Čechoslováci proti Afrika Korpsu ve válečném filmu Tobruk

Distribuční film České televize Tobruk vypráví o lidské touze přežít peklo války a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu, kteří na podzim 1941 brání strategicky důležitý libyjský přístav před nevyzpytatelnou pouštní armádou německého vojevůdce Erwina Rommela. ČT1 uvede toto válečné psychologické drama v neděli 28. srpna od 20 hodin.


Historické souvislosti tvoří ve filmu Václava Marhoula jen nezbytnou kulisu, za níž se odehrávají osobní dramata československých vojáků, kteří byli v říjnu 1941 na palubě dvou australských torpédoborců převezeni do libyjského Tobruku. Strategický přístav byl v obležení nevypočitatelné »lišky pouště« Erwina Rommela a jeho vojáků. Jeden z nejlepších nacistických vojevůdců tehdy velel svému Afrikakorpsu a čtyřem italským divizím. Britové se ho obávali a vzhlíželi k němu s velikým respektem, takže úkol čekající na Čechoslováky byl krajně nesnadný. Vojáci 11. československého pěšího praporu se přesto po šestiměsíčním obléhání zařadili mezi slavné obránce přístavu a mohli se čestně titulovat »tobrucké krysy«.


Marhoulův film se dívá za »fasádu« ušlechtilého boje, kde se odehrávají skutečná lidská dramata. Podobně jako v případě slavného románu Normana Mailera Nazí a mrtví, nejsou ani hrdinové Marhoulova Tobruku lacinými prvoplánovými hrdiny, ale lidmi z masa a kostí se svými slabostmi, zlozvyky a bolestmi, které válka láme, jak jen může. Jedním z nich je i dobrovolník Jiří Pospíchal (Jan Meduna), čistý a zároveň naivní člověk, který jde do války, aniž by tušil, co ho vlastně čeká. Najednou vnímá jen poušť, písek, prach a strach. Nakonec ho čeká i krátká dezerce, která je spíš útěkem před vším, co bolí.

„Dobrý válečný film je dobrým teprve tehdy, pokud se mu podaří přiblížit divákovi člověka zmítaného proudem, kdy je sám, nemá se čeho chytit a neumí se s tím vypořádat. Odvaha je síla vůle, které žádný muž nemá nazbyt. Když se používá, brzy se vyčerpá. Odvaha je kapitál, který postupně utrácíme. Jakýkoliv rozkaz pal může být kdykoli příkazem k výplatě z konta, které se blíží nule,“ říká režisér Václav Marhoul.


Válečný snímek Tobruk získal i řadu ocenění, zejména v USA. Například v roce 2010 získal hned několik cen na Los Angeles Movie Awards – mimo jiné za nejlepší hraný film, výtvarný počin nebo speciální efekty. Film se dostal rovněž do nejužšího výběru na nominace Evropských filmových cen roku 2009.

Foto: Česká televize