Antropolog Giuseppe Maiello: Slované neměli o panny velký zájem!

Moderátor Jan Kraus přivítal ve své show antropologa Giuseppe Maiella, který již léta žije v Česku. „Jak dlouho?“ chtěl vědět moderátor. „Jsem tady tak dlouho, že tu desítka stála ještě dvě deset,“ vysvětlil antropolog. „Mě zaujalo, že se kromě jiného věnujete historii Slovanů a historií sexu u Slovanů… Na co jste třeba přišel?“ ptal se moderátor. „Třeba že o panny nebyl takový zájem. Panoval názor: Když tě nikdo nechtěl, proč bych tě měl chtít já,“ vysvětlil Maiello.


Antropolog popsal, jak se věnoval výzkumu chování Čechů v souvislosti s pohřbíváním. „Češi jsou málo emotivní. Byl jsem na 250 pohřbech v Česku a zjistil jsem, že emoce jsou spíše výjimečné a potlačované,“ vysvětlil Giuseppe. Jana Krause zajímalo, jak rodilý Neapolitán vnímá problémy s mafií v dnešní Neapoli. „Je to ve skutečnosti ještě horší,“ odpověděl Giuseppe. Dodal, že ho v Česku od začátku držela jeho paní a dále že je léty čím dál pohodlnější, takže čím dál méně cestuje mezi Itálií a Českem.


Moderátora Jana Krause rovněž zajímalo, na co antropolog přišel při pátrání po upírech. „Kdybychom o tom měli mluvit, museli bychom se vrátit do paleolitu. Lidé už tehdy začali věřit, že nejsou jen maso a kosti, ale že je tam i duše, která když se špatně pohřbí, tak se vrátí na zem a škodí lidem,“ vysvětlil Maiello. A dodal, že dnes už upíry vnímáme spíše z pohledu Hollywoodu. Moderátora Krause zajímalo, co Giuseppe říká na českou společnost. „Špatný je, že politická scéna někdy začíná vypadat jako Itálie. Bylo by lepší si vzít spíše model ze Skandinávie… Česká politika je smutná, přitom Češi jsou Středoevropané a mají slušnou výchovu. V Itálii jsou extrémy: Jsou buď extrémně slušní, nebo vytáhnou hned nůž,“ popsal Giuseppe. Vzpomínal na to, že první vraždu viděl v Neapoli, když mu bylo třináct. „To byla první. Pak přišly další. Moje maminka je učitelka a mockrát se nad novinami rozplakala, když se dočetla, že byl zavražděn nějaký její žák,“ vyprávěl Giuseppe.


Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání: režisérka Marie Poledňáková, herec Lukáš Pavlásek a antropolog a odborník na vampyrismus Giuseppe Maiello. Jaká je Marie Poledňáková »na place«? Jaké hlasivky má Goťák? Kdy jsme začali věřit na upíry? A jako zvláštní hudební hosté i David Koller a Barbora Poláková s jejich novinkou Sami. Premiéru dalšího dílu druhé série Show Jana Krause uvidíte v pátek 8. června ve 22.05 hodin na Prima family.

Foto: TV Prima


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353