukromém sektoru. Pracoval na pozicích šéfredaktora internetového zpravodajství TV Nova, generálního ředitele televize Z1 a naposledy působil jako poradce a programový ředitel televize Metropol. Profesní život Zdeňka Šámala je spojen s televizí veřejné služby. V České televizi začínal jako redaktor, reportér a moderátor. Později pracoval jako zpravodaj ČT v Rusku a nakonec se stal šéfredaktorem zpravodajství. V roce 2000 Českou televizi poprvé opustil, aby uvedl do života úspěšnou slovenskou zpravodajskou stanici TA3. V roce 2003 se vrátil do ČT a stal se ředitelem zpravodajství. V tomto období stál u zrodu úspěšné zpravodajské stanice ČT24. Funkci zastával do podzimu 2007. Zdeněk Šámal vystudoval Fakultu sociálních věd UK. V roce 2009 zahájil studium pravěké a raně středověké archeologie na Filozofické fakultě UK. Je autorem knih Ruská mafie a Objektivy z Ruska. Zdeňku Šámalovi je 45 let.

Milan Cimirot přichází do České televize ze soukromého sektoru. Jeho profesní kariéra je úzce spjata s TV Nova a její mateřskou společností CME, pro které v různých pozicích pracoval od počátku jejího vstupu na trh v roce 1994. Do roku 2010 pracoval na pozici finančního a provozního ředitele a jednatele TV Nova (CET21 s.r.o.). Milan Cimirot vystudoval BA program na Anglo‑American College v Praze (dnes Anglo‑American University). Milanu Cimirotovi je 39 let. Do České republiky přišel v roce 1993.

Rada ČT dnes schválila manažerskou smlouvu generálního ředitele
Rada České televize na svém dnešním zasedání schválila manažerskou smlouvu generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Na jejím základě mu byla přiznána měsíční mzda ve výši 200 000 Kč hrubého a roční bonus v hodnotě desetinásobku měsíčního příjmu při splnění smlouvou předepsaných kritérií.
Manažerská smlouva nového generálního ředitele Petra Dvořáka je koncipována zcela jiným způsobem, než tomu bylo u jeho předchůdce. Základní měsíční mzda byla stanovena na 200 000 Kč. Roční bonus bude Petru Dvořákovi vyplacen po splnění následujících kritérií uvedených ve smlouvě:

a) hospodářské výsledky ČT, zejména:
· vyrovnané hospodaření
· dodržování plánovaného rozpočtu i jednotlivých plánovaných ukazatelů, zejména v oblasti provozních a mzdových nákladů

b) úroveň televizního vysílání ČT, zejména:
· kvalita programové nabídky
· posouzení vývoje celkového celoročního podílu ČT na diváckém trhu ČR

c) manažerské výsledky a plnění dalších povinností, zejména:
· dodržování právních předpisů, Statutu a Kodexu ČT
· komunikace s Radou ČT a plnění jejích usnesení
· komunikace s veřejností
· plnění strategických plánů a realizace pozitivních restrukturalizačních změn
· kvalita manažerských rozhodnutí
· kvalita kontrolních procesů a činností

Výše uvedená kritéria budou sledována v průběhu kalendářního roku Radou ČT s tím, že konkrétní výši bonusu (bude-li přiznán) určí Rada ČT usnesením po předchozím jednání s generálním ředitelem.
Roční bonus generálního ředitele je nenárokový – vyhodnocení splnění kritérií závisí na výlučné úvaze Rady ČT. Přiznání ročního bonusu za určitý rok neznamená právo generálního ředitele na roční bonus za další období nebo na bonus v určité výši.
V případě splnění mimořádného úkolu významného pro další rozvoj ČT, případně pokud dojde k jinému mimořádnému přínosu ze strany generálního ředitele, může Rada ČT přiznat generálnímu řediteli mimořádnou odměnu ve výši určené Radou ČT.

Foto: Česká televize