Tomáš Řízek: Výstava Expedice je obrazový deník z cest po Asii

Malíř, ilustrátor, grafik, ale také cestovatel okouzlený Orientem. Takový je Tomáš Řízek, jehož výstavu s názvem Expedice si mohou až do konce prázdnin prohlížet návštěvníci galerie Automat ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové. „Výstava je obrazový deník z cest po Asii a kromě mé osobní resonance s tamějším prostředím by ráda ukázala kouzlo místních lidí. Proto část výstavy nese podtitul Všude žijí lidé,“ popisuje, jaký má pro něj expozice smysl.


Jaký byl váš největší zážitek z cest po Asii?
Expedice je dobrodružství. A já měl při ní možnost poznat hranice svého těla, dostat se do okamžiků, kdy se kolem vás všechno zpomalí a vnímáte každou vteřinu jako celou věčnost a v každé kapičce dechu, který se vám v ledovém horském vzduchu sráží u úst, nebo kapce mořské pěny, která se vám tříští o obličej, zahlédnete celý vesmír.

A co lidé v Číně a na Tchajwanu? Jak na vás zapůsobili místní obyvatelé?
Lidé v Asii mi přijdou ve všech fázích života aktivnější a také hravější. Umět ve starším věku trávit společný čas v parku při cvičení, tanci či nějaké společenské hře by pro nás byl určitě přínos.

Jak ovlivnily zážitky z cestování vaši tvorbu?
Vždy mě bavila práce s barvou a v asijském světě jsem našel nepřebernou paletu zářivých tónů. Baví mne se pohybovat mezi evropskou a asijskou kulturou. Do Evropy přinášet trochu exotiky a v Asii přinášet výpověď o našich tradicích.

Na výstavě předvádíte hned několik děl, která jsou nabitá asijskými vlivy. Kterého z nich si osobně nejvíc ceníte?
Rád bych zmínil ilustrace k dětské knize Kluk a Měsíc, která je inspirovaná čínskou poezií. Je to, v dnešní době, možná trošku nezvyklá knížka o malém chlapci s poetickým koncem, a já v ní dostal hodně prostoru k zachycení prožitku a nálady. Kniha navíc v těchto dnech získala »čestné uznání« odborné poroty v Oshima Muzeu v Japonsku. V japonském muzeu je také s ostatními vítěznými knihami na právě probíhající výstavě.

Na Tchajwanu často vystavujete. Plánujete se tam v nejbližší době vrátit?
Ano, na Tchajwanu mě čekají další aktivity. Například výstavy a workshopy pro studenty.

Co chystáte do budoucna?
Na podzim připravujeme se spisovatelkou Petrou Braunovou, se kterou jsem měl již možnost dříve spolupracovat na knize Ema a kouzelná kniha, další knížku pro děti. Bude se jmenovat »Nela Malá, co nechtěla být malá« a je určena celé rodině.

Foto: Archiv Tomáše Řízka


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353