Amazing Race: O milion kolem světa!

Jedna z nejúspěšnějších soutěžních reality show na světě, The Amazing Race, přichází na české obrazovky! Televize Nova Cinema přináší jako první neplacený kanál českou premiéru této populární show. Cesta k milionovému pokladu, za kterým cestují soutěžní páry po celém světě a přes různé destinace, je plná náročných úkolů, nečekaných výzev a vyčerpávajících cest! Televize Nova Cinema ji uvede pod názvem Amazing Race: O milion kolem světa a diváci si na ni mohou těšit od 16. ledna, vždy od pondělí do pátku od 19 hodin.


Jedenáct dvojic – pět kontinentů – jeden cíl: milion dolarů! To je ve zkratce celosvětově úspěšná reality show Amazing Race! Televize Nova Cinema přináší jako první neplacený kanál českou premiéru této populární show. V každé sérii Amazing Race: O milion kolem světa soutěží 11 dvojic (v pozdějších řadách se počet rozšíří na 12) o výhru 1 milion dolarů!
Soutěžní páry (složené z různých demografických skupin – různého věku, rasy a orientace) vždy pojí nějaký vztah (manželský, milenecký, sourozenecký, spolupracovníci apod). Právě pevnost vztahů přidává pořadu nádech napětí a v soutěži projde velkou zatěžkávací zkouškou.
Cesta k milionovému pokladu, za kterým soutěžící cestují po celém světě a přes různé destinace, je plná náročných úkolů, nečekaných výzev a vyčerpávajících cest! Soutěžící musí dorazit na předem určenou zastávku. Na ni se dostanou po splnění zadaného fyzicky či duševně náročného úkolu. Po jeho úspěšném absolvování dostanou indicii, do jakého místa se přesunout. Pár, který dorazí do dané zastávky jako poslední, ze soutěže vypadává. Ve finále pak zůstanou tři páry a nejrychlejší z nich se dostane k milionové výhře.
Show Amazing Race získala několik mezinárodních ocenění, včetně 13 cen Emmy a stala se celosvětovým hitem! A to zcela po právu, neboť divákům přináší ten správný mix zábavy: akci při plnění různorodých úkolů i spěchu při přesunu z místa na místo, rozjitřené emoce, jak mezi soutěžními páry, tak uvnitř těchto dvojic a nádherná místa po celém světě, do kterých soutěž účastníky zavede.
Televize Nova Cinema uvede show Amazing Race: O milion kolem světa od 16. ledna, vždy od pondělí do pátku od 19 hodin.

Amazing Race: O milion kolem světa
11 párů – 5 kontinentů – 1 cíl: milion dolarů!
Televize Nova Cinema přináší českou premiéru světové soutěžní reality show Amazing Race! V každé sérii této dobrodružné podívané soutěží 11 párů o 1 milion dolarů! Cesta k milionovému pokladu, za kterým soutěžící cestují po celém světě a přes různé destinace, je plná náročných úkolů, nečekaných výzev a vyčerpávajících cest! Show Amazing Race získala několik mezinárodních ocenění, včetně 13 cen Emmy a stala se celosvětovým hitem! Televize Nova Cinema uvádí českou premiéru show Amazing Race: O milion kolem světa jako první neplacený kanál.

O show
Jedenáct soutěžních párů (v pozdějších řadách se počet dvojic rozšíří na 12), desítky světových destinací a náročných úkolů! To je světově úspěšná show Amazing Race! Závod dvojic bojujících o pohádkovou výhru – 1 milion dolarů. V každé řadě závodu sledujeme jedenáct dvojic složených vždy z různých demografických skupin (různého věku, rasy, orientace), jednotlivé páry pojí nějaký vztah (milenecký, sourozenecký, spolupracovníci apod.). Právě vztahy, které jsou v některých situacích velmi vypjaté, dodávají pořadu napětí.
Soutěžící musí dorazit na předem určenou zastávku. Nedozví se ale přesně, kam cestují ani co je tam čeká. V každé destinaci budou týmy plnit sérii úkolů spojených s místními tradicemi. Některé překážky budou náročné fyzicky, jiné psychicky. Až po splnění úkolu se dvojice dozví, jaké místo je jejich dalším cílem. Soutěžící se tak musí spolehnout na svůj vlastní důvtip i vynalézavost – to může zahrnovat například i spaní na lavičkách v parku a autobusových nádražích, cestování vlakem, autobusem, taxíky, na kole, na lodi nebo dokonce na velbloudovi. Často velmi vyhroceným situacím nepřidá ani striktně omezený rozpočet a omezená možnost (nebo také zákaz) cestování letadlem. Soutěžní dvojice, které dorazí do další soutěžní zastávky jako poslední, je vyřazena. Takto soutěž postupně postupuje k závěrečnému kolu, kde zůstávají tři dvojice. Tým, který dorazí do cíle jako první, získá 1 milion dolarů.


Během jednotlivých kol týmy sledují nápovědy či indicie (vždy s jinou barvou dle povahy indicie). Aby soutěž nebyla až tak jednoduchá, nesdělují nápovědy přímo příští destinaci, nýbrž různé hádanky (například „Cestujte do nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy,“ přičemž hráči musí najít správnou vlajku a dopravit se na místo určení). Modré obálky nabízí obecné informace a mohou obsahovat úkoly, které musí bezpodmínečně soutěžící splnit. Žluté obálky dávají týmu možnost vybrat si úkol, nebo jej přeskočit. Červená říká, že disciplínu může splnit jediný člen týmu, zelená pak umožní přeskočit vybrané úkoly (při splnění aktuální disciplíny).

Produkce pořadu
Už samotný vznik pořadu byl zajímavý. Původní myšlenka vznikla jako sázka producentů Elise Doganieri a Bertrama van Munstera, zda se jim podaří vymyslet koncept televizního pořadu za méně než pět minut, zatímco byli na obchodním setkání. Nápad vzniknul, byl poslán do televize CBS a ta návrh přijala.
Výkonné produkce nápadu se pak ujal protřelý Jerry Bruckheimer (producent mj. populární řady CSI – Kriminálka Las Vegas, Kriminálka Miami atd.). První série byla odvysílána roku 2001 ve Spojených státech, od té doby získala mimo jiné třináct cen Emmy Awards. Soutěž byla oceněna s jednou výjimkou pokaždé od roku 2003 do roku 2011. Moderátorem show je od jejího počátku Phil Keoghan, osobnost novozélandské televizní zábavy, taktéž oceněný cenou Emmy.
Pořad Amazing Race je produkčně velmi náročný. Produkce celý závod koordinuje s lokálními vládami a úřady tak, aby závod proběhl úspěšně a soutěžící nebyli ohroženi místními nepokoji či jinými nebezpečími. Ovšem i tak se ne vždy podaří udržet natáčení bez problému, například druhá sezóna se v Argentině musela potýkat s bankrotem místního bankovního systému.


Ke každé dvojici je přidělen dvoučlenný štáb, který sleduje veškeré jejich počínání. Pokud není stanoveno jinak, musí podle pravidel hry zůstávat členové týmů u sebe v maximální vzdálenosti 6 metrů a musí setrvávat v dané vzdálenosti od kamery a ozvučení. Během cestování jakýmkoliv druhem dopravy musí být týmy schopné cestovat s kamerovým týmem. Pokud tedy například soutěžící rezervují místa pro přesun letadlem, musí najít čtyři volná sedadla, jinak nesmí nasednout.

Týmy
Každé série soutěže Amazing Race se účastní 11 párů (v pozdějších řadách je počet rozšířen na 12). Týmy jsou sestaveny tak, aby reprezentovaly široké demografické spektrum lidí různého věku, rasy, či sexuální orientace. Každý tým je složen ze dvou lidí, mezi nimiž již delší dobu existuje nějaký vztah. Mohu to být například sourozenci, partneři, manželé, rodiče a děti, důvěrní přátelé, kolegové z práce, nebo sportovního týmu a podobně. Vztahy v zátěžových situacích jsou jedním z nosných pilířů celé show. Stres ze závodění s partnerem, vedení v soutěži, plnění přidělených úkolů, vypořádávání se s nedostatkem spánku a pohodlí kombinované s vražednou únavou, to vše obrovskou měrou ovlivňuje vyřazení ze soutěže.

Pravidla a postihy
Jako každá soutěž musí i Amazing Race: O milion kolem světa mít nějaká pravidla. Není žádným překvapením, že soutěžící nesmí během hry kontaktovat rodinu, používat mobily či GPS, dokonce ani vlastní mapu.
Na začátku každé části závodu obdrží dvojice první nápovědu a kapesné. Z peněž si hradí všechny své výdaje (jídlo, doprava, vstupy, potřeby), nesmí použít jiné finanční prostředky. Ovšem najdou se disciplíny, kde musí soutěžící obětovat své vlastní finance. Výše částky se destinace od destinace liší – od nuly až po stovky dolarů. Ušetřené peníze si mohou soutěžící ponechat a použít v jiné části závodu. A co se stane, když peníze dojdou? Mohou je získat jakýmkoli legálním způsobem, čili půjčkou od soupeřů či prodejem věcí.
Všechny týmy se musí podřídit pravidlům stanoveným na začátku soutěže. V případě, že je poruší, mohou být penalizování, což může ovlivnit soutěžní pozici v etapě závodu. Z pravidel citujme:
Týmy musí splnit každou výzvu a každý úkol, který je jim během závodu zadán. Pokud tým selže v patřičném splnění úkolu, poruší podmínky uvedené v zadání, nebo ve vodítku, nebo vynechá jedno z vodítek úplně (pokud není výlučně uvedeno, že to může udělat), musí se tento tým vrátit zpátky do místa plnění úkolu a tento úkol splnit, jinak budou penalizováni.
Týmům je zakázáno na startu závodu používat mapu, průvodce, mobilní telefony a další podobná zařízení či pomůcky, ale mohou si je za poskytnuté peníze v průběhu hry pořídit. Některá z těchto zařízení však mohou být organizátory poskytnuta, pokud jsou nezbytná k plnění úkolu.
Týmy nesmí během závodu kontaktovat své přátele, rodinu ani známé. Nicméně, jim může být umožněno získat příležitost kontaktovat je ve vymezených případech.
V případě, že jsou týmy instruovány dopravit se do příští destinace svépomocí (pěšky či autem), není jim povoleno najímat si taxi s průvodcem nebo nabírat průvodce po cestě.
Od týmů se očekává, že s sebou budou neustále nosit batohy poskytnuté produkcí, které obsahují povinné věci, jakými jsou hotovost, pasy, indicie a instrukce a jiné dokumenty. Pokud některý z týmů nebude mít výše uvedené u sebe během kontroly na konci dané etapy, bude požádán, aby se vrátil zpět a uvedené věci dohledal, jinak nebude moci v soutěží pokračovat. Pokud by se stalo, že týmy ztratí některé z nepovinných věcí (oblečení, atd.), odbavení jim bude umožněno, avšak dál budou muset pokračovat bez těchto věcí.
Pokud není uvedeno jinak, musí členové týmů zůstávat u sebe v maximální vzdálenosti 20 stop (ca. 6 metrů) a musí setrvávat v dané vzdálenosti od kamery a ozvučení. Během cestování jakýmkoliv druhem dopravy musí být týmy schopné cestovat s kamerovým týmem.
Týmy mohou společně spolupracovat v jakémkoliv okamžiku, pokud pravidla nestanoví jinak.
Soutěžící musí cestovat pouze ekonomickou třídou. Pokud chtějí letět, musí za to platit pouze kreditní kartou, kterou jim poskytují organizátoři soutěže. Týmy mohou použít své kapesné, aby si zakoupili první třídu v jiných způsobech dopravy. Týmům může být v některých případech zakázáno letět s určitými aerolinkami nebo mohou být omezeni ve využívání služeb jedné specifické aerolinky.
Týmy nesmí používat své osobní věci k výměně za služby a zboží, nicméně jim není striktně zakázáno prodávat je za hotové peníze. Týmům je povoleno směňovat jakoukoliv věc, kterou koupili či pořídili během závodu.
Soutěžící nemají povoleno během soutěže kouřit.
Od týmů je vyžadováno, aby se řídili zákony země, ve které se právě nachází.

Show zavítá i do Prahy
Plnění úkolů po celém světě nemine ani Českou Republiku. V 15. řadě Amazing Race: O milion kolem světa se týmy musí dostat z Estonska do Prahy. Nejprve dorazí na Staroměstské náměstí, kde na ně čeká první indicie. Soutěžící pak musí najít Stavovské divadlo, kde je čeká první úkol a po úspěšném splnění putují do Tróje. Po obdržení další indicie mají týmy na výběr ze dvou úkolů. První disciplína stanoví uplácat z mokré hlíny sochu Golema, ve druhém úkolu se pak vyžaduje přenést třicet sklenic piva od »Fleků« do restaurace Kozička. Nakonec soutěžící zavítají do Kryocentra, kde musí vydržet dvě minuty v komoře s teplotou -160° C. V případě, že se jim to nepodaří, vodítko nedostanou. Úspěšní soutěžící odletí z Ruzyně do Las Vegas, kde je čeká finálový závod.
Moderátor
Phil Keoghan (1967), původem z Nového Zélandu, uvádí show od samého začátku. Jeho televizní začátky zahrnovaly mimo jiné přípravu a spoluprodukování dokumentů pro televizi Discovery International. Předtím, než nastoupil do The Amazing Race, byl také v nejužším výběru kandidátů na moderování soutěže Survivor. To, že nebyl vybrán, mu nakonec otevřelo cestu k Amazing Race.
K cestování, spojeném nejen se soutěží, říká: „Na každé cestě je nejdůležitější smysl pro humor. Pokud nemáte smysl pro legraci, nepřekonáte nic.“
Cestování a adrenalin jsou jeho koníčkem – má za sebou mimo jiné zážitek z potápění v největším podvodním jeskynním komplexu nebo byl svého času veden v Guinessově knize rekordů jako člověk, který skočil bungee jumping z největší výšky.

Foto: TV Nova