Tommy Indian: Hudba je pro nás svoboda a nejsilnější zbraň

Říkají si Tommy Indian, protože všichni touží po svobodě a nekončících hudebních prériích. A Tommy je malý Thomas – indián, který reprezentuje odvážného kluka, který věří, že dokáže cokoliv. Hudba je pro tuto novou kapelu vyjádřením vnitřní svobody a také nejsilnější zbraní. Skupinu Tommy Indian tvoří Čechoameričan Thomas Matthew Klika – sedmadvacetiletý písničkář, jenž se sešel s výkvětem současné české muzikantské scény: producentem a klávesistou Arminem Effenbergerem (Cartonnage), bubeníkem Davidem Landštofem, kytaristou Josefem Štěpánkem (oba Radůza, Wabi a Ďáblovo stádo), baskytaristou Janem Lstibůrkem (Toxique, Tomáš Klus) a pianistou Petrem Tichým (No Heroes).


Jak skupina Tommy Indian vznikla?
Klika: Vznikla propojením mých a Petrových písniček s Arminovou produkcí, Pepovým kytarovým snem a Davidovou a Honzovou indiánskou živelností. Bylo to u totemu v Arminově studiu. Ten totem vozíme na koncerty s sebou. Ale vážně. Baví nás to spolu. Zjistili jsme, že se báječně doplňujeme. Jsme individuality, které se dokáží vzájemně respektovat a inspirovat, což je pro nás samotné překvapení.

V Tommy Indian se sešli zkušení muzikanti. Jak jste se našli?
Tichý: Nemuseli jsme se hledat moc složitě. Stačilo jen použít ve správný čas ta správná čísla v našich mobilních telefonech. A jelikož jsme byli v ten moment všichni naladěni na podobnou vlnu, byla to už jen otázka dní, kdy jsme se sešli ve studiu, o něco později ve zkušebně a nakonec i na pódiu.

V jakém časovém horizontu písničky vznikaly?
Klika: Vznikaly průběžně od mého dětství až po současnost. Některé jsou více než deset let staré a poslední jsem napsal přímo ve studiu.

Co je na písničkách z alba Moon Dreamer nejlepší?
Effenberger: Nejlepší je jejich opravdovost, autentičnost. Je to směs indie, popu, rocku, country, elektroniky a folku. Písničky mají lehkost. Thomas má jako interpret to, co má většina zpěváků, kteří mě baví. Mám na mysli třeba Boba Dylana nebo Davida Gahana z Depeche Mode. Oni i on jsou omezeni svým charakteristickým projevem. Cokoliv ale zazpívají, vždycky to budou oni, bude v tom jejich charakteristická melodika. Thomas je svůj. Do jisté míry je jako zpěvák i melodik technicky omezený, pokaždé je ale osobitý. Vždycky pro mě byl zajímavý, byla jen otázka času, kdy vzniknou písničky, do kterých by jeho interpretace dokonale padla.
Tichý: Thomas se narodil v Americe a prožil tam podstatnou část svého života. Příběhy, které prožil, tvoří kostru alba. Jeho angličtina netahá za uši. To je asi základ, na kterém jsme začali stavět. A výsledkem je Moon Dreamer.

Zabodovali jste ve dvou světových hudebních soutěžích, v International Songwriting Competition 2013 a Unsigned Only. Čeho přesně jste v nich dosáhli?
Tichý: Obě probíhají celosvětově po internetu a mají dlouhou tradici. V International Songwriting Competition jsme soutěžili s písničkou Slow Slow Slow. Prošli jsme předvýběrem z dvaceti tisíc nahrávek z celého světa a dostali jsme se do užšího výběru, kde už rozhodují světové hudební osobnosti. Jsou mezi nimi Jeff Beck, Tom Waits, Robert Smith, Mark Foster, Suzanne Vega a další. Skončili jsme mezi patnácti vítěznými písničkami v hlavní kategorii. Byli jsme mezi nimi jediní z Evropy. Je třeba dodat, že to pro nás není výsledek, ale další motivace.

Thomasi, autorem textů jsi ty. O čem jsou?
Klika: Je to můj příběh o tom, jak jsem se přestěhoval ze Spojených států, kde jsem se narodil, do České republiky. Zpívám také o tom, jak jsem se musel adaptovat, jak jsem musel s některými věcmi bojovat, zvykat si na ně. Je to ale i o tom, že se mi po některých lidech v Americe stýská. Písničky na Moon Dreamer mají chronologickou návaznost. Je to koncepční album složené z autobiografických prvků. I v minulosti jsem se vždy snažil držet nějakého základního tématu, což, myslím, budu dělat i nadále.

Jaké jsou ambice kapely Tommy Indian?
Effenberger: Netlačili jsme na to, aby se album dostalo mezi lidi co nejrychleji. Dali jsme mu čas. Ten přišel nyní. Tommy Indian má svůj příběh a určitě i ambice. Jsme nová kapela, která má přesah do různých světů, do kterých chceme vzít co největší počet fanoušků. Jsme kapela, která vydává zbrusu nové debutové album a je připravená si ho s fanoušky na koncertech pořádně užít.
Klika: Myslím si, že každý člověk, který skládá hudbu a vystupuje, nějaké ambice má. Podle mě by každý muzikant chtěl být jednou tak velký, jako jsou Beatles nebo U2. Přiznávám, že jsem cílevědomý a chtěl bych s touhle kapelou dosáhnout co nejvíc.

Jak vznikl název Tommy Indian?
Klika: Petr nás jednoho dne pojmenoval Tommy Indian, protože všichni toužíme po svobodě a nekončících hudebních prériích. Fascinovaly nás také westernové příběhy a filmy.
Tichý: No, a Tommy je malý Thomas – indián.

Co ten název reprezentuje?
Klika: Malého odvážného kluka, který věří, že dokáže cokoliv. Indiánská čelenka symbolizuje velikost světa. Čelenka a hudba je pro něho i pro mě svoboda a nejsilnější zbraň.

Tommy Indian tvoří
Thomas Matthew Klika – zpěv, kytara
Josef Štěpánek – kytary
Petr Tichý – klávesy
Jan Lstibůrek – baskytara
Armin Effenberger – vokály, klávesy
David Landštof – bicí

Nejbližší koncerty:
29. 6. – Žamberk – Jamrock
08. 8. – Panenský Týnec – O2 Open air
15. 8. – Plzeň – Pilsner fest
16. 8. – Trutnov – Open air festival
9. 10. – Praha – Pozdní sběr

Více infa: www.tommyindian.com

Podívejte se na klip k písni Slow Slow Slow:

httpv://www.youtube.com/watch?v=1eN6GlVuYvw

Foto: Supraphon / Jiří Turek


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353