Robert Urban: Při sledování filmu Titanic jsem se zamiloval do období secese

Každá rodina má svoje tajemství. Láska, peníze, vražda. Premiéra dobového seriálu České televize První republika se blíží. Praha – Podolí, říjen 1918 a Terron, Francie, jedno z posledních bojišť první světové války. Vladimír, hlavní hrdina seriálu, obě tak vzdálená místa spojí. V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Robert Urban ztvárňuje postavu Freddy Valenty, bonvivána, který touží si v životě užívat, nevázat se a pokud možno nepracovat. I přesto, že není schopen citově nikde zakotvit, má velmi dobré srdce a na svou rodinu nedá dopustit. Navíc je vynikajícím společníkem a duší všech večírků, kterých se zúčastní.


Co se vám vybaví, když se řekne první republika?
Nevím proč, ale hned se mi vybaví, jak jsem poprvé viděl film Titanic a zamiloval jsem se do období secese. Takže se mi vybaví atmosféra dvacátých let, to krásné oblečení, ty dámy v nádherných robách a s nádhernými vlasy, vystupování, chování, elegance a noblesa. Ale to se bavím o těch vyšších vrstvách lidí, ti obyčejní neměli tak krásný život. Takže možná i ta veliká třídní rozdílnost.

Období první republiky je mnohdy idealizovanou dobou. Myslíte si, že seriál, který právě natáčíte, může toto vnímání změnit a tuto dobu ukázat více realisticky?
Moje postava je z rodiny, která je z vyšších vrstev. My jsme nepoznali tu bídu a zatím jsme se ani nijak extra nedotkli té politické situace. Ale co jsem pročítal scénáře, tak si myslím, že tam jsou věci, které jsou hodně silné a jsou o prožívání bídy nebo osobních trápení. Nevím, jestli bude ta doba idealizovaná. Doufám, že to bude hlavně lidský příběh, který nebude vonět »umělotinou« a bude živý. Snad to bude uvěřitelné a ne idealizované a snad vytvoříme nějaký obraz doby, který tak bude skutečně jako ona doba vypadat.

Mohl byste v několika větách popsat svoji postavu a její charakter?
Freddy Valenta je jeden z bratrů a nejmladší syn rodiny Valentů. Takový bonviván, má rád holky a líbí se mu všechno nové, je fanda do nových věcí a do technického pokroku. Myslím si, že je to hodně barvitá postava a moc mě to baví hrát.

Jaká je vaše oblíbená historická osobnost z období první republiky?
Tím, že dělám divadlo, je mi nejvíce blízká osobnost Karla Čapka.

Jaké jsou zatím vaše pocity z toho, že se podílíte na natáčení velkého dobového historického seriálu?
Jde o mou první televizní práci a zrovna na takto velkém seriálu. Dřív jsem dělal jenom divadlo a zatím mám z natáčení jenom ty nejlepší zkušenosti a podněty. Myslím si, že je tu skvělá parta lidí, kterým jde o to nejlepší. Oproti divadlu je to najednou živé, máte na sobě kostým, jste v dekoraci a není tak nutné se spoléhat na svou fantazii, protože to vidíte přímo před sebou.

Co pro vás zatím bylo během natáčení První republiky nejtěžší?
Nevím, jestli to nebude znít neskromně, ale zatím jsem se do takové fáze nedostal. Zatím je totiž všechno hrozně fajn.

Sága První republika mapuje atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945

Pár dní před koncem první světové války stěhuje zámožný statkář Alois Valenta svou rodinu ze statku ve vesnici nedaleko Prahy blíž k městu. Na předměstí, které má, jak doufá, slibnou budoucnost. Vydělal na potravinových dodávkách rakouské armádě, a tak mohl koupit na břehu Vltavy v Podolí rozsáhlé louky a zrekonstruovat rodinnou vilu. Ta je dědictvím jeho snachy, patřila textilnímu továrníkovi Léblovi, o kterém panuje obecné mínění, že utekl se ženou v roce 1910 do Ameriky, protože zdefraudoval peníze z důchodového fondu svých zaměstnanců. Jen někteří z našich hrdinů vědí, že manželé Léblovi se stali obětí brutální vraždy, jejíž temné tajemství dřímá už pod prvními díly seriálu a pátrání po pachateli starého zločinu se později stane jedním z hnacích motorů příběhu.
Další linkou je velký milostný příběh dvou bratrů a jedné ženy. Klára Valentová, manželka Aloisova nejstaršího syna Jaroslava, je rozená Léblová a v roce údajné otcovy defraudace byla zamilovaná do Vladimíra, mladšího Jaroslavova bratra. I on ji vřele miloval, ale nepříznivý osud a zmizení rodičů způsobil, že Klára si vzala Jaroslava a Vladimír utekl na osm let do ciziny. Vrátí se v roce 1918 po vzniku Československé republiky jako francouzský legionář, odpoutá se od rodinné tradice a založí si módní salon.
Třetím pilířem vyprávění je portrét rodiny Valentových. Rodinný život Valentových připomíná ve své podstatě, i přes pohnuté okolnosti, obraz rodiny, jak ji známe z vlastní zkušenosti a z dnešních dnů, protože některé životní zákony se nemění.


Alois Valenta je konzervativně založený člověk, jemuž je rodina nade vše. Členové rodiny jsou Aloisova žena, jeho nejmladší syn a příslušník zlaté mládeže Freddy, jeho dvě snachy Klára a Vladimírova žena Magdaléna, Klářin bratr Kryštof, který u rodiny Valentů žije po zmizení Léblových, dvě malé vnučky Eliška a Irena, jejichž role přinášejí do příběhu zářící dětský vtip, dvě věrné služky, starší Antonie a mladá Jarka; a k rodině patří také rodinný přítel a právník, doktor Benoni.
Čtvrtým významným prvkem, na němž je sága založena, je doba, v níž se příběh odehrává. Doba, kde se lámala epocha, kdy pokojnou secesi, předválečný fin de siécle, vystřídal nástup moderny, průmyslového rozmachu, v našich poměrech vznik a nejprve první roky mladé Československé republiky. Krátily se sukně, ženské vlasy, čas mužského patriarchátu a i čas starosvětského sociálního smíru. Nebylo lehké v tomto poválečném čase změn obstát, ale bylo to krásné a plné nadějí.

Obsazení:
Alois Valenta – Jan Vlasák
Hedvika Valentová – Jana Štěpánková
Klára Valentová-Léblová – Markéta Plánková
Vladimír Valenta – Ján Koleník
Jaroslav Valenta – Jiří Vyorálek
Theodor Goldberg – Radek Holub
Kryštof Lébl – Viktor Dvořák
Fredy Valenta – Robert Urban
Benoni – Pavel Kříž
Eliška – dcera Kláry – Michaela Procházková
Irena – dcera Kláry – Kristýna Hocková
služebná Antonie – Taťána Medvecká
služebná Jarka Kovářová – Michaela Maurerová
Karel Škvor – Tomáš Topfer
Božena Škvorová – Zdena Studénková
Magdalena Škvorová – Veronika Nová
Ludmila Léblová – Veronika Freimanová
Jakub Lébl – Jan Hrušínský
Vacek – Martin Sitta
Apolenka Toufarová – Vladimíra Havlíčková
Vojta Toufar – Filip Antonio
Toufarová Anna – Gabriela Míčová
Toufar Josef – Luboš Veselý
Golda – Vlastina Svátková
Bobina – Irena Kristeková
Klouda Martin – Pavel Batěk
inspektor Mlčoch – Svatopluk Skopal
Ministerský rada – Zdeněk Maryška
Viktor Jareš – Milan Němec
Lea Salomonová – Marika Šoposká
Narcis Bláha – Matěj Anděl
Rudolf Toman – Petr Vondráček
doktor Leskovec – Otmar Brancuzský
Bedřich Vacek – Martin Kubačák
Karel Toman – Vladislav Beneš
Leopold Klíma – Igor Bareš

Foto: Česká televize